Nowa metoda oczyszczania powietrza z toskyn

  • Fot. Ben Kerckx/Pixabay
    Fot. Ben Kerckx/Pixabay

Instytut Chemii Fizycznej PAN opracował tani i efektywny związek chemiczny zdolny oczyszczać powietrze z różnych toksyn. Wynalazek można potencjalnie zastosować na filtrach zakładów przemysłowych, a także w maskach przeciwgazowych czy strojach ochronnych w fabrykach.

Za projekt odpowiada międzynarodowy zespół pod kierunkiem prof. Juana Carlosa Colmenaresa z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Wyniki obiecujących badań opublikowało czasopismo „Chemical Engineering Journal”.  Chemicy połączyli ze sobą dwie substancje:

  • tlenek grafitu – związek organiczny potrafiący wyłapywać cząstki toksyn,
  • dwutlenek tytanu – związek nieorganiczny, który przy odpowiednich warunkach rozbija zanieczyszczenia na mniejsze, nieszkodliwe cząstki.

Naukowcom udało się zespolić składniki dzięki wykorzystaniu ultradźwięków.  Żeby wynalazek dobrze działał, cząstki muszą być równomiernie rozproszone w nośniku (np. w materiale, z którego uszyto kombinezon). Warstwa tlenku grafitu powinna też szczelnie otulać powierzchnię dwutlenku tytanu. Udało się to uzyskać dzięki tzw. kawitacji akustycznej. Tak określa się powstawanie próżniowych pęcherzyków w cieczy w wyniku wyzwolenia energii z ultradźwięków.

-Ten efekt można porównać do drgania przedmiotów pod wpływem dużego hałasu – tłumaczy prof. Juan Carlos Colmenares i dodaje:  - Dochodzi do implozji mikropęcherzyków w roztworze, co wytwarza wysokie temperatury i ciśnienie. Możliwość manipulacji warunkami fizyczno-chemicznymi pozwoliła połączyć interesujące nas składniki.

Woda i gleba następne?

W przyszłości innowacyjna technologia ma szansę znaleźć swoje zastosowanie także w oczyszczaniu wody i gleby. Wynalazek mógłby unieszkodliwiać ścieki w zakładach papierniczych i koksowniach, a nawet zalegające na dnie Bałtyku chemikalia z czasów drugiej wojny światowej. Najpierw jednak badacze muszą znaleźć metodę, która pozwoli bezpiecznie osadzić nanomateriał w wybranych nośnikach. Chodzi o to, żeby „przy okazji” nie zabrudzić wody i gleby dwutlenkiem tytanu czy tlenkiem grafitu.

Źródło informacji: Instytut Chemii Fizycznej PAN

Czytaj także

Najbardziej aktualne informacje o nowościach i promocjach
w naszym sklepie wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.