Promotorzy Polski ze Śląska reprezentują kulturę, naukę i biznes

26 kwietnia br. odbyło się uroczyste wręczenie tytułów Promotora Polski ze Śląska. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego uhonorowała: Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego; prof. Zdzisławę Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej; prof. Tadeusza Sławka, literaturoznawcę, poetę, samorządowca; oraz Artura Tomasika, prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Wręczenie statuetek Promotorom Polski ze Śląska już po raz szósty odbyło się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, a dokonali tego: prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP i przewodniczący europarlamentu, laureat tytułu Wybitnego Polaka; Marcin Krupa, prezydent Katowic; Wojciech Kuśpik, prezes Europejskiego Kongresu Gospodarczego; oraz Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Uroczystość poprowadził Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od ponad 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. Od 2017 r. nagradza i promuje również osiągane lokalnie sukcesy Polaków i rodzimą przedsiębiorczość. – Projekt Promotor Polski został zainaugurowany w 2017 r. właśnie tutaj, w Katowicach, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Od tego czasu Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego utrwaliła swoją obecność również na innych regionalnych wydarzeniach gospodarczych, m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu, Rzeszowie i Warszawie, a tytułem uhonorowano już ponad 50 osób – mówi Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. – Nagradzamy ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Promujemy Polaków, za którymi stoją sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – dodaje Michał Lipiński.

W laudacji na cześć Promotorów nie zabrakło odniesień do bieżących wydarzeń. – Dzisiejsi laureaci tego tytułu są dla nas wzorem, bo pokazują, w jaki sposób należy realizować wszystkie zasady, które dały najpierw Polakom wolność, a potem tworzyły i nadal tworzą naszą europejską świadomość i europejską przyszłość. Szczególnie to cenne wobec sytuacji, jaka ma teraz miejsce w Ukrainie, gdzie bohaterski naród bije się o swoją niepodległość – mówi Jerzy Buzek. Sami Promotorzy podkreślali zaś, jak ważne w ich pracy i misji jest przywiązanie do regionu. – Od ponad 20 lat robię wszystko, aby wypromować Śląsk w Polsce i w Europie. Jest to piękny i dumny region, a dla mnie najważniejszy. Obiecuję kontynuować moją misję promocji Śląska – mówi Robert Talarczyk.

Transformacja i niezwykły rozwój regionu dokonują się nie tylko w obszarze kultury, ale przede wszystkim nauki i technologii. – Bardzo się cieszę, że znajduję się dziś w takim gronie laureatów, w którym został zachowany parytet, wyróżniono bowiem ludzi kultury, biznesu i nauki. Ja również z nauką mam cały czas do czynienia. Od lat wspieram Politechnikę Śląską, która rozwija kierunki lotnicze, stając się jednym z trzech ważnych ośrodków kształcenia w lotnictwie – mówi Artur Tomasik. – W imieniu swoim oraz wspólnoty Akademii WSB chciałabym podziękować za to szczególne wyróżnienie. Jest ono dla mnie ważne jako zdyskontowanie moich dwudziestoparoletnich starań, aby ludzie, którzy ze mną pracują, byli równie szczęśliwi jak ja. Dzięki tej wspólnej pracy w Dąbrowie Górniczej funkcjonuje z powodzeniem coś, co zrodziło się z marzeń w 1995 r. i urealniło się w formie wielkiego projektu. To dwunastotysięczny ośrodek naukowy posiadający uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego, szkołę doktorską i prowadzący doktoraty wdrożeniowe – mówi prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

Mimo że Promotor Polski to święto ludzi sukcesu, którzy są prawdziwymi ambasadorami regionu, nie brakuje również głębszego namysłu i refleksji nad kondycją świata. – Na tego rodzaju spotkaniach zwykle dużo mówi się o osiągnięciach ludzkich – ile umiemy, ile potrafimy, jak bardzo się staramy, jak bardzo nam się udaje, nawet jeżeli nam się nie udaje. Teraz patrzymy na obrazy z Buczy, na masakrowanych cywilów, na dzieci siedzące od dwóch miesięcy w piwnicach i schronach. Zatem dziękuję za dzisiejsze wyróżnienie, choć naszym zadaniem dzisiaj jest nie tyle opiewać wielkość człowieka, co bronić minimum człowieczeństwa. To jest zadanie, którego nikt za nas nie wykona. Obiecuję, że będę starał się to robić – podsumowuje prof. Tadeusz Sławek. To ogromnie ważne słowa, bowiem prawdziwy Promotor Polski jest nie tylko skutecznym liderem czy czołowym reprezentantem swojej dyscypliny, ale przede wszystkim wywodzi swoje działania z wartości.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.