Robert Korzeniowski: Mamy sportowców, dla których niemożliwe nie istnieje.

  • Katarzyna Zdziebło, fot. Paweł Skraba PZLA
    Katarzyna Zdziebło, fot. Paweł Skraba PZLA

Katarzyna Zdziebło została podwójną wicemistrzynią świata w chodzie na dystansie 20 km oraz 35 km, bijąc jednocześnie o 9 minut rekord Polski (2:40.03). Sukcesy te osiągnęła zaledwie w ciągu tygodnia zostając pierwszą polską lekkoatletką, która zdobyła dwa medale w trakcie jednych mistrzostw świata. Wprawdzie w 2007 roku w Osace Marek Plawgo wywalczył dwa brązy w biegu na 400 m przez płotki oraz w sztafecie 4x400 m, ale tylko jeden z nich został zdobyty indywidualnie.

 

Do tej pory historii polskiego chodu tylko Robert Korzeniowski potrafił zdobyć indywidualnie medale na dwóch dystansach podczas jednej wielkiej imprezy. Dokonał tego w 2000 roku na igrzyskach olimpijskich w Sydney, gdzie zdobył mistrzostwo zarówno na 20, jak i na 50 km.

 

Dzisiaj poprosiliśmy Roberta Korzeniowskiego, czterokrotnego mistrza olimpijskiego i trzykrotnego mistrza świata o komentarz do wspaniałych wyników polskich chodziarzy. Czyżby nastąpiło odrodzenie tej dyscypliny w Polsce?

Marzena Tataj: Katarzyna Zdziebło zdobyła dwa srebrne medale podczas MS. Do tej pory tylko Panu udała się sztuka zdobycia 2 krążków podczas jednej imprezy. Gorąco kibicował pan Katarzynie, co wszyscy mogliśmy zobaczyć obserwując pańskie kanały społecznościowe.

Robert Korzeniowski: To dzielna dziewczyna, która nie bała się podjąć ani ryzyka dwutorowego przygotowania do obu dystansów, ani też niepełnej regeneracji, jaka musiała przebiegać w trudnych warunkach klimatycznych i bytowych. Nie ukrywam, że pytała mnie najpierw czy jest to możliwe, a potem prosiła o poradę w przygotowaniu strategii treningowej. Rzeczywiście, jak dotąd od 22 już lat nikt nawet nie starał się nawiązać do mojego wyniku z Sydney, ale widoczne trzeba było poczekać na zupełnie nowe pokolenie sportowców, dla których niemożliwe nie istnieje.

 

MT: O czym świadczy olimpijski sukces Dawida Tomali i tegoroczne medale Katarzyny Zdziebło?  Czy to oznacza, że  chód sportowy się odradza w Polsce, czy raczej jest to indywidualny sukces zawodników?

RK: Niestety dziś jest to zdecydowanie indywidualny sukces Dawida i Katarzyny, ale oni, jeśli ich wesprzeć, sprawią, że za nimi pójdą dzisiejsi 12, 14-latkowie. Jest spora szansa, ale to wymaga wsparcia PZLA i organicznej pracy w klubach. Robimy to już w moim klubie RK Athletics, dzieje się to w Stali Mielec – klubie Katarzyny, ale ośrodków zaangażowanych w odbudowę chodu sportowego musi być zdecydowanie więcej, a celem powinny być Igrzyska Olimpijskie w Brisbane 2032.

 

MT: Zatem na co możemy liczyć na Igrzyskach w Paryżu?

RK: Uważam, że możemy mieć prawo do oczekiwań medalowych u Katarzyny na obu dystansach, zaś u Dawida na dystansie 35 km.  Nie jest jeszcze znana formuła rozgrywania 35 km. Mówi się o rywalizacji mieszanej dwuosobowych teamów, ale  nie wyklucza się indywidualnych wyników. My, z takimi zasobami jak Tomala i Zdziebło, oraz np. Brzozowski i Niedziałek moglibyśmy wystawić nawet dwa zespoły. Tymczasem jednak na potwierdzenie osobistych szans naszych mistrzów oraz decyzje World Athletics dotyczące formatu rywalizacji - poczekajmy do przyszłorocznych Mistrzostw Świata w Budapeszcie.

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.