Promotorzy Polski są wśród nas. Trzeba ich pokazać

  • Fot. KAKA.media / Teraz Polska
    Fot. KAKA.media / Teraz Polska

Od ponad trzech dekad Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego wyłania produkty i usługi najwyższej jakości i nagradza je Godłem „Teraz Polska”. Od 2017 r. Fundacja rozwija projekt „Promotor Polski”, działając również na rzecz promowania wyróżniających się osób, których działalność wpływa na wizerunek regionu i kraju.

W tym roku w Krakowie już po raz czwarty wręczyliśmy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówił Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Nagroda Promotor Polski jest niezwykle ważna, bo pokazuje, że to, co robimy lokalnie, ma znaczenie uniwersalne, międzynarodowe – podkreślił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, laureat tytułu Promotora Polski z 2022 r.

Uroczystości wręczenia statuetek dla Promotorów Polski z Małopolski miała miejsce 19 października br. w gościnnych progach Urzędu Miasta Krakowa – miasta, które jest laureatem Godła „Teraz Polska”. Wręczeń dokonali Bogusław Kośmider, zastępca prezydenta miasta Krakowa, oraz Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Tegorocznymi laureatami tytułu Promotora Polski zostali: Jakub Błaszczykowski, piłkarz, fundator Fundacji Ludzki Gest; prof. Mateusz Hołda, kardiomorfolog z Collegium Medicum UJ; oraz prof. Krzysztof Ingarden, architekt, prezes Ingarden & Ewy.

Jakub Błaszczykowski, prof. Mateusz Hołda, prof. Krzysztof Ingarden. Fot. KAKA.media / Teraz Polska

Laudację na cześć Jakuba Błaszczykowskiego wygłosił Piotr Nowacki, doradca prezydenta RP. – Dzisiaj mamy zaszczyt przyznać panu Jakubowi Błaszczykowskiemu tytuł Promotora Polski w uznaniu jego sukcesów sportowych, promocji Polski na arenie międzynarodowej oraz zaangażowania w działalność społeczną i pomoc potrzebującym. Jeszcze przed zakończeniem obfitującej w sukcesy sportowe kariery nasz laureat zaczął udzielać się charytatywnie, chociażby przy takich akcjach, jak Szlachetna Paczka czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Założył Fundację Ludzki Gest, której zadaniem jest niesienie pomocy dzieciom i młodym ludziom. Wielkie gratulacje, panie Jakubie – powiedział.

Kuba Błaszczykowski, odbierając nagrodę, wspominał swoje początki w Bundeslidze. – Kiedy w 2007 r. wyjechałem do Dortmundu, zderzyłem się z niezbyt pochlebnym postrzeganiem nas, Polaków, jako niekoniecznie uczciwych i pracowitych. Przychodząc do Borussi, sam poczułem się w szatni nie do końca doceniony, tylko dlatego, że pochodziłem z Polski. Natomiast po kilku latach grania – a miałem wtedy przyjemność grać z Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem – sytuacja całkowicie się zmieniła, darzono mnie szacunkiem. Zmianę nastawienia zaczęli też odczuwać inni Polacy pracujący w Niemczech, bo wreszcie dostrzeżono, że jesteśmy narodem pracowitym, nie przejawiamy postawy roszczeniowej. Mam wrażenie, że w tamtym momencie byliśmy dobrymi ambasadorami polskiego sportu za granicą, dołożyliśmy swoją cegiełkę do zmiany przekonań o Polakach za granicą.

Piękne słowa o prof. Mateuszu Hołdzie powiedział prof. Krzysztof Pyrć, laureat tytułu Promotora Polski z 2021 r. – Prof. Mateusz Hołda jest Promotorem Polski, bowiem polską naukę i medycynę wynosi poza nasz kraj. Robi też jeszcze coś ważniejszego – pokazuje, że młody wiek nie jest ograniczeniem. Jeżeli ktoś ma pasję i wielkie chęci, to może osiągnąć swoje cele. Młodzi ludzie mają szansę spełniać marzenia w kraju, a pan profesor daje tego najlepszy dowód, realizując projekty badawcze na skalę światową. Musimy robić wszystko, aby w kraju zostawali najlepsi, bo oni stają się lokomotywami postępu i siłą pociągową polskiej nauki, przemysłu, biomedycyny i medycyny. Za to serdecznie dziękuję panu profesorowi.

Nagrodę Promotor Polski traktuję jako zobowiązanie do dalszej promocji kraju na najwyższym poziomie. Pokazaliśmy młodym naukowcom, że można w kraju odnosić sukcesy międzynarodowe. Dziś to do nas przyjeżdżają profesorowie z zagranicznych uniwersytetów. A my nadal stawiamy na młodych i wyłuskujemy najzdolniejszych studentów z naszej uczelni, aby zatrzymać ich w naszym zespole – podkreślił Mateusz Hołda, najmłodszy profesor tytularny w historii Polski.

Laudację o trzecim tegorocznym laureacie wygłosił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, laureat tytułu Promotora Polski z 2022 r. – Tacy twórcy jak profesor Ingarden przełamują bardzo krzywdzący stereotyp o wtórności architektury polskiej. Pokazują, że architektura, która powstaje w Polsce, jest uniwersalna i ma znaczenie nie tylko dla nas, tutaj mieszkających. Potrafi w sposób oryginalny i wyjątkowy dialogować z tradycją, potrafi pokazać nowoczesność zakorzenioną w lokalności. Te nasze lokalne doświadczenia prof. Ingarden potrafi uniwersalizować. Dokonania Krzysztofa Ingardena dowodzą, że jesteśmy w miejscu, gdzie powstaje architektura najwyższej klasy, o światowym znaczeniu.

– Jestem niezwykle zaszczycony i dumny, że zostałem przyjęty do grona tak znamienitych Promotorów Polski. Cieszę się, że architektura została dostrzeżona jako dziedzina, która może wpływać na kształtowanie poczucia piękna i jest narzędziem do zmiany świata w walce o funkcjonalne przestrzenie, funkcjonalne, piękne i trwałe budynki, a zarazem umożliwia spotkanie tradycji i nowoczesności. Tradycji, którą trzeba zrozumieć i odtworzyć, a potem za pomocą nowoczesnych narzędzi architektonicznych stworzyć jej nowy obraz – powiedział prof. Krzysztof Ingarden po odebraniu statuetki.

Kilka dni później, 24 października w gościnnych progach stadionu Legii Warszawa, laureata Godła „Teraz Polska”, odbyło się spotkanie Klubu „Teraz Polska”, podczas którego wręczono statuetki Promotor Polski 2023 w kategorii sport. Tym razem laureatami zostali dziennikarz i komentator sportowy Stefan Szczepłek oraz wiceprezes Legii Warszawa Marcin Herra. Statuetki wręczył Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Tradycją stało się, że jesienne spotkania klubowe nawiązują do spraw sportowych, i dlatego też dzisiaj wyróżnieni Promotorzy są związani ze sportem. To Stefan Szczepłek, dziennikarz od 50 lat piszący o piłce nożnej, który – śmiem twierdzić – zna tę dziedzinę najlepiej w Polsce. Druga postać to Marcin Herra , dziś wiceprezes Legii Warszawa, ale przez wiele lat prezes spółki PL2012, która przygotowała, wybudowała, a później była operatorem Stadionu Narodowego, najpierw podczas Euro 2012, a później na wszystkich uroczystościach i meczach. To osoba, która działa na rzecz sportu i środowiska sportowego i od wielu lat odnosi sukcesy – powiedział Krzysztof Przybył.

Od lewej: Marcin Herra i Stefan Szczepłek. Fot. KAKA.media / Teraz Polska

To wyróżnienie traktuję w sposób mniej osobisty, a raczej wiążę je z przedsięwzięciami, w których miałem zaszczyt uczestniczyć, czyli mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 r. oraz w piłce ręcznej w 2016 r. Ważną dla mnie marką, którą rozwijałem, był Stadion Narodowy, a dziś jest to Legia Warszawa, marka ważna dla całej Polski. Cieszy mnie, że w gronie laureatów i przyjaciół Godła „Teraz Polska” rozmawiamy o styku biznesu, sportu i przedsięwzięć społecznych, bo na całym świecie to ma ogromne znaczenie dla rozwoju marek narodowych – przyznał Marcin Herra.

Stefan Szczepłek, przyjmując tytuł Promotora Polski, nie krył wzruszenia. – Fakt, że taką nagrodę otrzymałem, jest dla mnie niezwykłym wyróżnieniem. To kwestia odpowiedzialności, bo jestem promotorem Polski – swojej ojczyzny. Unikam patosu, ale w tym wypadku się nie da. Na tym godle jest flaga biało-czerwona, a to naprawdę zobowiązuje.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.