„Oto sztuka polskiego plakatu” - niezwykły album Doroty Folgi-Januszewskiej
Mijamy je codziennie w drodze do pracy – informują o premierze nowego filmu, przypominają o akcjach społecznych, zachęcają do udziału w planowanym wydarzeniu lub nawiązują do najważniejszych wydarzeń w naszej kulturze. Część z nich osiągnęła status prawdziwych ikon. Szczególnie dotyczy to plakatów reprezentantów polskiej szkoły plakatu, która stała się naszym narodowym „towarem eksportowym”. Nazwiska takie jak: Tomaszewski, Młodożeniec, Świerzy czy Lenica są rozpoznawalne na całym świecie. Wystarczy wspomnieć, że polskie plakaty można dostrzec w takich filmach jak: „Debiutanci” czy „Czego pragną kobiety”. W poznaniu historii rodzimego plakatu, jego roli w kulturze, historii sztuki czy społeczeństwie pomoże wyjątkowa publikacja wydawnictwa BoSz, laureata 31. edycji Konkursu „Teraz Polska”.
„Oto sztuka polskiego plakatu” to zbiór blisko dwóch tysięcy prac polskich plakacistów w jednym albumie. Dorota Folga-Januszewska nie tylko wybrała reprodukcje kilkuset artystów, ale, co ważniejsze, opisała je, uwzględniając liczne konteksty historyczne i kulturowe. Próbując wyjaśnić popularność dzieł, jakie można znaleźć w „Oto sztuce polskiego plakatu”, autorka zabiera czytelników w podróż w przeszłość. Szukając korzeni polskiej szkoły plakatu, cofa się aż do XVI-wiecznego Krakowa. Folga-Januszewska jest bardzo wyczulona na formy i idee ewoluujące wraz z dekadami, pogłębiając swoje opisy o analizy przemian, jakie zachodzą w sposobie komunikacji słowem i obrazem.
„Oto sztuka polskiego plakatu” to jedyny tak bogaty album z reprodukcjami najważniejszych polskich plakatów, a zarazem pasjonująca opowieść o przemianach, jakie zaszły w tej dziedzinie. Dodatkowo, poza walorami poznawczymi, album stanowi również znakomitą propozycję artystyczną. Projekt graficzny opracował znany i ceniony plakacista prof. Lech Majewski. Monumentalne dzieło jest pozycją obowiązkową dla każdego miłośnika sztuki.
Wydawnictwo BoSz już od prawie 30 lat wydaje najwyższej jakości albumy poświęcone sztuce, przyrodzie i dziedzictwu kulturowemu. Wśród ponad 850 wydanych dotychczas tytułów możemy znaleźć unikalne albumy z zakresu fotografii (takie jak „Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973–1989” i „Rolke”) czy wyjątkowe na polskim rynku publikacje poświęcone plakatowi („Oto sztuka polskiego plakatu”).
Oprócz Godła „Teraz Polska” dla albumów książkowych, w ostatnim czasie Wydawnictwo BoSz zdobyło srebrną nagrodę dla kalendarza „Tamara de Lempicka 2021” w japońskiej edycji międzynarodowego konkursu Gregor Calendar.
Źródło: Materiały prasowe Wydawnictwa BoSz