Profesor Wiesław L. Nowiński
Jest wybitnym naukowcem o światowej renomie, prowadzi innowacyjne badania i jest twórcą stosowanych na całym świecie wdrożeń. Ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Następnie doktoryzował się na Politechnice Łódzkiej u profesorów Kąckiego i Roszkowskiego. Habilitację uzyskał w Polskiej Akademii Nauk. Wspomina, że początkowo idea pracy w Singapurze była powiązana z hobby – chęcią żeglowania w tamtym rejonie świata. Jednak z czasem dominująca okazała się pasja nauki i profesor z Polski wypłynął na zupełnie inne, szerokie światowe wody. Od 21 lat pracuje w singapurskiej Agencji ds. Nauki (ang. A*STAR), gdzie jest dyrektorem Laboratorium Obrazowania Biomedycznego. Jest również profesorem na Nanyang Technological University w Singapurze, Harbin Institute of Technology w Chinach i University of Washington Medical Center w USA.
Profesor Wiesław Nowiński jest zwolennikiem koncepcji nauki, która przynosi praktyczne zastosowania, służy ludziom i zapewnia zyski jednostkom prowadzącym badania i firmom. Jego zainteresowania obejmują m.in.: atlasy mózgu, udar mózgu, stymulację mózgu, przetwarzanie obrazów medycznych, neuroinformatykę, rzeczywistość wirtualną, komputerowe wspomaganie diagnozy i leczenia oraz przyszłe kierunki w radiologii i chirurgii wspomaganej komputerowo. W swoim dorobku ma ponad 510 publikacji naukowych i 50 wniosków patentowych; 30 patentów zostało przyznanych, w tym 14 w USA. Z prowadzonego przez niego laboratorium wywodzą się trzy firmy hi-tech.
Profesor Nowiński zaproponował wiele pionierskich rozwiązań dotyczących atlasów mózgu i ich zastosowań w neurochirurgii, neuroradiologii, neurologii, mapowaniu mózgu i edukacji medycznej; w tym: przetwarzanie obrazów medycznych wspomagane atlasem, stereotaksja śrubowa, probabilistyczny atlas funkcjonalny, probabilistyczny atlas udarowy i przetwarzanie obrazów udaru mózgu wspomagane atlasem. Wprowadził nowe koncepcje w neurochirurgii stereotaktycznej i funkcjonalnej wspomaganej atlasem, opublikowane w licznych artykułach i rozdziałach. Skonstruował najbardziej zaawansowany na świecie atlas mózgu 3D zawierający ponad 2 tysiące elementów, za który otrzymał w 2009 roku tzw. Oskara radiologicznego.
Skomercjalizował atlasy mózgu sprzedane do 16 firm. Wprowadził elektroniczne atlasy mózgu do neurochirurgii; są one stosowane w ponad 1200 stacjach neurochirurgicznych i szpitalach na całym świecie przez wiele firm, w tym czołowych: Medtronic z USA, Brainlab z Niemiec, Elektę za Szwecji. Dziewięć atlasów zostało wydanych przez czołowego amerykańsko-niemieckiego wydawcę medycznego Thieme, który rozprowadził około 7 tysięcy kopii atlasów. Najnowsza wersja atlasu na iPadzie jest wprowadzana do amerykańskich uniwersytetów medycznych.
Profesor Nowiński otrzymał 35 nagród, w tym 21 od czołowych stowarzyszeń medycznych, m.in.: Magna cum Laude (Oscar radiologiczny) od Radiological Society of North America w 2009 i 2004; Magna cum Laude od European Congress of Radiology w 2000; Summa cum Laude w 2012, 2008 i 1997; oraz Magna cum Laude w 2009 i 2005 od American Society of Neuroradiology. Jest finalistą azjatyckiego konkursu innowacyjnego Asian Innovation Award 2010 zorganizowanego przez „The Wall Street Journal” i Credit Suisse. Za swoje osiągnięcia otrzymał Kawalerski Krzyż Zasługi w 2005 roku. „Wybitny Polak” 2012 w konkursie „Teraz Polska”.
Jego prace były prezentowane m.in. w Discovery Channel, „The Wall Street Journal” (Asia), Channel News Asia, TVP, TVN, TV Polonia, BBC (Tomorrow's World), „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczypospolitej”, „Polityce”, a biografia cytowana w „Who's Who in the World”, „Who's Who in Science and Engineering”, „Who's Who in Medicine and Healthcare” i „Who's Who in Asia”.