Czołg wyjeżdża z Legnicy z …Grand Pix Satyrykonu 2023

  • Czołg, Grzegorz Myćka
    Czołg, Grzegorz Myćka

11 marca 2023 r. Jury Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON 2023 w  Legnicy pod przewodnictwem Michała Batorego, po obejrzeniu 2 523 prac 768 autorów z 67 krajów świata zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 100 prac oraz postanowiło ogłosić werdykt. Wśród tegorocznych triumfatorów znajdujemy artystów związanych z Magazynem „Teraz Polska”.  Serdeczne gratulacje! 

Grand Prix SATYRYKONU 2023 oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 zł otrzymał GRZEGORZ MYĆKA (Polska) za pracę „Czołg”.

I nagrodę w dziale EGO, złoty medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 7.000 zł otrzymał STANISŁAW GAJEWSKI (Polska) za pracę „EGO”.

II nagrodę w dziale EGO, srebrny medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 6.000 zł otrzymał  MAREK KWIATKOWSKI (Polska) za pracę „Chory na ego”.

Serdecznie gratulujemy!

 

  

Czołg, Grzegorz Myćka, Gran prix Satyrykon 2023

Grzegorz Myćka

Urodzony w 1989 r. Doktorant na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową, ilustracją oraz krótkimi formami animowanymi. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów plakatu, ilustracji i filmu animowanego. Zdobył m.in. złoty medal na Międzynarodowej Wystawie „Satyrykon” w Legnicy, brązowy medal na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie w Japonii, nagrodę specjalną na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnavie na Słowacji. Uczestnik wielu międzynarodowych wystaw, m. in. Biennale del Cartel w Boliwii, Taiwan International Graphic Design Award, Triennale Plakatu w Trnavie, Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, Międzynarodowego Triennale Grafiki w Falun. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 r.
Współtworzy grupę artystyczno-projektową BiG Poster, która zajmuje się m.in. prowadzeniem warsztatów z tworzenia plakatu czy wydawaniem czasopisma „BiG Poster Zin”. Członek kolektywu ilustratorów z Poznania Ilu Nas Jest.

W wywiadzie dla Magazynu Teraz Polska w 2019 roku Grzegorz Myćka powiedział: „Moje zainteresowania dotyczą konstruowania komunikatu wizualnego. Zmianie lekko uległa forma. Oprócz plakatu bardzo ważna jest dla mnie ilustracja sama w sobie, a od jakiegoś czasu tworzę również wielkoformatowe malowidła. W samym tylko Poznaniu już parę jest widocznych, niektóre z nich powstały jako wynik współpracy z młodzieżą w ramach akcji „Poznań bez nienawiści”, podczas której przestrzenie pokryte wulgarnymi i rasistowskimi hasłami są zamalowywane, by później zyskać nowe wizualne życie. Prowadzę też sporo warsztatów, zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Właśnie szykuję się do zajęć z grupą niepełnosprawnych w ramach projektu „5 zmysłów”, organizowanego co roku w Poznaniu. Jednak ostatnio przede wszystkim powróciłem do ilustracji jako dyscypliny. Razem z grupą znajomych założyliśmy kolektyw ilustratorów z Poznania Ilu Nas Jest i wspólnie organizujemy wystawy w całej Polsce, których tematem jest życie zapracowanego, zestresowanego młodego człowieka, starającego się połączyć aktywność zawodową z twórczością artystyczną.”

 Kliknij i czytaj wywiad z Grzegorzem Myćką

  

Ego. Stanisław Gajewski, I nagroda Satyrykon 2023

Stanisław Gajewski

Urodzony w 1987.  Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2022 roku obronił pracę doktorską pt. „Niegrzecznie, niecenzuralnie, niemoralnie. Żarty na bok! Emocje w sztuce plakatu.”

 Zajmuje się rysunkiem satyrycznym, a także prowadzi warsztaty z ilustracji i plakatu. Autor artykułów naukowych poświęconych tematyce plakatu i rysunku satyrycznego. Uczestniczył w ponad stu wystawach krajowych i zagranicznych, zbiorowych i indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych i w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii, Irlandii, Niemczech, Rosji, Ukrainie, Estonii oraz Chinach. Laureat nagród w konkursach międzynarodowych i krajowych (m.in. Złoty Medal w Międzynarodowym Konkursie Satyrykon 2017), stypendysta prezydenta RP oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego, członek współzałożyciel Polskiego Oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Satyryków FECO Poland. W 2017 roku wygrał konkurs na okładkę Magazynu „Teraz Polska”.

 

Marek Kwiatkowski

Absolwent ASP Warszawa, Wydział Grafiki. Dyplom robił w 1987 r. w pracowni plakatu prof. Juliana Pałki, a Aneks z malarstwa w pracowni Jerzego Tchórzewskiego. Przez wiele lat był adiunktem w pracowni rysunku prof. Mariana Nowińskiego na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Warszawa.

Aktywny projektant graficzny w dziedzinie plakatu, ilustracji książkowej i prasowej, filatelistyki. Na stałe związanym z tygodnikiem „Polityka”, dla którego zdobywa liczne nagrody za okładkę. Ponadto współpracuje z innymi wydawnictwami, miedzy innymi z Magazynem „Teraz Polska”.
Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień.

„Chory na Ego", Marek Kwiatkowski, II nagroda Satyrykon 2023

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.