Irena Sendlerowa – 111 rocznica urodzin Sprawiedliwej wśród Narodów Świata
111 lat temu 15 lutego w Warszawie urodziła się Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą współpracowniczek uratowała z getta ponad 2 tysiące dzieci. Za narażanie życia i pomoc Żydom została odznaczona tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.
Irena od najmłodszych lat bawiła się z żydowskimi rówieśnikami i w ten sposób nauczyła się języka jidysz. – Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek! – tak Irena opisywała dzieciństwo w swoim życiorysie.
Przed wybuchem wojny studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i już w tym czasie sprzeciwiała się zachowaniom antysemickim na uczelni i otwarcie walczyła z dyskryminacją. Pracowała w Sekcji Pomocy Matce i Dziecku przy Wolnej Wszechnicy Polskiej, a następnie w Wydziale Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego Zarządu m.st Warszawy.
W krótkim czasie po wejściu Niemców do Polski wraz z grupą współpracowników utworzyła tajną komórkę pomocy Żydom, a w 1942 r. kiedy utworzono polską organizację podziemną - Radę Pomocy Żydom "Żegotę" - została tam szefową wydziału dziecięcego. Korzystając z przepustki, jaka przysługiwała jej jako pracownicy Wydziału Opieki Społecznej, wchodziła do getta przebrana za pielęgniarkę. W ten dostarczała potrzebującym jedzenie, leki i pieniądze. Razem ze współpracownikami organizowała także akcje przemycania dzieci żydowskich. Historycy szacują, że Irena i jej przyjaciele uratowali nawet 2,5 tysiąca istnień.
W 1943 roku została aresztowana przez Gestapo, torturowana i skazana na karę śmierci. Dzięki przekupieniu niemieckich Strażników przez członków „Żegoty” udało jej się uniknąć śmierci. Po wyjściu z Pawiaka kontynuowała działalność konspiracyjną jako Klara Dąbrowska i nadal pomagała Żydom. W trakcie powstania warszawskiego prowadziła szpital powstańczy.
O bohaterstwie Ireny Sendlerowej stało się głośno na całym świecie dopiero w 1999 r., gdy amerykańscy uczniowie ze stanu Kansas wystawili sztukę poświęconą jej bohaterskim czynom. W latach 2007 i 2008 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarła 12 maja 2008 w Warszawie.
Źródło: Polscy Sprawiedliwi i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma