Osiem medali polskich pływaków

  • fot. Rafał Oleksiewicz/PZP
    fot. Rafał Oleksiewicz/PZP
Mocnym akcentem Polacy zakończyli występ w mistrzostwach Europy na krótkim basenie w Kazaniu. Radosław Kawęcki nie dał najmniejszych szans rywalom i zdobył złoty medal w rywalizacji na 200 m stylem grzbietowym. Biało-czerwoni wywalczyli w Rosji osiem medali.

Dla Polaka było to szóste złoto ME w tej konkurencji. Wcześniej wygrywał w 2011, 2012, 2013, 2015 i 2019 roku. - Nie wiedziałem do końca, na co mogę liczyć, bo trenuję dopiero od 1,5 miesiąca. Jak widać jednak można dobrze popłynąć. Fajnie, że Ksawery pływał ze mną w finale – mówił po zdobyciu złotego medalu Kawęcki.
  

W poprzednich dniach zmagań biało-czerwoni siedem razy stawali na podium. Złoto na 100 m stylem zmiennym wywalczyła Alicja Tchórz, srebra na 50 m i 100 m stylem dowolnym Katarzyna Wasick, a brąz Jakub Majerski (100 m stylem motylkowym) oraz Paweł Juraszek (50 m stylem dowolnym). Dodatkowo obie pływaczki w towarzystwie Kornelii Fiedkiewicz i Dominiki Sztandery zdobyły srebro w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym a brąz - sztafeta mieszana 4x50 m w składzie Juraszek, Majerski, Tchórz i Wasick.

Ostatni raz Polacy zdobyli osiem medali ME w 2011 roku w Szczecinie.

  

- Nasi zawodnicy pokazali, że są liczącą się siłą w europejskim pływaniu. Widać, że na naszych finalistów igrzysk z Tokio możemy opierać kadrę. Mamy swoje gwiazdy - Kasię Wasick, Alę Tchórz, Radka Kawęckiego, Jakuba Majerskiego, Pawła Juraszka, ale także i młodych zdolnych jak bracia Chmielewscy, Ksawery Masiuk, Laura Bernat. Bardzo dobrze spisały się także zespoły sztafetowe, na co warto szczególnie zwrócić uwagę w perspektywie mistrzostw Europy i świata w 2022 roku. My ze swojej strony także uważam stanęliśmy na wysokości zadania by zapewnić zawodnikom jak największą widoczność i promocję. Perspektywy są więc bardzo dobre – podsumowała mistrzostwa nowa prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.

– Na pewno już teraz widać dużo lepszą komunikację, zarówno zawodników ze związkiem, jak i na linii związek-media, o którą ja się tak bardzo ubiegałam przez te wszystkie lata. Myślę, że zmiany mogą być tylko na lepsze. Wierzę, że Otylia swoją osobą, jako najbardziej rozpoznawalna pływaczka w naszym kraju, znakomita osoba pod kątem zarządzania, bo przecież na co dzień prowadzi swoją fundacją, wykorzysta swoje kompetencje dla dobra pływania w Polsce – mówiła na antenie Weszło FM Alicja Tchórz, którą można śmiało nazwać „przedstawicielką” polskich pływaków, patrząc na jej długoletnie zaangażowanie w dobro dyscypliny.

Ważne słowa powiedziała też Katarzyna Wasick, która doceniła Otylię. – Te mistrzostwa Europy są wielkim sukcesem dla Polski. To wspólne osiągnięcie nasze i pani prezes. Ja się z tych medali niezmiernie cieszę, wiem, że Otylia też. Będziemy robić wszystko, żeby pływanie nie było znane ze skandali, tylko wyników sportowych. Dla nas, jako zawodników, to największy cel.

Żródło Polswim.pl Weszło.com fot. Rafał Oleksiewicz/PZP

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.