Wiwat maj, 3 maj! 230. rocznica uchwalenia Konstytucji
- Cieszę się, że po raz kolejny instytucje kultury aktywnie angażują się w upamiętnienie wydarzeń tak istotnych dla polskiej tożsamości narodowej jak 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Szereg wystaw, wykładów, koncertów i warsztatów organizowanych w całym kraju, skierowanych do wszystkich grup wiekowych, pozwoli godnie uczcić ten ważny dla nas wszystkich dzień. Dzięki wydarzeniom organizowanym za pośrednictwem Internetu, instytucje kultury mogą docierać do każdego domu na niespotykaną dotąd skalę - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.
Muzeum Historii Polski w Warszawie i Instytut Historii Litwy w Wilnie przygotowały wystawę plenerową „Konstytucja 3 Maja”. Wystawa prezentowana będzie w języku polskim, litewskim, ukraińskim oraz angielskim. Oficjalny wernisaż jest zaplanowany na 3 maja 2021 r. w Wilnie. Następnie ekspozycja będzie pokazywana w wielu miastach na Litwie i w Polsce. Z kolei od 20 maja wystawę będzie można oglądać na Ukrainie w Kijowie. 20 października, w rocznicę Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, w Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie zostanie otwarta wystawa przygotowywana we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Na wystawie znajdą się wyjątkowe eksponaty, takie jak rękopis Ustawy Rządowej z 1791 czy obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja” z 1871 roku.
Wśród innych propozycji związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja są m.in.:
- Koncert nadzwyczajny Orkiestry Filharmonii Narodowej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja (online).
- Wykłady organizowane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Zamek Królewski w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Kaliszu (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
- Pełnometrażowy film dokumentalny „3 Maja, czyli dziś” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” i TVP we współpracy z wieloma instytucjami kultury (premiera 3 maja na antenach TVP1 i LRT Televizija - pierwszy kanał Litewskiej Telewizji Publicznej).
- Warsztaty interpretacji tekstów poetyckich, prowadzone przez Teatr Muzyczny w Łodzi (online).
- Jasnogórski Koncert Pieśni Maryjnych (MKDNiS, Biuro Programu „Niepodległa”, Polsat, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - transmisja telewizyjna).
- Warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
- Liczne wystawy, wystawy plenerowe i pokazy, adresowane do wszystkich grup wiekowych (online i stacjonarnie – w zależności od sytuacji epidemicznej).
Część wydarzeń będzie realizowana 3 maja, część odbędzie się w terminie późniejszym, a ich formuła (online/stacjonarnie) będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej. Pełna lista wydarzeń jest dostępna tutaj.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja uznano za święto narodowe w 1919 roku. Po drugiej wojnie światowej komunistyczne władze zmierzały do likwidacji trzeciomajowych obchodów ze względu na odwoływanie się do tradycji niepodległości Polski oraz ich narodowo-katolicki charakter. Przez wiele lat nie odbywały się państwowe uroczystości, a za wszelkie próby świętowania obywatelom groziły liczne represje. W 1990 roku, po upadku komunizmu i odzyskaniu suwerenności przez Polskę, powrócono do przedwojennej tradycji i ponownie proklamowano dzień 3 maja świętem narodowym. Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.
Źródło: gov.pl