Niemiecki pies świetnie wykrywa COVID-19. Czy dorówna mu pies polski?

  • Fot. Pixabay
    Fot. Pixabay

Niezwykłą skuteczność osiągnęły psy w weryfikowaniu próbek śliny człowieka pod kątem występowania COVID-19. Badania Niemców są w tym względzie bardzo obiecujące. Nie ma powodu, by nie skorzystać z uniwersalnych psich właściwości również w polskich warunkach.

W Niemczech przeprowadzono badanie, w którym psy wąchały próbki śliny. Wśród próbek umieszczono również te pochodzące od pacjentów z COVID-19. Według serwisu Weforum.com Holger Volk, szef kliniki weterynaryjnej z Hanoweru, w której przeprowadzono badanie, deklaruje, że prawdopodobieństwo właściwego wykrycia próbek wynosi 94 proc. Pies, który brał udział w badaniu i został przeszkolony do wykrywania COVID-19 służy w niemieckiej armii – to 3-letni owczarek belgijski Filou. Skoro potwierdzono, że może wywąchać ludzi z infekcjami i bez infekcji, a także bezobjawowych i objawowych pacjentów z COVID-19, pojawia się pytanie, czy to uniwersalna właściwość gatunku, możliwa do zastosowania na całym świecie. W Finlandii psy wyszkolone do wykrywania nowego koronawirusa „sprawdzają” pasażerów na lotnisku Helsinki-Vantaa od września ubiegłego roku. To program pilotażowy prowadzony równolegle z typowymi testami realizowanymi na lotniskach, do których wykorzystuje się psi węch. Międzynarodowe lotnisko w Santiago (Chile) również wykorzystuje psi węch do wykrywania koronawirusa.

Nie ma oczywiście żadnego powodu, aby nie skorzystać z uniwersalnych psich właściwości również w polskich warunkach. Natura obdarowała psa niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami – węchu, słuchu i wzroku oraz instynktami o dużym znaczeniu dla człowieka. Węch psa jest szczególnie wrażliwy na zapachy pochodzenia organicznego, a więc wydzielane przez ludzi i zwierzęta. Badania wykazały, że: pole widzenia u psa wynosi 250 stopni, natomiast u człowieka - 180; pies słyszy dźwięk do częstotliwości 40 tys Hz, człowiek – 10-20 tys Hz; pies posiada 220 ml komórek węchowych, natomiast człowiek – tylko 5 ml. Pies ponadto zapamiętuje ok. 600 tyś zapachów wraz z ich przeznaczeniem.

Gdy mowa o wykorzystaniu niezwykłego węchu psa od razu przychodzą na myśl psy policyjne. Działają one w tej służbie we wszystkich krajach świata, w szczególności wykorzystywane są do patrolowania oraz tropienia. Najbardziej popularną rasą policyjną jest owczarek niemiecki. Z innych ras przydatnych w służbie policyjnej należy wymienić rottweilery, sznaucery, owczarki belgijskie, dobermany oraz labradory. Psy w polskiej policji są szkolone nie tylko do patrolowania i tropienia, lecz także jako psy specjalne stanowiące odrębną kategorię psów służbowych. Są to psy do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i łusek, zwłok ludzkich, ratownictwa wodnego, a także do działań antyterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych ludzi. Właśnie owe szkolenie i predyspozycje gatunkowe wydają się najsilniej związane z możliwością wykrywania przez psy COVID-19.

Może się zatem okazać, że w tej globalnej gorączce związanej z COVID-19, która trapi nie tylko zakażonych, ale też cały świat (ze względu na restrykcje, wstrząsy dla gospodarki i deficyty związane z niemożliwością realizowania potrzeb społecznych), teza o tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka nabierze nowego znaczenia.

Czytaj także

Najbardziej aktualne informacje o nowościach i promocjach
w naszym sklepie wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.