Teatr Wielki - Opera Narodowa rozpoczyna nowy sezon artystyczny 2020/21 występem Jakuba Józefa Orlińskiego

Fot. Teatr Wielki - Opera Narodowa
Fot. Teatr Wielki - Opera Narodowa

W ostatnich miesiącach za pośrednictwem mediów społecznościowych i dzięki platformie VOD Teatr Wielki - Opera Narodowa docierał do domów miłośników sztuki wysokiej. Niebawem placówka ponownie otwiera swoją widownię. Nowy sezon artystyczny zainauguruje koncert Jakuba Józefa Orlińskiego (sobota / 12 września o godz. 19:00 / Sala Moniuszki).

- Nie pamiętam występu bez dwóch czy trzech bisów. Zresztą każdy koncert jest inny, każdy ma niepowtarzalną publiczność - raz osiemdziesięcio-osobową, raz czterotysięczną, na każdym o czymś innym myślimy. Tego nie uchwyci żadne zdjęcie ani wideo, to może zapisać się tylko w pamięci artystów i słuchaczy, którzy są współtwórcami koncertu -  mówi Jakub Józef Orliński w wywiadzie dla Teatru WIelkiego - Opery Narodowej.

Polski kontratenor jest laureatem prestiżowej nagrody Gramophone Classical Music Awards w kategorii Young Artist. Znalazł się również w gronie nominowanych do International Opera Awards 2020 w kategorii Recording (Solo Recital). Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie przystąpił do prestiżowego  programu dla młodych artystów: Akademia Operowa Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.  W Juilliard School zdobył Graduate Diploma pod kierunkiem Edith Wiens.

JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI MÓWI O ZAWODZIE ŚPIEWAKA, GENEZIE KARIERY I O TYM, ŻE DLA OBYWATELA ŚWIATA NAJBARDZIEJ ATRAKCYJNA MOŻE BYĆ WARSZAWA, W NIEZWYKŁEJ I SZCZEREJ ROZMOWIE Z MARZENĄ TATAJ.

Cieszy się rosnącą reputacją śpiewaka o pięknym głosie, posiadającego niezwykłe umiejętności sceniczne. Jest laureatem szeregu konkursów wokalnych w tym Grand Finals w Metropolitan Opera National Council Auditions. W Polsce wykonał partie Kupidyna w Wenus i Adonis Blowa oraz Narcisa w Agrippinie Händla. W Niemczech wykonywał partie Ruggiera w Alcynie Händla w Aachen i Cottbus, pieśni Purcella z baletem w Operze w Leipzig oraz Philippusa w Der Misslungene Braut-Wechsel oder Richardus Telemanna I (oparty na Riccardo Primo Re d’Inghilterra Händla) w Gießen.

W sezonie 2016-2017 zaśpiewał w spektaklu Mesjasz Händla w Carnegie Hall z towarzyszeniem Musica Sacra oraz Oratorio Society of New York. Czeka go również debiut podczas Festival d’Aix-en-Provence w operze Erismena Cavalliego oraz debiut w Operze we Frankfurcie. Słuchacze cenią jego charyzmę sceniczną, piękny głos, ambitny dobór repertuaru, mądre kierowanie własnym rozwojem i karierą, ale przede wszystkim pokorę w stosunku do muzyki.

Podczas koncertu 13 września w TW-ON Jakubowi Józefowi Orlińskiemu towarzyszyć będzie Michał Biel (fortepian) oraz Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod dyrekcją Krzysztofa Garstki.
Artysta przekaże swoje honorarium Fundacji Słoneczna Akademia.
Koncert retransmitowany będzie 15 września, o godz. 19.30 w audycji Filharmonia Dwójki Polskiego Radia Program 2.

Program koncertu

Żródło Teatr Wielki - Opera Narodowa

Czytaj także

Najbardziej aktualne informacje o nowościach i promocjach
w naszym sklepie wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.