PAN polskim liderem w rankingu Nature Index

  • Fot. PAN
    Fot. PAN

Wśród polskich instytucji naukowych niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznego zestawienia Nature Index jest Polska Akademia Nauk.

Nature Index to prestiżowy ranking światowych instytucji naukowych. Uwzględnia liczbę prac opublikowanych w wybranych renomowanych czasopismach (współczynnik count) oraz udział autorów z danej instytucji wśród współautorów tych prac (współczynnik share). W ostatnim notowaniu Nature Index, w okresie od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r., polskim liderem okazała się Polska Akademia Nauk. Jej dorobek prawie dwukrotnie przewyższa najlepsze polskie uniwersytety.

- Na ten wynik złożyły się osiągnięcia wszystkich jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk. Każda z nich ma w tym swój udział. Wszystkim gratuluję! – komentuje wynik prezes PAN prof. Jerzy Duszyński.

W rankingu państw Polska uplasowała się na 24. miejscu. Zwyciężyły kolejno: USA, Chiny i Niemcy.

W  ogólnoświatowym zestawieniu instytucji naukowych PAN zajęła 236. miejsce. Kolejnymi polskimi jednostkami naukowymi na liście są: Uniwersytet Warszawski (382) i Uniwersytet Jagielloński (467). Natomiast w zestawieniu europejskich instytucji naukowych PAN został sklasyfikowany na 78. pozycji, Uniwersytet Warszawski - na 115., a Uniwersytet Jagielloński - na 169. pozycji.

- Wynik PAN plasuje nas w gronie czołowych europejskich instytucji naukowych. W PAN pracuje mniej więcej tylu naukowców, co w dużym państwowym uniwersytecie w Polsce – przypomina prof. Jerzy Duszyński.

Najlepsze według wskaźników zestawienia Nature Index są kolejno: Chińska Akademia Nauk, Harvard i Towarzystwo Maxa Plancka. Najbardziej widoczne w Nature Index są polskie nauki fizyczne i chemia.

Źródło informacji: PAN

Czytaj także

Najbardziej aktualne informacje o nowościach i promocjach
w naszym sklepie wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.