Mistrzyni jest jedna! Iga Świątek zwycięża w turnieju French Open
Jest to jej czternaste zwycięstwo w turniejach WTA w grze pojedynczej, w tym trzecie podczas turnieju wielkoszlemowego. Poprzednio wygrała turnieje French Open w Paryżu w 2020 i 2022 oraz w Nowym Jorku podczas US Open 2022. Od kwietnia 2022 jest pierwszą rakietą świata według rankingu singlowego WTA.
10 czerwca w finale wielkoszlemowego turnieju na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu Iga wygrała 2:1 z Czeszką Karoliną Muchovą. Od poniedziałku 12 czerwca rozpocznie 63. tydzień jako liderka rankingu WTA, w którym prowadzi od 4 kwietnia 2022.
Aktualne notowanie WTA w grze pojedynczej:
1. Iga Świątek (Polska) 8940 pkt
2. Aryna Sabalenka 8012
3. Jelena Rybakina (Kazachstan) 5090
4. Caroline Garcia (Francja) 5025
5. Jessica Pegula (USA) 4905
29 maja br. podczas Gali Teraz Polska w Filharmonii Narodowej w Warszawie Iga Świątek otrzymała tytuł „Wybitnej Polki”. W jej imieniu statuetkę odebrał tata, Tomasz Świątek, który powiedział ze sceny: „Jestem dumny z osiągnięć Igi i zawsze ją wspieram. Chciałbym podkreślić, że sukcesy te narodziły się na polskiej ziemi, bowiem Iga zawsze korzystała z polskiej myśli trenerskiej i od dzieciństwa trenowała pod domem, w Raszynie.”
Iga urodziła się 31 maja 2001 roku w Warszawie, w rodzinie o silnych sportowych tradycjach – jej ojciec jest byłym reprezentantem Polski w wioślarstwie, biorącym udział w wielu międzynarodowych zawodach sportowych, w tym letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Iga rozpoczęła treningi tenisowe w wieku pięciu lat i szybko zaczęła odnosić pierwsze sukcesy na szczeblu juniorskim, osiągając najwyższe w karierze, piąte miejsce, w światowym rankingu ITF World Tennis Tour Juniors. W 2016 roku była jedną z zawodniczek tworzących drużynę, która po raz drugi w historii polskiego tenisa, wygrała juniorską edycję Pucharu Federacji – Junior Fed Cup.
W tym samym roku wygrała także swój pierwszy profesjonalny turniej rangi ITF, który odbywał się w Sztokholmie. W 2018 roku, w wieku 17 lat, Iga wygrała rywalizację juniorek w wielkoszlemowym Wimbledonie w grze pojedynczej dziewcząt, tytuł w deblu dziewcząt podczas juniorskiego turnieju French Open oraz złoty medal na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich odbywających się w Buenos Aires. Pierwszym wielkoszlemowym turniejem seniorskim, w którym uczestniczyła Iga, był Australian Open, jednak przełomem okazał się występ w Lugano, gdzie osiągnęła swój pierwszy finał turnieju rangi WTA.
W tym samym roku Iga awansowała do trzeciej rundy Rogers Cup w Toronto oraz czwartej rundy French Open. W kolejnym sezonie, podczas Australian Open, Iga powtórzyła swój najlepszy wynik osiągnięty w turniejach Wielkiego Szlema. Pierwszy globalny sukces Iga osiągnęła w Paryżu, w październiku 2020 roku, kiedy w wieku 19 lat zwyciężyła w French Open, w grze pojedynczej. Jej wygrana na kortach Roland Garros była jednocześnie pierwszym w historii tryumfem polskich tenisistek i tenisistów w turnieju Wielkiego Szlema. W 2021 roku Iga wygrała dwa turnieje rangi WTA w Adelajdzie i w Rzymie.
Rok 2022 był dotychczas najlepszym w jej karierze. To w tym roku powtórzyła wielkoszlemowy sukces wygrywając Roland Garros po raz drugi. Był to jednocześnie szósty turniej z rzędu wygrany przez Igę - po Qatar Open, BNP Paribas Open, Miami Open, Porshe Tennis Grand Prix i Internazionali BNL d’Italia. Wygranymi w tych turniejach osiągnęła jednocześnie passę 35 wygranych meczów z rzędu. Dzisiaj Iga wygrała swój czwarty tytuł wielkoszlemowy – podczas French Open na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Na koncie ma obecnie 14 wygranych turniejów w tourze WTA, z czego w tym roku wygrała 3 turnieje: w Doha, Stuttgarcie oraz Paryżu.
Prywatnie Iga kocha koty, lubi czytać powieści autorstwa Kena Folletta oraz słuchać muzyki. Przed meczami rockowej – głównie legendarnych zespołów, takich jak Pearl Jam, Pink Floyd, Red Hot Chilli Peppers oraz AC / DC, a w wolnym czasie muzyki alternatywnej, jazzu, soulu i czasami popu. Od początku dorosłej kariery tenisowej angażuje się charytatywnie i społecznie.
W 2021 roku przekazała 200 tysięcy złotych na rzecz fundacji działających w obszarze zdrowia psychicznego dzieci, a w kolejnym roku 300 tysięcy. Angażowała się w pomoc rodzinom potrzebującym w Szlachetnej Paczce, a także poprzez aukcje charytatywne w działania WOŚP - dzięki aukcjom Igi udało się zebrać dla fundacji przeszło 600 tysięcy złotych. Wydarzenie “Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy” było pierwszym dużym autorskim projektem pomocowym Igi i jej zespołu, w ramach którego zebrano ponad 2,5 mln złotych dla dzieci dotkniętych wojną.
W tym roku została uznana przez Magazyn Times za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osobistości świata, a ma zaledwie 22 lata.