„Film Balkonowy" z nagrodą Festiwalu w Locarno

 • Paweł Łoziński, fot. FB Film Balkonowy
  Paweł Łoziński, fot. FB Film Balkonowy
 • Paweł Łoziński, fot. FB Film Balkonowy
  Paweł Łoziński, fot. FB Film Balkonowy
 • Paweł Łoziński, fot. FB Film Balkonowy
  Paweł Łoziński, fot. FB Film Balkonowy
 • Paweł Łoziński, fot. FB Film Balkonowy
  Paweł Łoziński, fot. FB Film Balkonowy

Paweł Łoziński otrzymał Grand Prix w sekcji Semaine de la critique na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno za swój najnowszy dokument „Film Balkonowy”.  
 

Postanowiłem zatrzymać się i poczekać, aż świat sam do mnie przyjdzie. Stałem na balkonie z kamerą przez 2 lata i łapałem każdego kto pod nią przechodził. Z tych spotkań wyszedł film opowiadający o ludziach to co sami chcieli o sobie powiedzieć.  I o reżyserze, który był ich ciekawy. Byłem zdziwiony, jak mało znam się na ludziach. Prawie nikt nie jest tym na kogo wygląda. Ludzie niosą w sobie zagadki i tajemnice. Nie dają się łatwo zaszufladkować. Życie jest nie do wymyślenia. – możemy przeczytać wypowiedź Pawła Łozińskiego w mediach społecznościowych.

Paweł Łoziński jest synem wybitnego dokumentalisty Marcela Łozińskiego. W 1992 ukończył studia na wydziale reżyserii w łódzkiej Filmówce. Przygodę z filmem rozpoczął od asystowania ojcu oraz Krzysztofowi Kieślowskiemu przy filmie Trzy kolory. Biały. W 1996 roku za swą telewizyjną fabułę Kratka, z Jerzym Kamasem, otrzymał nagrodę za debiut na Festiwalu w Gdyni. Jego filmy dokumentalne zdobyły wiele nagród na festiwalach krajowych i międzynarodowych np.: Miejsce urodzenia (o podróży pisarza Henryka Grynberga w poszukiwaniu śladów zamordowanego w czasie okupacji ojca), zapis codzienności Taka historia i Siostry, relacje rodzinne Ojciec i syn i Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham.

Tym razem Paweł Łoziński ustawił kamerę na swoim balkonie i przez dwa lata zaczepiał przechodniów, zadając pytania jak radzą sobie w życiu. W ten sposób stworzył niecodzienne  miejsce dialogu, w którym każdy mógł opowiedzieć o sobie innym ludziom. Niespodziewanie bohaterowie jak w konfesjonale wyjawiali żale i tajemnice, nie dając się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Tak powstał Film balkonowy , swoisty  powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery.

 

Stoję na balkonie mieszkania przy ulicy Walecznych w Warszawie. Robię to co lubię najbardziej - przyglądam się światu. Z pierwszego piętra widzę ludzi przechodzących chodnikiem, słucham o czym rozmawiają. Postacie widziane lekko z góry idą  pojedynczo, dwójkami, z pieskiem lub bez. Czasem jadą rowerem, hulajnogą, kiedy indziej drepczą o lasce albo są pchani na wózku inwalidzkim. Uśmiechnięci i smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, Polacy i obcokrajowcy. Zwyczajni przechodnie. Czasem ktoś zatrzyma się pod moim balkonem, porozmawiamy. Pomyślałem, że to idealna okazja, żeby zrobić film. Co by się stało gdybym postawił na balkonie  kamerę i rozmawiał z przechodniami? Czy nadal chcieliby mówić? Postanowiłem sprawdzić…i zadziałało! Ludzie mają potrzebę, żeby o sobie opowiedzieć. Kiedy słucha się ich uważnie nie przeszkadza dość nietypowy, “balkonowy”, sposób rozmowy. Świat widziany lekko z góry bywa nawet trochę ciekawszy, a ten punkt widzenia nie umniejsza wcale problemów ludzi na dole. Przeciwnie, z balkonu widać więcej i lepiej. - podsumowuje  Paweł Łożiński. 

Źródło FB Film Balkonowy, www.thebalconymovie.com

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.