„Wajda na nowo”. Festiwal filmowy w Suwałkach

  • Materiały prasowe Festiwalu Wajda na nowo
    Materiały prasowe Festiwalu Wajda na nowo

W Polsce była moja widownia, do której chciałem mówić i której miałem coś do powiedzenia. – powiedział Andrzej Wajda w wywiadzie dla Magazynu „Teraz Polska” , którego udzielił w roku swoich 88 urodzin, w przeddzień otrzymania tytułu „Wybitny Polak”.

Kliknij, aby obejrzeć film „Wajda – kronikarz polskości”

Andrzej Wajda urodził się w 1926 roku w Suwałkach i tam spędził dzieciństwo. Właśnie w związku z 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci artysty, Suwalski Ośrodek Kultury organizuje w dniach 19-21 sierpnia nowy festiwal filmowy „Wajda na nowo”. Główną ideą festiwalu jest nie tylko przypomnienie najważniejszych dokonań czołowego przedstawiciela polskiej szkoły filmowej - Andrzeja Wajdy, ale również promocja filmowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Organizatorzy proponują retrospektywę Andrzeja Wajdy w kinie plenerowym, śniadania z dokumentem, wystawę 60 plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego, spotkania z gwiazdami polskiego filmu, wystawa plenerowa „Wajda i Suwalszczyzna”  oraz konkurs filmów krótkometrażowych.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Andrzej Pągowski, grafik i plakacista, laureat tytułu „Wybitny Polak” nadawanego przez Fundację „Teraz Polska”. Swój udział potwierdzili m.in.: Maja Komorowska, Aika Tarasow, Antoni Rodowicz i Krystyna Zachwatowicz-Wajda, a spotkania poprowadzi krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.

Festiwal promuje plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego, jednego z bardziej znanych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, który zajmuje się także ilustracją książkową i prasową. Jest twórcą okładek wydawnictw płytowych, autorem scenografii teatralnych i telewizyjnych oraz ponad 1000 plakatów do filmów, przedstawień teatralnych i wydarzeń kulturalnych. Jest laureatem licznych nagród na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles oraz na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago oraz wielu wyróżnień za osiągnięcia reklamowe.

Kliknij i przeczytaj wywiad z Andrzejem Pągowskim

 

 

Kliknij i śledź wydarzenia  Festiwalu „Wajda na nowo”

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.