Rewal, Krynica Morska, Dziwnów i Świnoujście zwyciężają w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego

  • Warszawa znalazła się w gronie samorządów najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość. Fot. KAKA.media
    Warszawa znalazła się w gronie samorządów najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość. Fot. KAKA.media

23 kwietnia br. zostały ogłoszone wyniki najnowszej edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, którego Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od wielu lat jest partnerem. Zwycięzcami są: Rewal, Krynica Morska, Dziwnów i Świnoujście. W zestawieniu samorządów najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość triumfowały: Tarnowo Podgórne, Karpacz, Mielno i Warszawa.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST jest opracowywany pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka. Powstaje w oparciu o analizę 16 wskaźników GUS, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy. Materiałem źródłowym są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Organizatorami Konferencji, podczas której ogłoszono wyniki rankingu są: Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego.
 
Cieszy mnie fakt, że już po raz piętnasty możemy wspierać tę jakże ważną inicjatywę. Jestem pełen uznania dla konsekwentnej realizacji przez zespół prof. Eugeniusza Sobczaka działań mających na celu promocję samorządów, które najlepiej realizują swoje zadania i są liderami w zakresie rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce. Opracowanie rankingu klasyfikującego wszystkie polskie samorządy w oparciu o 16 różnych zmiennych GUS, obrazujących rozwój gospodarczy, to praca prawdziwie tytaniczna – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 2023. 10 czołowych samorządów w podziale na charakter administracyjny

Gminy Wiejskie


1.    Rewal
2.    Kleszczów
3.    Sulmierzyce
4.    Michałowice
5.    Jasionówka
6.    Tarnowo Podgórne
7.    Baranów
8.    Stawiguda
9.    Pniewy
10.    Borowie

Gminy Miejskie


1.    Krynica Morska
2.    Łeba
3.    Karpacz
4.    Zakopane
5.    Szklarska Poręba
6.    Szczawno-Zdrój
7.    Wysokie Mazowieckie
8.    Puck
9.    Puszczykowo
10.    Józefów

Gminy Miejsko-Wiejskie


1.    Dziwnów
2.    Międzyzdroje
3.    Mielno
4.    Czarna Woda
5.    Władysławowo
6.    Jastarnia
7.    Swarzędz
8.    Miejska Górka
9.    Ożarów Mazowiecki
10.    Ścinawa

Miasta na Prawach Powiatu


1.    Świnoujście
2.    Warszawa
3.    Poznań
4.    Wrocław
5.    Sopot
6.    Kraków
7.    Zamość
8.    Szczecin
9.    Łódź
10.    Opole

Ranking samorządów najdynamiczniej rozwijających przedsiębiorczość 2023. 5 czołowych samorządów w podziale na charakter administracyjny

Gminy Wiejskie


1.    Tarnowo Podgórne
2.    Raszyn
3.    Lesznowola
4.    Rewal
5.    Komorniki

Gminy Miejsko-Wiejskie


1.    Mielno
2.    Nowy Tomyśl
3.    Piaseczno
4.    Władysławowo
5.    Łomianki

Gminy Miejskie


1.    Karpacz
2.    Krynica Morska
3.    Łeba
4.    Pruszków
5.    Ząbki

Miasto na Prawach Powiatu


1.    Warszawa
2.    Poznań
3.    Wrocław
4.    Kraków
5.    Sopot

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.