Historyczny sukces polskiej lekkoatletyki w Tokio
Wczoraj, 8 sierpnia zakończyły się 23. letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Polska drużyna przywiozła z nich 14 medali (cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych), co jest najlepszym wynikiem w 21. wieku. Ostatni raz tyle samo medali Polacy wywalczyli na Igrzyskach w Sydney w 2000 roku. Najwięcej, bo aż 30 medali zdobyliśmy w Moskwie w 1980 roku. Na poprzednich Igrzyskach w Tokio, rozgrywanych w 1964 roku również zdobyliśmy więcej, bo 23 medale (7 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych).
Tegoroczne rozgrywki w Tokio przyniosły nam medale tylko w pięciu dyscyplinach: dziewięć w lekkoatletyce, dwa w kajakarstwie oraz po jednym w wioślarstwie, zapasach i żeglarstwie.
Drużyna lekkoatletyczna odniosła historyczny wynik zdobywając dziewięć medali i pokonując tym samym legendarny Wunderteam, który w Tokio w 1964 roku wywalczył osiem medali (2-4-2).
Największym zaskoczeniem, również dla samego zawodnika, był z pewnością złoty medal w chodzie na 50 km Dawida Tomali, który specjalizuje się w dystansie 20 km, a na 50 km startował zaledwie trzy razy. „Ale beka!” powiedział przekraczając linię mety Dawid Tomala. Fascynującą historię napisał również Patryk Dobek, który jeszcze jesienią ubiegłego roku startował na 400 m przez płotki, a parę miesięcy później zdobył dla Polski, pierwszy w historii medal (brązowy) w biegu na 800 metrów. Z wielka dumą mogliśmy obserwować niezawodną Anitę Włodarczyk, która zdobyła złoto w rzucie młotem na trzecich z rzędu Igrzyskach (w Londynie 2012, Rio 2016 i Tokio 2020). Złoty krążek w rzucie młotem wywalczył również Paweł Nowicki, a brązowe w tej konkurencji zdobyli: Malwina Kopron i Paweł Fajdek, co świadczy jak silną pozycję na świecie mają polscy młociarze. Nie zawiodła nas także, choć sama miała apetyt na złoto, Maria Andrejczyk, która w rzucie oszczepem zdobyła srebrny medal. Wygrała nie tylko z rywalkami, ale też w poważną chorobą, kontuzją i licznymi operacjami. Swój medal postanowiła przeznaczyć na aukcję wspierającą dzieci z chorobami nowotworowymi. Po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich została rozegrana konkurencja biegu sztafety mieszanej 4x400 metrów – okazała się polska specjalnością, co przypieczętowaliśmy złotem. Równie cieszyliśmy się ze srebra naszych Aniołków - sztafety kobiet 4x400m.
W Tokio widzieliśmy zwycięstwo idei olimpizmu nad zagrożeniem, jakie sprowadziła na świat pandemia koronawirusa. Widzieliśmy co znaczy harmonijny rozwój człowieka, radość z wysiłku, poszanowanie uniwersalnych zasad etycznych oraz odpowiedzialności społecznej. MKOl stara się przybliżać światu te idee, również wprowadzając do programu Igrzysk dyscypliny uliczne, takie jak: jazda na deskorolce, koszykówka 3x3 czy wspinaczka sportowa, w której mocno zaznaczyliśmy swoją obecność - Aleksandra Mirosław w czasówce pobiła rekord świata i ostatecznie w kombinacji uplasowała się na czwartym miejscu.
Ale jednego tym razem zabrakło - kibiców na trybunach, wrzawy dopingu, wymiany energii i dzielenia się emocjami między zawodnikami a publicznością. Było to trochę smutne, że nie ma fanów. Po konkursie nie było nawet sensu robić rundy honorowej - mówiła trzykrotna złota medalistka IO Anita Włodarczyk tuż po przylocie do Warszawy.
To jeszcze nie koniec zmagań na arenach olimpijskich w Tokio. Przed nami Igrzyska Paraolimpijczyków, które odbędą się do 24 sierpnia do 5 września. W programie znalazły się 22 dyscypliny, w tym po raz pierwszy badminton i taekwondo. Polska reprezentacja składa się z 89 zawodników w 12 dyscyplinach. Trzymamy kciuki za naszych zawodników!
Lekkoatletyka w Tokio 2020 – 9 medali (4-2-3)
Złote medale
Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata, Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński - sztafeta mieszana 4x400m
Anita Włodarczyk - rzut młotem
Wojciech Nowicki - rzut młotem
Dawid Tomala - chód na 50km
Srebrne medale
Maria Andrejczyk – rzut oszczepem
Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan - sztafeta 4x400m
Brązowe medale
Malwina Kopron – rzut młotem
Paweł Fajdek – rzut młotem
Patryk Dobek – 800m
Lekkoatletyka w Tokio 1964 - 8 medali (2-4-2)
Złote medale
Józef Schmidt - trójskok
Teresa Ciepły, Halina Górecka, Irena Kirszenstein, Ewa Kłobukowska - sztafeta 4×100 m
Srebrne medale
Irena Kirszenstein - 200 m
Irena Kirszenstein - skok w dal
Teresa Ciepły - 80 m ppł
Marian Dudziak, Marian Foik, Wiesław Maniak, Andrzej Zieliński - sztafeta 4×100 m
Brązowe medale
Andrzej Badeński - 400 m
Ewa Kłobukowska - 100 m