Znamy Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów

Znamy Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także nagród indywidualnych w Konkursie Głównym oraz zwycięzców Konkursu Filmów Mikrobudżetowych i Konkursu Filmów Krótkometrażowych nagrodzonych podczas Gali 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, która odbyła się 17 września 2022 roku, w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Nagrody regulaminowe w Konkursie Głównym  47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni:

„Złote Lwy” dla najlepszego filmu The Silent Twins  otrzymuje reżyserka Agnieszka Smoczyńska oraz producentki Klaudia Śmieja-Rostworowska i Ewa Puszczykowska

„The Silent Twins" to polsko-amerykańsko-brytyjska koprodukcja. Scenariusz, powstał na podstawie książki Marjorie Wallace o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons, które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Urodzone w 1963 r. siostry od początku łączyła wyjątkowo silna więź. Były niemalże nierozłączne. Kiedy wraz z rodziną przeniosły się do Walii, jako jedyne czarnoskóre dzieci w otoczeniu zaczęły odczuwać dyskryminację ze strony rówieśników. To odrzucenie sprawiło, że stopniowo odizolowywały się od innych dzieci i zaczęły porozumiewać się wyłącznie ze sobą własnym, wymyślonym językiem. Po pewnym czasie ich relacja zaczęła być niebezpieczna dla otoczenia, a przede wszystkim dla nich samych.

 „Srebrne Lwy” dla filmu Filip otrzymuje reżyser Michał Kwieciński  oraz producenci Joanna Snochowska-Majer, Paweł Rzewuski, Krystyna Świeca

„Złoty Pazur” dla filmu Apokawixa otrzymuje reżyser Xawery Żuławski  oraz producenci Anna Waśniewska-Gill i Krzysztof Terej

 „Platynowe Lwy”, nagrodę za całokształt twórczości ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odebrał reżyser Filip Bajon.

Twórca ma na swoim koncie blisko 40 filmów fabularnych, dokumentów, spektakli i seriali, za które był wielokrotnie nagradzany, m.in. na Festiwalu w Gdyni za filmy „Aria dla atlety”, „Wizja Lokalna 1905”, „Wahadełko”, „Magnat”, „Poznań’56” czy „Kamerdyner”.  

Filip Bajon jest absolwentem Wydziału Prawa UAM (1970) i Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1974). Jest również autorem książek i scenariuszy. W 1971 r. wydał powieść "Białe niedźwiedzie nie lubią słonecznej pogody", która przyniosła mu nagrodę im. Wilhelma Macha za najlepszy debiut (1972). Opublikował także zbiór opowiadań „Proszę za mną w górę" (1972) i powieści „Serial pod tytułem" (1974), „Podsłuch" (1994), „Cień po dniu" (2006).

CZYTAJ WYWIAD Z FILIPEM BAJONEM

 

  

Nagrody indywidualne otrzymali:

Dorota Pomykała  za główną rolę kobiecą w filmie „Kobieta na dachu”

Piotr Trojan  za główną rolę męską w filmie „Johnny”

Małgorzata Hajewska-Krzysztofik  za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Iluzja”

Grzegorz Przybył  za drugoplanową rolę męską w filmie „Strzępy”

Marta Stalmierska  za profesjonalny debiut aktorski w filmie „Johnny” i „Apokawixa”

Jacek Bławut  za reżyserię filmu „Orzeł. Ostatni patrol”

Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak  za scenariusz do filmu „Śubuk”

Beata Dzianowicz  za debiut reżyserski lub drugi film za film „Strzępy”

Michał Sobociński  za zdjęcia do filmu „Filip”

Marcin Macuk, Zuzanna Wrońska za muzykę do filmu „The Silent Twins”

Jagna Dobesz  za scenografię do filmu „The Silent Twins”

Radosław Ochnio, Michał Fojcik  za dźwięk w filmie „Orzeł. Ostatni patrol”

Bartłomiej Piasek, Piotr Wójcik za montaż filmu „Orzeł. Ostatni patrol”

Dariusz Krysiak  za charakteryzację do filmu „Filip” oraz „Orzeł. Ostatni patrol”

Magdalena Rutkiewicz-Luterek  za kostiumy do filmu „Wese לe”

 

Nagrodę Publiczności przyznaną w wyniku głosowania widzów w kinach festiwalowych otrzymał reżyser Daniel Jaroszek za film „Johnny”

 

Podczas Gali ogłoszono również zwycięzcę Konkursu Filmów Mikrobudżetowych dla reżysera filmu „Słoń” Kamila Krawczyckiego za najbardziej spełniony debiut, za bezwstydnie romantyczny melodramat, film szczery i odważny.

Wręczono także Nagrodę specjalną w tym Konkursie dla reżysera filmu „Obudź się” Filipa Dzierżawskiego za mocny i poruszający film o samotności i niemożności pogodzenia się ze stratą, za przekonujący portret dziewczyny uwikłanej w patologiczne rytuały środowiska kibicowskiego. 

Z kolei jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych przyznało Nagrodę im. Lucjana Bokińca twórcom filmu Victoria w reżyserii Karoliny Porcari.

 

Źródło. Materiały prasowe FPFF

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.