Marcin Dorociński ze Złotym Globem! Nagrodzono serial „Gambit królowej”

  • Fot. Netflix
    Fot. Netflix

Odbyła się 78. uroczystość przyznania Złotych Globów przez Hollywood Foreign Press Association. Z powodu pandemii koronawirusa ceremonia była opóźniona oraz odbyła się online. Nagrodzono serial "Gambit królowej" z ważnym udziałem polskiego aktora – Marcina Dorocińskiego. Przedstawiamy listę wszystkich nominowanych i laureatów.

„Gambit królowej” nagrodzono w kategorii najlepszy film telewizyjny lub serial limitowany. Konkurował z następującymi tytułami: „Normalni ludzie”, „Mały topór”, „Od nowa”, „Unorthodox”. Polski aktor grał jedną z pierwszoplanowych ról w owym globalnym hicie. „Gambit królowej” to amerykański siedmioodcinkowy miniserial stworzony przez Scotta Franka i Allana Scotta, oparty na powieści pod tym samym tytułem z 1983, autorstwa Waltera Tevisa. Wszystkie odcinki serialu udostępniono 23 października 2020 na platformie Netflix. Oryginalny tytuł książki i serialu nawiązuje wprost do jednego z otwarć szachowych – Queen's Gambit, zwanego w Polsce gambitem hetmańskim, bowiem oficjalna nazwa tej figury to hetman ("królowa" jest określeniem potocznym). Sam termin gambit oznacza zaś otwarcie szachowe, w którym gracz poświęca jedną lub kilka bierek, w zamian za uzyskanie lepszej pozycji. Akcja serialu rozgrywa się w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, przedstawiając fikcyjną historię cudownego dziecka – Amerykanki Elizabeth „Beth” Harmon, która zmagając się z przeszłością i nałogami pragnie zostać najlepszą szachistką świata. Serial spotkał się z dobrą reakcją krytyków. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes 97% z 97 recenzji jest pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 7,89. Z kolei w agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 28 recenzji wyniosła 79 punktów na 100.‪ W rolach głównych wystąpili Anya Taylor-Joy jako Elizabeth „Beth” Harmon, Isla Johnston jako młodsza Beth i Annabeth Kelly jako pięcioletnia Beth. W roli pierwszoplanowej wystąpił również Marcin Dorociński jako rosyjski arcymistrz szachowy Wasilij Borgow.

Marcin Grzegorz Dorociński(ur. 22 czerwca 1973 w Milanówku) to polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, sześciokrotnie nominowany do Orłów za role w filmach: „Boisko bezdomnych” (2008), „Rewers” (2009), „Róża” (2011), „Obława” (2012), „Jack Strong” (2014) i „Moje córki krowy” (2015). Laureat Paszportu Polityki za 2012 rok w kategorii „film”. Wystąpił też w „Torowisku” (1999) Urszuli Urbaniak, jako „Despero” w „Pitbullu (2005) Patryka Vegi, „Barbórce” (2005) Macieja Pieprzycy i „Ogrodzie Luizy” (2007) Macieja Wojtyszki[3]. Na scenie warszawskiego Teatru Dramatycznego pracował m.in. z Grzegorzem Jarzyną, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim i Agnieszką Glińską. W dramacie wojennym Wojciecha Smarzowskiego „Róża” (2011) wcielił się w postać Tadeusza, oficera Armii Krajowej i uczestnika powstania warszawskiego, za którą otrzymał po raz drugi Złotego Lwa za za rolę męską na 36. FPFF w Gdyni[15], nagrodę aktorską w konkursie Directors Week na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych „Fantasporto” (Porto), „Srebrnego Pawia” za najlepszą główną rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Goa i nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej dla najlepszego aktora na Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich oraz był nominowany nagrody Orła w kategorii najlepsza główna rola męska. Uznanie wśród telewidzów zdobyła postać dyrektora ośrodka pomocy społecznej Wiktora Okulickiego w serialu Magdaleny Łazarkiewicz „Głęboka woda” (2011), który zdobył Złote Tablice na prestiżowym konkursie produkcji telewizyjnych Hugo TV Awards w Chicago i Nagrodę Prix Italia 2012. Był organizatorem koncertu w głośnym dramacie Leszka Dawida „Jesteś Bogiem” (2011). W nastrojowym i bogatym emocjonalnie dramacie psychologicznym „Lęk wysokości” (2011) wcielił się w postać Tomka Janickiego, którego spokojne i poukładane życie przerywa wiadomość o złym stanie chorego psychicznie ojca (Krzysztof Stroiński), z którym od lat nie utrzymywał żadnych kontaktów. W pierwszym sezonie psychologicznego serialu stacji HBO „Bez tajemnic” (2011) wystąpił jako Szymon Kowalczyk, oficer wojsk specjalnych służący na misji w Afganistanie, który trafia na terapię po tym, jak w czasie omyłkowego ostrzału zabija grupę cywilów. Jako kapral Armii Krajowej o pseudonimie „Wydra”, postać inspirowana wojennymi losami Adama Krzyształowicza, w dramacie wojennym / dreszczowcu Marcina Krzyształowicza „Obława” (2012) i za rolę w filmie „Róża” został uhonorowany Paszportem „Polityki” za „absolutny słuch aktorski, który chroni go przed komercją i tandetą. I za to, że rozwija się z roku na rok, z filmu na film” i po raz kolejny zdobył nominację do nagrody Orła w kategorii najlepsza główna rola męska. Był pułkownikiem Antonim Pakulskim w serialu „Szpiedzy w Warszawie” (2012), zrealizowanym przez brytyjską BBC i Telewizję Polską.

Zagrał główną rolę w dramacie szpiegowskim Władysława Pasikowskiego „Jack Strong” (2014). Rola Kuklińskiego była nominowana do nagrody Orła w kategorii najlepsza główna rola męska. W filmie Jana Jakuba Kolskiego „Serce serduszko” (2014) wcielił się w postać Mirka Milewskiego, alkoholika, który w imię miłości do córki Maszeńki podejmuje próbę wyjścia z nałogu. W dramacie „Pod Mocnym Aniołem” (2014) w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, na podstawie powieści Jerzego Pilcha wystąpił jako Borys. W tragikomedii Kingi Dębskiej „Moje córki krowy” (2015) o chorobie i śmierci wystąpił w roli Grzegorza, wiecznie bezrobotnego, zapuszczonego męża Kasi (Gabriela Muskała), za którą otrzymał nominację do nagrody Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. W serialu kryminalnym HBO „Pakt” (2015) zagrał postać Piotra Grodeckiego, dziennikarza śledczego, który natrafia na trop oszustwa w międzynarodowej korporacji. W klimatycznym dreszczowcu Wojciecha Kasperskiego „Na granicy” (2016) zagrał tajemniczego, bezwzględnego i przerażającego przemytnika Konrada. Wystąpił też w dwóch głośnych zagranicznych produkcjach: miniserialu „Cape Town” (2016), adaptacji bestsellerowego kryminału południowoafrykańskiego pisarza Deona Meyera Dead Before Dying, jako Christian Coolidge z Trondem Espenem Seimem, Borisem Kodjoe i Arnoldem Vosloo oraz biograficznym dramacie wojennym Seana Ellisa „Anthropoid” (Operacja Anthropoid, 2016), ekranizacji powieści francuskiego pisarza Laurenta Bineta „HHhH. Zamach na kata Pragi”, jako Ladislav Vaněk u boku Jamiego Dornana, Cilliana Murphy’ego i Toby’ego Jonesa.

Złote Globy 2021 – wszystkie nagrodzone produkcje

Najlepszy film dramatyczny

„Ojciec”
„Mank”
„Nomadland”
„Obiecująca. Młoda. Kobieta”
„Proces siódemki z Chicago”

Najlepszy film komediowy lub musical

„Kolejny film o Boracie”
„Hamilton”
„Music”
„Palm Springs”
„Bal”

Najlepszy film zagraniczny

„Na rauszu”
„Płacząca kobieta”
„Życie przed sobą”
„Minari”
„My dwie”

Najlepszy film animowany

„Krudowie 2: Nowa era”
„Naprzód”
„Wyprawa na Księżyc”
„Co w duszy gra”
„Sekret wilczej gromady”

Najlepsza reżyseria

Emerald Fennell – „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”
David Fincher – „Mank”
Regina King – „One Night in Miami”
Aaron Sorkin - „Proces siódemki z Chicago”
Chloe Zhao - „Nomadland”

Najlepszy scenariusz

„Ojciec”
„Mank”
„Nomadland”
„Obiecująca. Młoda. Kobieta”
„Proces siódemki z Chicago”

Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym

Viola Davis - „Ma Rainey: Matka bluesa”
Andra Day - „The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby - „Cząstki kobiety”
Frances McDormand - „Nomadland”
Carey Mulligan - „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”

Najlepszy aktor w filmie dramatycznym

Riz Ahmed – „Sound of Metal”
Chadwick Boseman - „Ma Rainey: Matka bluesa”
Anthony Hopkins - „Ojciec”
Gary Oldman - „Mank”
Tahar Rahim - „Mauretańczyk”

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu

Maria Bakalova - „Kolejny film o Boracie”
Michelle Pfeiffer - „Francuskie wyjście”
Anya Taylor-Joy – „Emma”
Kate Hudson – „Music”
Rosamund Pike – „O wszystko zadbam”

Najlepszy aktor w komedii lub musicalu

Sacha Baron Cohen - „Kolejny film o Boracie”
James Corden - „Bal”
Lin-Manuel Miranda - „Hamilton”
Dev Patel - „The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg - „Palm Springs”

Najlepsza aktorka drugoplanowa

Glenn Close - „Elegia dla bidoków”
Olivia Colman - „Ojciec”
Jodie Foster - „Mauretańczyk”
Amanda Seyfried - „Mank”
Helena Zengel - „Nowiny ze świata”

Najlepszy aktor drugoplanowy

Sacha Baron Cohen - „Proces Siódemki z Chicago”
Daniel Kaluuya - „Judas and the Black Messiah”
Jared Leto – „The Little Things”
Bill Murray – „Na lodzie”
Leslie Odom Jr. – „Pewnej nocy w Miami...”

Najlepsza piosenka

„Fight for You” w produkcji „Judas and the Black Messiah”
„Hear My Voice” w produkcji „Proces siódemki z Chicago”
„Io Si (Seen)” w produkcji „Życie przed sobą”
„Speak Now” w produkcji „One Night in Miami”
„Tigress & Tweed” w produkcji „The United States vs. Billie Holiday”

Najlepsza muzyka

„Niebo o północy”
„Tenet”
„Nowiny ze świata”
„Mank”
„Co w duszy gra”

Najlepszy serial dramatyczny

„The Crown”
„Kraina Lovecrafta”
„Ozark”
„Ratched”
„Mandalorian”

Najlepszy serial komediowy

„Emily w Paryżu”
„Stewardesa”
„Wielka”
„Schitt’s Creek”
„Ted Lasso”

Najlepszy film telewizyjny lub serial limitowany

„Normalni ludzie”
„Gambit królowej”
„Mały topór”
„Od nowa”
„Unorthodox”

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym

Olivia Colman - „The Crown”
Jodie Comer - „Obsesja Eve”
Emma Corrin - „The Crown”
Laura Linney – „Ozark”
Sarah Paulson – „Ratched”

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym

Jason Bateman - „Ozark”
Josh O’Connor - „The Crown”
Bob Odenkirk - „Zadzwoń do Saula”
Matthew Rhys - „Perry Mason”
Al Pacino - „Hunters”

Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu

Lily Collins - „Emily w Paryżu”
Kaley Cuoco - „Stewardesa”
Elle Fanning - „Wielka”
Jane Levy - „Zoeys Extraordinary Playlist”
Catherine O’Hara - „Schitt’s Creek”

Najlepszy aktor w serial komediowym lub musicalu

Don Cheadle - „Czarny poniedziałek”
Nicholas Hoult - „Wielka”
Eugene Levy - „Schitt’s Creek”
Jason Sudeikis - „Ted Lasso”
Ramy Youssef - „Ramy”

Najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym

Cate Blanchett – „Mrs. America”
Daisy Edgar-Jones - „Normalni ludzie”
Shira Haas - „Unorthodox”
Nicole Kidman - „Od nowa”
Anya Taylor-Joy - „Gambit królowej”

Najlepszy aktor w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym

Bryan Cranston - „Your Honor”
Jeff Daniels - „The Comey Rule”
Hugh Grant - „Od nowa”
Ethan Hawke - „The Good Lord Bird”
Mark Ruffalo - „To wiem na pewno”

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym

Gillian Anderson - „The Crown”
Helena Bonham Carter - „The Crown”
Julia Garner - „Ozark”
Annie Murphy - „Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon - „Ratched”

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym

John Boyega - „Mały topór”
Brendan Gleeson - „The Comey Rule”
Daniel Levy - „Schitt’s Creek”
Jim Parsons - „Hollywood”
Donald Sutherland - „Od nowa"

Źródło: Hollywood Foreign Press Association, Netflix

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.