Historyczny sukces polskiej lekkoatletyki w Tokio

 • Aniołki 4x400m. Fot. PAP/Leszek Szymański
  Aniołki 4x400m. Fot. PAP/Leszek Szymański
 • Maria Andrejczyk, medalistka IO w Tokio. Fot. Pap/Leszek Szymański
  Maria Andrejczyk, medalistka IO w Tokio. Fot. Pap/Leszek Szymański
 • Anita Włodarczyk i Malwina Kopron. Fot. PAP/Leszek Szymański
  Anita Włodarczyk i Malwina Kopron. Fot. PAP/Leszek Szymański
 • Dawid Tomala na mecie IO w Tokio. Chód 50 km. Fot. PAP/Newscom
  Dawid Tomala na mecie IO w Tokio. Chód 50 km. Fot. PAP/Newscom

Wczoraj, 8 sierpnia zakończyły się 23. letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Polska drużyna przywiozła z nich 14 medali (cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych), co jest najlepszym wynikiem w 21. wieku. Ostatni raz tyle samo medali Polacy wywalczyli na Igrzyskach w Sydney w 2000 roku. Najwięcej, bo aż 30 medali zdobyliśmy w Moskwie w 1980 roku. Na poprzednich Igrzyskach w Tokio, rozgrywanych w 1964 roku również zdobyliśmy więcej, bo 23 medale (7 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych).

 

Tegoroczne rozgrywki w Tokio przyniosły nam medale tylko w pięciu dyscyplinach: dziewięć w lekkoatletyce, dwa w kajakarstwie oraz po jednym w wioślarstwie, zapasach i żeglarstwie.

 

 

Drużyna lekkoatletyczna odniosła historyczny wynik zdobywając dziewięć medali i pokonując tym samym legendarny Wunderteam, który w Tokio w 1964 roku wywalczył osiem medali (2-4-2).  

   

Największym zaskoczeniem, również dla samego zawodnika,  był z pewnością złoty medal w chodzie na 50 km Dawida Tomali, który specjalizuje się w dystansie 20 km, a na 50 km startował zaledwie trzy razy. „Ale beka!” powiedział przekraczając linię mety Dawid Tomala. Fascynującą historię napisał również Patryk Dobek, który jeszcze jesienią ubiegłego roku startował na 400 m przez płotki, a parę miesięcy później zdobył dla Polski, pierwszy w historii medal (brązowy) w biegu na 800 metrów. Z wielka dumą mogliśmy obserwować niezawodną  Anitę Włodarczyk, która zdobyła złoto w rzucie  młotem na trzecich z rzędu Igrzyskach (w Londynie 2012, Rio 2016 i Tokio 2020).  Złoty krążek w rzucie młotem wywalczył również Paweł Nowicki, a brązowe w tej konkurencji zdobyli: Malwina Kopron i Paweł Fajdek, co świadczy jak silną pozycję na świecie mają polscy młociarze. Nie zawiodła nas także, choć sama miała apetyt na złoto, Maria Andrejczyk, która w rzucie oszczepem zdobyła srebrny medal. Wygrała nie tylko z rywalkami, ale też w poważną chorobą, kontuzją i licznymi operacjami. Swój medal postanowiła przeznaczyć na aukcję wspierającą dzieci z chorobami nowotworowymi. Po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich została rozegrana konkurencja biegu sztafety mieszanej 4x400 metrów – okazała się polska specjalnością, co przypieczętowaliśmy złotem. Równie cieszyliśmy się ze srebra naszych Aniołków - sztafety kobiet 4x400m.

 

W Tokio widzieliśmy zwycięstwo idei olimpizmu nad zagrożeniem, jakie sprowadziła  na świat pandemia koronawirusa.  Widzieliśmy co znaczy harmonijny rozwój człowieka, radość z wysiłku, poszanowanie uniwersalnych zasad etycznych oraz odpowiedzialności społecznej. MKOl stara się przybliżać światu te idee, również wprowadzając do programu Igrzysk dyscypliny uliczne, takie jak: jazda na deskorolce, koszykówka 3x3 czy wspinaczka sportowa, w której mocno zaznaczyliśmy swoją obecność -  Aleksandra Mirosław w czasówce pobiła rekord  świata i ostatecznie w kombinacji uplasowała się na czwartym miejscu.

Ale jednego tym razem zabrakło - kibiców na trybunach, wrzawy dopingu, wymiany energii i dzielenia się emocjami między zawodnikami a publicznością.  Było to trochę smutne, że nie ma fanów. Po konkursie nie było nawet sensu robić rundy honorowej - mówiła trzykrotna złota medalistka IO Anita Włodarczyk tuż po przylocie do Warszawy.

To jeszcze nie koniec zmagań na arenach olimpijskich w Tokio. Przed nami Igrzyska Paraolimpijczyków, które  odbędą się do 24 sierpnia do 5 września. W programie znalazły się 22 dyscypliny, w tym po raz pierwszy  badminton i taekwondo. Polska reprezentacja składa się z 89 zawodników w 12 dyscyplinach. Trzymamy kciuki za naszych zawodników!

 

Lekkoatletyka w Tokio 2020 – 9 medali (4-2-3)

Złote medale

Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata, Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński - sztafeta mieszana 4x400m

Anita Włodarczyk - rzut młotem

Wojciech Nowicki - rzut młotem

Dawid Tomala  - chód na 50km

Srebrne medale

Maria Andrejczyk – rzut oszczepem

Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan - sztafeta 4x400m

Brązowe medale

Malwina Kopron – rzut młotem

Paweł Fajdek  – rzut młotem

Patryk Dobek – 800m

 

Lekkoatletyka w Tokio 1964  - 8 medali (2-4-2)

Złote medale

Józef Schmidt - trójskok

Teresa Ciepły, Halina Górecka, Irena Kirszenstein, Ewa Kłobukowska - sztafeta 4×100 m

Srebrne medale

Irena Kirszenstein - 200 m
Irena Kirszenstein - skok w dal

Teresa Ciepły - 80 m ppł
Marian Dudziak, Marian Foik, Wiesław Maniak, Andrzej Zieliński -  sztafeta 4×100 m

Brązowe medale

Andrzej Badeński - 400 m
Ewa Kłobukowska - 100 m

 

 

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.