Adrian Kostera na trzecim miejscu dziesięciokrotnego Ironmana!

 • Adrian Kostera na mecie 10xIM Fot. FB Arian Kostera
  Adrian Kostera na mecie 10xIM Fot. FB Arian Kostera

Polak pokonał 38 km pływania, 1800 km jazdy na rowerze i 422 km biegu w czasie 189 godzin, 55 minut i 20 sekund.

Zwycięzcą Deca Ultra Triathlon w Szwajcarii okazał się Belg Kenneth Vanthuyne, który pobił rekord świata wynikiem 182 godziny, 43 minuty i 43 sekundy. Na drugim miejscu był Niemiec Richard Jung, który od 2018 roku dzierżył rekord świata na tym dystansie.

„W tym roku obsada wyścigu była niesamowicie mocna, a walka zacięta dlatego chylimy czoła przed tymi, którzy tym razem okazali się być mocniejsi. „ – możemy przeczytać na FB Adriana Kostery. „Nastawienie bojowe mieliśmy do samego końca, co mamy nadzieję, że i Wam przysporzyło wiele emocji. Niestety stopy Adriana, które za sprawą niesprzyjającej pogody były w tragicznym stanie uniemożliwiły mu rozwiniecie pełnej prędkości. Przeciwnicy jednak musieli mierzyć się z tym samym dlatego brawa dla nich. Widocznie byli lepiej przygotowani na warunki ostatniego tygodnia. Dziękujemy za wszystkie komentarze, udostępnienia i trzymanie kciuków za Adriana przez cały ten tydzień. 

 

Z powodu fatalnego stanu stóp Polak ponad 60 kilometrów biegł w klapkach.

„Z racji tego, że ulewy z dni poprzednich zdewastowały trochę stopy Adrianowi to ulgą w bólu okazało się rozwiązanie dość niekonwencjonalne, a mianowicie zwykle klapki. Okazało się, że wymuszają one taki sposób lądowania stopy i oferują na tyle dużo luzu, że komfort biegu jest w nich zdecydowanie wyższy niż w tradycyjnych butach biegowych. Tak przynajmniej twierdzi Adrian, który sobie tak wesoło kopytkuje … wróć! klapkuje już od ponad 60 kilometrów utrzymując mimo takich dziwnych rozwiązań sprzętowych mniej więcej stały dystans do zawodników z pierwszego i drugiego miejsca.”

Na apel ogłoszony w mediach, że Adrian potrzebuje większych butów biegowych – natychmiast pojawili się w Buchs polscy kibice z dużym wyborem butów (mimo niedzieli). Brak sprzętu Adrian za każdym razem nadrabia niesamowitą siłą woli, która pozwala mu skutecznie gonić rywali deklasujących go posiadanym wyposażeniem. Właśnie tym swoim unikalnym stylem bycia i umiejętnością pokonania każdej przeszkody zjednał sobie przyjaciół, którzy stanowili jego ekipę podczas 10xIM w Szwajcarii. 

 

  

Kim jest Adrian Kostera? Możemy dowiedzieć się czytając dalej wpisy na FB

Musicie wiedzieć, że mimo tego fenomenalnego wyczynu sportowego jakiego dokonał w Colmar ustanawiając rekord w 5xIM i obecnego wyścigu, gdzie utrzymuje rekordowe tempo, to Adrian nie ma przeszłości sportowej. Co więcej, do 30 roku życia palił i, mimo iż wielokrotnie próbował, nigdy nie dał rady rzucić. Tak, gość który potrafił się zmusić do wytrzymania 76 godzin bez snu wyścigu nie potrafił powiedzieć „nie” nałogowi, który nim sterował. To właśnie wtedy, gdy sobie to uświadomił postanowił coś zmienić i… rzucił z dnia na dzień. Potrzebował jednak czegoś, co sprawi, że powrót do palenia nie będzie mieć sensu i tak padło na ultra. Sport, gdzie siła woli i umiejętność pokonywania przeciwności jest kluczem. Początkowo nie potrafił pływać lub nawet zanurzyć głowy w wodzie, a treningi łączył z wielogodzinną pracą w szklarni, lecz dziś dzierży rekord w 5xIM. (..)Mimo, że dystans z którym mierzą się zawodnicy jest imponujący to są to często zwykli ludzie. Tacy, jak ja czy Ty.” 

Adrian zawsze podkreśla też ogromną rolę rodziny. „Taka żona to skarb. Osiągnąłem wiele w sporcie i ludzie zawsze widzą tylko tę osobę na podium, a zawsze jeszcze gdzieś tam jest ta druga osoba, o której często się zapomina. Ta, która zostaje z dzieckiem, kiedy mąż jedzie na zawody.”

 

Osiągnięcia sportowe Adriana Kostery

2019

 • 100 maratonów w 100 dni
 • 24 godzinny bieg – 1. miejsce na mistrzostwach Holandii
 • 4. miejsce w 2xIM – MŚ na Łotwie
 • 1. miejsce w biegu na 100 km w Steenwijk

2020

 • pokonanie trasy najdłuższego duathlonu na świecie – 120 km biegu, 1800 km jazdy na rowerze, 422 km biegu

2021

 • 2. miejsce w 5xIM w Pucharze Świata
 • 3. miejsce w biegu 24-godzinnym na mistrzostwach Polski

2022

 • rekord świata w 5xIM w Pucharze Świata
 • 3. miejsce 10xIM w Szwajcarii

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.