W Brudzewie uruchomiono największą farmę słoneczną w Polsce o mocy 70MW

  • Fot. mat. prasowe eSoleo
    Fot. mat. prasowe eSoleo

Konsorcjum firm eSoleo i PAK Serwis ukończyło montaż 155 tysięcy modułów o łącznej mocy 70 MW na farmie  fotowoltaicznej w Brudzewie w powiecie tureckim. To największa farma słoneczna w Polsce. Budżet budowy o wartości 188,9 mln zł finansują  Bank Pekao, Bank PKO BP i mBank. Budowa trwała 180 dni.

eSoleo jest odpowiedzialne za zaprojektowanie, montaż i przekazanie do eksploatacji farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. ZE PAK już planuje rozbudowę farmy do mocy blisko 1 000 MW. Elektrownia została wybudowana na działkach o powierzchni ok. 100 ha, na zrekultywowanych gruntach, które uprzednio eksploatowano metodą odkrywkową w kopalni węgla brunatnego Adamów.

Nowopowstała farma fotowoltaiczna w Brudzewie wielkością i mocą przewyższa największą dotychczas w farmę Polsce znajdującą się w Czernikowie koło Torunia, której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW – czytamy w komunikacie eSoleo.

  

Po raz pierwszy w historii panele fotowoltaiczne wyprodukowały 10% energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Stało się to w czerwcu i lipcu br. a Polska znalazła się wśród ośmiu państw UE, które pobiły rekordy produkcji energii ze słońca. Łączna moc zainstalowana wszystkich źródeł energii elektrycznej w Polsce wyniosła w czerwcu br.  52,7 GW (energetyka konwencjonalna i OZE), z tego ok. 14,2 GW to odnawialne źródła energii (co stanowi 27%). W porównaniu do czerwca 2020 r. nastąpił wzrost o 33,4% energii z OZE,  ale aby zrealizować nasz wkład w unijne cele klimatyczne i wypełnić lukę po zamykanych elektrowniach węglowych, w ciągu tej dekady musimy zwiększyć moc OZE do 29 GW!

Największe źródła zielonej energii to wiatr i słońce

W strukturze mocy zainstalowanej OZE dominuje wiatr. W czerwcu 2021 r. moc zainstalowana źródeł wiatrowych wyniosła blisko 6,7 GW, co stanowi 47% wszystkich mocy odnawialnych źródeł energii. Na drugim miejscu jest fotowoltaika – moc zainstalowana to prawie 5,4 GW, czyli 38% mocy OZE.

Źródło: Esoleo, Rynek Elektryczny

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.