Irena Sendlerowa – 111 rocznica urodzin Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

  • Fot. Wikipedia
    Fot. Wikipedia

111 lat temu 15 lutego w Warszawie urodziła się Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą współpracowniczek uratowała z getta ponad 2 tysiące dzieci. Za narażanie życia i pomoc Żydom została odznaczona tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

Irena od najmłodszych lat bawiła się z żydowskimi rówieśnikami i w ten sposób nauczyła się języka jidysz. – Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek! – tak Irena opisywała dzieciństwo w swoim życiorysie.

Przed wybuchem wojny studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i już w tym czasie sprzeciwiała się zachowaniom antysemickim na uczelni i otwarcie walczyła z dyskryminacją. Pracowała w Sekcji Pomocy Matce i Dziecku przy Wolnej Wszechnicy Polskiej, a następnie w Wydziale Opieki Społecznej i Zdrowia Publicznego Zarządu m.st Warszawy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Społeczeństwo polskie wobec zagłady Żydów. Czy Polacy mordowali i dręczyli Żydów podczas drugiej wojny światowej, czy też ratowali ich i pomagali im? Aby choć częściowo zbliżyć się do odpowiedzi na tak postawione pytanie, ale także ocenić jego znaczenie i sens, należy wsłuchać się w głos historyków i badaczy zajmujących się problemem.

W krótkim czasie po wejściu Niemców do Polski wraz z grupą współpracowników utworzyła tajną komórkę pomocy Żydom, a w 1942 r. kiedy utworzono polską organizację podziemną - Radę Pomocy Żydom "Żegotę" - została tam szefową wydziału dziecięcego. Korzystając z przepustki, jaka przysługiwała jej jako pracownicy Wydziału Opieki Społecznej, wchodziła do getta przebrana za pielęgniarkę. W ten dostarczała potrzebującym jedzenie, leki i pieniądze. Razem ze współpracownikami organizowała także akcje przemycania dzieci żydowskich. Historycy szacują, że Irena i jej przyjaciele uratowali nawet 2,5 tysiąca istnień.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nic tak dobrze nie służy krajowi jak prawda. Z Dariuszem Stolą, dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, rozmawia Kamil Broszko.

W 1943 roku została aresztowana przez Gestapo, torturowana i skazana na karę śmierci. Dzięki przekupieniu niemieckich Strażników przez członków „Żegoty” udało jej się uniknąć śmierci. Po wyjściu z Pawiaka kontynuowała działalność konspiracyjną jako Klara Dąbrowska i nadal pomagała Żydom. W trakcie powstania warszawskiego prowadziła szpital powstańczy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Więzi między ludźmi przetrwały wojnę. Urodziła się nieco ponad rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jej losy naznaczyła wojna, podczas której była żołnierzem, partyzantem, szpiegiem. Po wojnie poświęciła się pomocy tym, z którymi związało ją braterstwo broni i bój o ojczyznę. Z Haliną Górką-Grabowską rozmawia Kamil Broszko.

O bohaterstwie Ireny Sendlerowej stało się głośno na całym świecie dopiero w 1999 r., gdy amerykańscy uczniowie ze stanu Kansas wystawili sztukę poświęconą jej bohaterskim czynom. W latach 2007 i 2008 jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarła 12 maja 2008 w Warszawie.

Źródło: Polscy Sprawiedliwi i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Czytaj także

Najbardziej aktualne informacje o nowościach i promocjach
w naszym sklepie wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.