Profesor Wiesław L. Nowiński

Jest wybitnym naukowcem o światowej renomie, prowadzi innowacyjne badania i jest twórcą stosowanych na całym świecie wdrożeń. Ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Następnie doktoryzował się na Politechnice Łódzkiej u profesorów Kąckiego i Roszkowskiego. Habilitację uzyskał w Polskiej Akademii Nauk. Wspomina, że początkowo idea pracy w Singapurze była powiązana z hobby – chęcią żeglowania w tamtym rejonie świata. Jednak z czasem dominująca okazała się pasja nauki i profesor z Polski wypłynął na zupełnie inne, szerokie światowe wody. Od 21 lat pracuje w singapurskiej Agencji ds. Nauki (ang. A*STAR), gdzie jest dyrektorem Laboratorium Obrazowania Biomedycznego. Jest również profesorem na Nanyang Technological University w Singapurze, Harbin Institute of Technology w Chinach i University of Washington Medical Center w USA.

Profesor Wiesław Nowiński jest zwolennikiem koncepcji nauki, która przynosi praktyczne zastosowania, służy ludziom i zapewnia zyski jednostkom prowadzącym badania i firmom. Jego zainteresowania obejmują m.in.: atlasy mózgu, udar mózgu, stymulację mózgu, przetwarzanie obrazów medycznych, neuroinformatykę, rzeczywistość wirtualną, komputerowe wspomaganie diagnozy i leczenia oraz przyszłe kierunki w radiologii i chirurgii wspomaganej komputerowo. W swoim dorobku ma ponad 510 publikacji naukowych i 50 wniosków patentowych; 30 patentów zostało przyznanych, w tym 14 w USA. Z prowadzonego przez niego laboratorium wywodzą się trzy firmy hi-tech.

Profesor Nowiński zaproponował wiele pionierskich rozwiązań dotyczących atlasów mózgu i ich zastosowań w neurochirurgii, neuroradiologii, neurologii, mapowaniu mózgu i edukacji medycznej; w tym: przetwarzanie obrazów medycznych wspomagane atlasem, stereotaksja śrubowa, probabilistyczny atlas funkcjonalny, probabilistyczny atlas udarowy i przetwarzanie obrazów udaru mózgu wspomagane atlasem. Wprowadził nowe koncepcje w neurochirurgii stereotaktycznej i funkcjonalnej wspomaganej atlasem, opublikowane w licznych artykułach i rozdziałach. Skonstruował najbardziej zaawansowany na świecie atlas mózgu 3D zawierający ponad 2 tysiące elementów, za który otrzymał w 2009 roku tzw. Oskara radiologicznego.

Skomercjalizował atlasy mózgu sprzedane do 16 firm. Wprowadził elektroniczne atlasy mózgu do neurochirurgii; są one stosowane w ponad 1200 stacjach neurochirurgicznych i szpitalach na całym świecie przez wiele firm, w tym czołowych: Medtronic z USA, Brainlab z Niemiec, Elektę za Szwecji. Dziewięć atlasów zostało wydanych przez czołowego amerykańsko-niemieckiego wydawcę medycznego Thieme, który rozprowadził około 7 tysięcy kopii atlasów. Najnowsza wersja atlasu na iPadzie jest wprowadzana do amerykańskich uniwersytetów medycznych.

Profesor Nowiński otrzymał 35 nagród, w tym 21 od czołowych stowarzyszeń medycznych, m.in.: Magna cum Laude (Oscar radiologiczny) od Radiological Society of North America w 2009 i 2004; Magna cum Laude od European Congress of Radiology w 2000; Summa cum Laude w 2012, 2008 i 1997; oraz Magna cum Laude w 2009 i 2005 od American Society of Neuroradiology. Jest finalistą azjatyckiego konkursu innowacyjnego Asian Innovation Award 2010 zorganizowanego przez „The Wall Street Journal” i Credit Suisse. Za swoje osiągnięcia otrzymał Kawalerski Krzyż Zasługi w 2005 roku. „Wybitny Polak” 2012 w konkursie „Teraz Polska”.

Jego prace były prezentowane m.in. w Discovery Channel, „The Wall Street Journal” (Asia), Channel News Asia, TVP, TVN, TV Polonia, BBC (Tomorrow's World), „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczypospolitej”, „Polityce”, a biografia cytowana w „Who's Who in the World”, „Who's Who in Science and Engineering”, „Who's Who in Medicine and Healthcare” i „Who's Who in Asia”.

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.