Marcin Dorociński ze Złotym Globem! Nagrodzono serial „Gambit królowej”
Odbyła się 78. uroczystość przyznania Złotych Globów przez Hollywood Foreign Press Association. Z powodu pandemii koronawirusa ceremonia była opóźniona oraz odbyła się online. Nagrodzono serial "Gambit królowej" z ważnym udziałem polskiego aktora – Marcina Dorocińskiego. Przedstawiamy listę wszystkich nominowanych i laureatów.
„Gambit królowej” nagrodzono w kategorii najlepszy film telewizyjny lub serial limitowany. Konkurował z następującymi tytułami: „Normalni ludzie”, „Mały topór”, „Od nowa”, „Unorthodox”. Polski aktor grał jedną z pierwszoplanowych ról w owym globalnym hicie. „Gambit królowej” to amerykański siedmioodcinkowy miniserial stworzony przez Scotta Franka i Allana Scotta, oparty na powieści pod tym samym tytułem z 1983, autorstwa Waltera Tevisa. Wszystkie odcinki serialu udostępniono 23 października 2020 na platformie Netflix. Oryginalny tytuł książki i serialu nawiązuje wprost do jednego z otwarć szachowych – Queen's Gambit, zwanego w Polsce gambitem hetmańskim, bowiem oficjalna nazwa tej figury to hetman ("królowa" jest określeniem potocznym). Sam termin gambit oznacza zaś otwarcie szachowe, w którym gracz poświęca jedną lub kilka bierek, w zamian za uzyskanie lepszej pozycji. Akcja serialu rozgrywa się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, przedstawiając fikcyjną historię cudownego dziecka – Amerykanki Elizabeth „Beth” Harmon, która zmagając się z przeszłością i nałogami pragnie zostać najlepszą szachistką świata. Serial spotkał się z dobrą reakcją krytyków. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes 97% z 97 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 7,89. Z kolei w agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 28 recenzji wyniosła 79 punktów na 100. W rolach głównych wystąpili Anya Taylor-Joy jako Elizabeth „Beth” Harmon, Isla Johnston jako młodsza Beth i Annabeth Kelly jako pięcioletnia Beth. W roli pierwszoplanowej wystąpił również Marcin Dorociński jako rosyjski arcymistrz szachowy Wasilij Borgow.
Marcin Grzegorz Dorociński(ur. 22 czerwca 1973 w Milanówku) to polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, sześciokrotnie nominowany do Orłów za role w filmach: „Boisko bezdomnych” (2008), „Rewers” (2009), „Róża” (2011), „Obława” (2012), „Jack Strong” (2014) i „Moje córki krowy” (2015). Laureat Paszportu Polityki za 2012 rok w kategorii „film”. Wystąpił też w „Torowisku” (1999) Urszuli Urbaniak, jako „Despero” w „Pitbullu (2005) Patryka Vegi, „Barbórce” (2005) Macieja Pieprzycy i „Ogrodzie Luizy” (2007) Macieja Wojtyszki[3]. Na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego pracował m.in. z Grzegorzem Jarzyną, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim i Agnieszką Glińską. W dramacie wojennym Wojciecha Smarzowskiego „Róża” (2011) wcielił się w postać Tadeusza, oficera Armii Krajowej i uczestnika powstania warszawskiego, za którą otrzymał po raz drugi Złotego Lwa za za rolę męską na 36. FPFF w Gdyni[15], nagrodę aktorską w konkursie Directors Week na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych „Fantasporto” (Porto), „Srebrnego Pawia” za najlepszą główną rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Goa i nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej dla najlepszego aktora na Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich oraz był nominowany nagrody Orła w kategorii najlepsza główna rola męska. Uznanie wśród telewidzów zdobyła postać dyrektora ośrodka pomocy społecznej Wiktora Okulickiego w serialu Magdaleny Łazarkiewicz „Głęboka woda” (2011), który zdobył Złote Tablice na prestiżowym konkursie produkcji telewizyjnych Hugo TV Awards w Chicago i Nagrodę Prix Italia 2012. Był organizatorem koncertu w głośnym dramacie Leszka Dawida „Jesteś Bogiem” (2011). W nastrojowym i bogatym emocjonalnie dramacie psychologicznym „Lęk wysokości” (2011) wcielił się w postać Tomka Janickiego, którego spokojne i poukładane życie przerywa wiadomość o złym stanie chorego psychicznie ojca (Krzysztof Stroiński), z którym od lat nie utrzymywał żadnych kontaktów. W pierwszym sezonie psychologicznego serialu stacji HBO „Bez tajemnic” (2011) wystąpił jako Szymon Kowalczyk, oficer wojsk specjalnych służący na misji w Afganistanie, który trafia na terapię po tym, jak w czasie omyłkowego ostrzału zabija grupę cywilów. Jako kapral Armii Krajowej o pseudonimie „Wydra”, postać inspirowana wojennymi losami Adama Krzyształowicza, w dramacie wojennym / dreszczowcu Marcina Krzyształowicza „Obława” (2012) i za rolę w filmie „Róża” został uhonorowany Paszportem „Polityki” za „absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film” i po raz kolejny zdobył nominację do nagrody Orła w kategorii najlepsza główna rola męska. Był pułkownikiem Antonim Pakulskim w serialu „Szpiedzy w Warszawie” (2012), zrealizowanym przez brytyjską BBC i Telewizję Polską.
Zagrał główną rolę w dramacie szpiegowskim Władysława Pasikowskiego „Jack Strong” (2014). Rola Kuklińskiego była nominowana do nagrody Orła w kategorii najlepsza główna rola męska. W filmie Jana Jakuba Kolskiego „Serce serduszko” (2014) wcielił się w postać Mirka Milewskiego, alkoholika, który w imię miłości do córki Maszeńki podejmuje próbę wyjścia z nałogu. W dramacie „Pod Mocnym Aniołem” (2014) w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, na podstawie powieści Jerzego Pilcha wystąpił jako Borys. W tragikomedii Kingi Dębskiej „Moje córki krowy” (2015) o chorobie i śmierci wystąpił w roli Grzegorza, wiecznie bezrobotnego, zapuszczonego męża Kasi (Gabriela Muskała), za którą otrzymał nominację do nagrody Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. W serialu kryminalnym HBO „Pakt” (2015) zagrał postać Piotra Grodeckiego, dziennikarza śledczego, który natrafia na trop oszustwa w międzynarodowej korporacji. W klimatycznym dreszczowcu Wojciecha Kasperskiego „Na granicy” (2016) zagrał tajemniczego, bezwzględnego i przerażającego przemytnika Konrada. Wystąpił też w dwóch głośnych zagranicznych produkcjach: miniserialu „Cape Town” (2016), adaptacji bestsellerowego kryminału południowoafrykańskiego pisarza Deona Meyera Dead Before Dying, jako Christian Coolidge z Trondem Espenem Seimem, Borisem Kodjoe i Arnoldem Vosloo oraz biograficznym dramacie wojennym Seana Ellisa „Anthropoid” (Operacja Anthropoid, 2016), ekranizacji powieści francuskiego pisarza Laurenta Bineta „HHhH. Zamach na kata Pragi”, jako Ladislav Vaněk u boku Jamiego Dornana, Cilliana Murphy’ego i Toby’ego Jonesa.
Złote Globy 2021 – wszystkie nagrodzone produkcje
Najlepszy film dramatyczny
„Ojciec”
„Mank”
„Nomadland”
„Obiecująca. Młoda. Kobieta”
„Proces siódemki z Chicago”
Najlepszy film komediowy lub musical
„Kolejny film o Boracie”
„Hamilton”
„Music”
„Palm Springs”
„Bal”
Najlepszy film zagraniczny
„Na rauszu”
„Płacząca kobieta”
„Życie przed sobą”
„Minari”
„My dwie”
Najlepszy film animowany
„Krudowie 2: Nowa era”
„Naprzód”
„Wyprawa na Księżyc”
„Co w duszy gra”
„Sekret wilczej gromady”
Najlepsza reżyseria
Emerald Fennell – „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”
David Fincher – „Mank”
Regina King – „One Night in Miami”
Aaron Sorkin - „Proces siódemki z Chicago”
Chloe Zhao - „Nomadland”
Najlepszy scenariusz
„Ojciec”
„Mank”
„Nomadland”
„Obiecująca. Młoda. Kobieta”
„Proces siódemki z Chicago”
Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym
Viola Davis - „Ma Rainey: Matka bluesa”
Andra Day - „The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby - „Cząstki kobiety”
Frances McDormand - „Nomadland”
Carey Mulligan - „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”
Najlepszy aktor w filmie dramatycznym
Riz Ahmed – „Sound of Metal”
Chadwick Boseman - „Ma Rainey: Matka bluesa”
Anthony Hopkins - „Ojciec”
Gary Oldman - „Mank”
Tahar Rahim - „Mauretańczyk”
Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu
Maria Bakalova - „Kolejny film o Boracie”
Michelle Pfeiffer - „Francuskie wyjście”
Anya Taylor-Joy – „Emma”
Kate Hudson – „Music”
Rosamund Pike – „O wszystko zadbam”
Najlepszy aktor w komedii lub musicalu
Sacha Baron Cohen - „Kolejny film o Boracie”
James Corden - „Bal”
Lin-Manuel Miranda - „Hamilton”
Dev Patel - „The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg - „Palm Springs”
Najlepsza aktorka drugoplanowa
Glenn Close - „Elegia dla bidoków”
Olivia Colman - „Ojciec”
Jodie Foster - „Mauretańczyk”
Amanda Seyfried - „Mank”
Helena Zengel - „Nowiny ze świata”
Najlepszy aktor drugoplanowy
Sacha Baron Cohen - „Proces Siódemki z Chicago”
Daniel Kaluuya - „Judas and the Black Messiah”
Jared Leto – „The Little Things”
Bill Murray – „Na lodzie”
Leslie Odom Jr. – „Pewnej nocy w Miami...”
Najlepsza piosenka
„Fight for You” w produkcji „Judas and the Black Messiah”
„Hear My Voice” w produkcji „Proces siódemki z Chicago”
„Io Si (Seen)” w produkcji „Życie przed sobą”
„Speak Now” w produkcji „One Night in Miami”
„Tigress & Tweed” w produkcji „The United States vs. Billie Holiday”
Najlepsza muzyka
„Niebo o północy”
„Tenet”
„Nowiny ze świata”
„Mank”
„Co w duszy gra”
Najlepszy serial dramatyczny
„The Crown”
„Kraina Lovecrafta”
„Ozark”
„Ratched”
„Mandalorian”
Najlepszy serial komediowy
„Emily w Paryżu”
„Stewardesa”
„Wielka”
„Schitt’s Creek”
„Ted Lasso”
Najlepszy film telewizyjny lub serial limitowany
„Normalni ludzie”
„Gambit królowej”
„Mały topór”
„Od nowa”
„Unorthodox”
Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym
Olivia Colman - „The Crown”
Jodie Comer - „Obsesja Eve”
Emma Corrin - „The Crown”
Laura Linney – „Ozark”
Sarah Paulson – „Ratched”
Najlepszy aktor w serialu dramatycznym
Jason Bateman - „Ozark”
Josh O’Connor - „The Crown”
Bob Odenkirk - „Zadzwoń do Saula”
Matthew Rhys - „Perry Mason”
Al Pacino - „Hunters”
Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu
Lily Collins - „Emily w Paryżu”
Kaley Cuoco - „Stewardesa”
Elle Fanning - „Wielka”
Jane Levy - „Zoeys Extraordinary Playlist”
Catherine O’Hara - „Schitt’s Creek”
Najlepszy aktor w serial komediowym lub musicalu
Don Cheadle - „Czarny poniedziałek”
Nicholas Hoult - „Wielka”
Eugene Levy - „Schitt’s Creek”
Jason Sudeikis - „Ted Lasso”
Ramy Youssef - „Ramy”
Najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym
Cate Blanchett – „Mrs. America”
Daisy Edgar-Jones - „Normalni ludzie”
Shira Haas - „Unorthodox”
Nicole Kidman - „Od nowa”
Anya Taylor-Joy - „Gambit królowej”
Najlepszy aktor w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym
Bryan Cranston - „Your Honor”
Jeff Daniels - „The Comey Rule”
Hugh Grant - „Od nowa”
Ethan Hawke - „The Good Lord Bird”
Mark Ruffalo - „To wiem na pewno”
Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym
Gillian Anderson - „The Crown”
Helena Bonham Carter - „The Crown”
Julia Garner - „Ozark”
Annie Murphy - „Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon - „Ratched”
Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym
John Boyega - „Mały topór”
Brendan Gleeson - „The Comey Rule”
Daniel Levy - „Schitt’s Creek”
Jim Parsons - „Hollywood”
Donald Sutherland - „Od nowa"