Polak potrafi!

  • fot. FB ML System
    fot. FB ML System
Podrzeszowska firma ML System wynalazła Covid Detector – urządzenie wykorzystujące spektroskopię rozproszeniową jako sposób detekcji wirusa SARS-CoV2 w wydychanym powietrzu. Urządzenie działa w oparciu o efekt nieelastycznego rozpraszania fotonów i może być stosowane w każdych warunkach otoczenia. Pomiar trwa kilka sekund a wynik pomiaru jest dostępny już w kilkadziesiąt sekund po pomiarze.

Skuteczność testów potwierdziło ponad 145 badań klinicznych oraz  wiele audytów, w tym audyt amerykańskiej agencji FDA (Food and Drug Administration) uzyskując najwyższe oceny. Badaniu zostało poddanych 700 pacjentów, z czego 155 pomiarów było wykorzystanych do parametryzacji urządzenia. Osiągnięte wyniki czułości i specyficzności w zakresie pomiaru materiału z nosogardzieli w wysokości odpowiednio 98,08% i 97,67% znacznie przewyższają skuteczność testów akceptowanych przez WHO i tym samym dają duże możliwości wykorzystania urządzenia w profesjonalnej diagnostyce. Kluczową przewagą Covid Detector’a jest nie tylko potwierdzona wysoka skuteczność wykonywanych pomiarów, ale przede wszystkim uzyskiwanie wyniku testu w czasie rzeczywistym.

ML System z sukcesem zakończył walidację urządzenia Covid Detector w Hiszpanii, gdzie badania prowadzone w klinice Clinica Virgen de las Nieves w Madrycie wykazały 100 proc. skuteczność urządzenia w wykrywaniu wirusa SARS-CoV-2 z wydychanego powietrza. Wyniki potwierdzone zostały powszechnie stosowaną metodą diagnostyczną PCR.

W listopadzie Covid Detector został dodany do rejestru szybkich testów na wykrywanie wirusa SARS-CoV-2 w Austrii.  Niestety w Polsce do dzisiaj urządzenie nie zostało dopuszczone do użytku...

„W oczekiwaniu na uznanie wyników badań urządzeniem Covid Detector za równoważne innym powszechnym na rynku metodom, spółka prowadzi działania nad potwierdzeniem skuteczności urządzenia na rynkach zagranicznych. Jest to szczególnie istotne w krajach o rosnącym odsetku wariantu Delta wśród zachorowań, a nasze urządzenie w trybie profesjonalnym może być używane do badań przesiewowych” – podkreśla prezes ML System SA Dawid Cycoń.

Źródło materiały ML System SA

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.