Wystawa prac Władysława Hasiora w Galerii Opera

 • Fot. Galeria Opera
  Fot. Galeria Opera

Władysław Hasior – jak sam twierdził – „nigdy nie chorował na nowoczesność”. To jeden z najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich twórców współczesnych. Prowokujący indywidualista, przyrównywany do Rauschenberga i Warhola, uznawany za prekursora polskiego pop-artu. Od 19 grudnia 2019 r. do 8 marca 2020 r. w Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej prezentowano prace Władysława Hasiora z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego. Wystawiono około 50 asamblaży oraz rysunków i szkiców scenograficznych, wypożyczonych na czas ekspozycji do stolicy.

– Od dawna chcieliśmy pokazać Hasiora. Ma on w sobie jakąś niewiarygodną teatralność. Opera Narodowa jest dla niego wręcz stworzona – mówił Marcin Fedisz, kierownik literacki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, kustosz w Galerii Opera dla programu „Kwadratura kultury” Polskiego Radia 24.

Fedisz przypomniał, że Galeria Hasiora w Zakopanem będzie przez najbliższe kilka lat w remoncie. – Z panią dyrektor Muzeum Tatrzańskiego doszliśmy do wniosku, że Teatr Wielki – Opera Narodowa stanie się ekskluzywnym „magazynem” dla dzieł Hasiora i pokażemy je w tym czasie, gdy Muzeum Tatrzańskie będzie przygotowywało dla nich nową ekspozycję – stwierdził dyrektor.

Gdy analizuje się dorobek Władysława Hasiora, uderza jego wszechstronność. Artysta jest znany publiczności przede wszystkim jako twórca asamblaży, które sam traktował jako trening wyobraźni swojej i odbiorców. Przestrzeń była dla niego inspiracją. Rzeźby Hasiora nigdy nie były statycznymi monumentami. Angażowały nie tylko wzrok, ale także słuch, a przede wszystkim –emocje. Ogień był dla artysty równoprawnym materiałem rzeźbiarskim, podobnie jak wysłużone przedmioty codziennego użytku, które wynosił do rangi sztuki. Zamiast z kararyjskiego marmuru robił sztukę z tego, co znalazł na złomowisku. W swojej technice montażu przedmiotów gotowych osiągał surrealne efekty, wzmacniane nierzadko ironicznie wymyślonymi tytułami. – Gdyby Hasior żył w innej rzeczywistości, byłby międzynarodowym, znanym artystą. Był wyjątkowy, oryginalny – podsumował Fedisz.

Wystawa dzieł Władysława Hasiora w Galerii Oprea

 

 

Czytaj także

 • Fot. KAKA.media

  Jerzy Stuhr nie żyje

  Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu dzisiejszym odszedł Jerzy Stuhr – wspaniały artysta: aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagogog.

  więcej
 • Wiktor Zborowski, fot. KAKA.media

  Wysłałem na konkurs hasło „Teraz Polska” i właśnie ono wygrało

  Z Wiktorem Zborowskim rozmawiają Marzena Tataj i Kamil Broszko.

  więcej
 • Fot. Kamil Broszko/Broszko.com

  Obrazy, które opowiadają o polskości

  O niezwykłej wystawie, która w oryginalny sposób prezentowała Europie najważniejsze dzieła polskiego malarstwa, z Iwoną Danielewicz i Wojciechem Głowackim rozmawiają Marzena Tataj i Kamil Broszko.

  więcej
 • Fot. TOMASZ MARKOWSKI

  Dama ponownie zaprasza

  Przy ul. Pijarskiej w Krakowie znów możemy podziwiać „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. W 26 salach ekspozycyjnych na dwóch piętrach wyremontowanego Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich ponownie znalazła swoje miejsce najcenniejsza polska kolekcja sztuki. 

  więcej
Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.