Polski, szybki test na koronawirusa coraz bliżej

  • Fot. IBMM
    Fot. IBMM

SensDx i zespół prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły wspólne działania w celu opracowania ultraszybkiego testu diagnostycznego w kierunku wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19. Nowy test będzie oparty na istniejącej już platformie SensDx (przeznaczonej do wykrywania różnych patogenów i biomarkerów, wcześniej użytej do opracowania testu do wykrywania wirusa grypy) i będzie dostosowany do użytku poza laboratorium. Pozwoli to na szybkie badanie osób w miejscach, w których nie jest możliwe przeprowadzenie pełnej diagnostyki w kierunku koronawirusa, np. na lotnisku lub stacji kolejowej. W ten sposób zmniejszy się ryzyko epidemii poprzez szybką identyfikację zarażonych pacjentów, którzy mogą przenosić wirusa na populację.

– Już cztery tygodnie po rozpoczęciu współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej zrealizowaliśmy pierwszy etap – wybraliśmy białko niezbędne do opracowania szybkiego i czułego testu wykrywającego Covid-19. Przed nami jeszcze testy, walidacja i produkcja – mówi dr inż. Dawid Nidzworski, współzałożyciel SensDx i dyrektor IBMM. – W tej chwili kończymy opracowanie specyficznego biofilmu, który posłuży do zmodyfikowania naszych elektrod. Będziemy wykorzystywali nasz czytnik, który już jest stosowany przy diagnozowaniu grypy, gdyż jest uniwersalny dla wszystkich naszych testów. Następnie zmodyfikowane elektrody, czyli jednorazowe testy na koronawirusa, będą weryfikowane na UJ przez zespół prof. Krzysztofa Pyrcia. Zakładamy, że test na koronawirusa ma być tak dokładny, jak test na grypę, czyli porównywalny z metodą real-time PCR. Będzie mógł być stosowany praktycznie wszędzie, gdyż czytnik jest małym, przenośnym urządzeniem. Dziś przewidujemy, że będzie wykorzystywany przez profesjonalny personel medyczny, czyli lekarzy, diagnostów, pielęgniarki . Chcemy rozpocząć testy jeszcze przed wakacjami i mamy nadzieję, że zaczniemy produkcję zaraz po walidacji – dodaje.

W zeszłym roku SensDx uzyskał rejestrację CE dla użytku profesjonalnego produktu Flu SensDx, który diagnozuje obecność wirusa grypy w pięć minut. Jako metodę pomiaru wykorzystuje się  elektrochemiczną spektroskopię impedancyjną, dzięki czemu czułość i dokładność tego testu jest porównywalna z metodą referencyjną real-time PCR. Koszt testu na grypę dla pacjenta to kilkadziesiąt złotych. 

– Możliwe jest opracowanie testu na grypę do zastosowań domowych, ale wynik każdorazowo powinien być konsultowany z lekarzem. Chciałbym podkreślić, że zarówno testy, jak i czytniki są produkowane w Polsce – dodaje Dawid Nidzworski. Mówi też o dalszych planach. – Obecnie skupiamy się na opracowaniu testu na koronawirusa, ale równocześnie pracujemy nad innymi szybkimi testami do wykrywania infekcji górnych dróg oddechowych czy dróg rodnych. Jest to możliwe dzięki świetnemu zespołowi. Mamy wszystkie narzędzia do efektywnej komercjalizacji wyników badań naukowych i muszę przyznać, że daje to ogromną satysfakcję. Jeżeli naukowiec chce wdrażać swoje badania, nie może zamykać się w laboratorium. Musi zająć się komercjalizacją, choćby po to, aby opowiedzieć o swojej technologii inwestorom czy klientom.

W odpowiedzi na rozprzestrzeniającą się epidemię spowodowaną wirusem SARS-CoV-2 Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej, kierowany przez dra inż. Dawida Nidzworskiego, wsparł merytorycznie gdańskie laboratorium GeneMe, prowadzone przez dra Kasjana Szemiako, które wdrożyło, zarejestrowało i produkuje własne testy do diagnostyki wirusa – RT-real time PCR KIT SARS-CoV-2, zgodne z wytycznymi WHO. Aktualnie laboratorium jest w stanie realizować około 600 badań na dobę i zamierza zwiększyć swoje możliwości do 1000. Badania są wykonywane na zlecenie placówek medycznych we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Liczba zachorowań wciąż rośnie, więc gdańska firma wyszła naprzeciw oczekiwaniom osób z podejrzeniem Covid-19, które z różnych przyczyn nie zostały jeszcze pod tym kątem zdiagnozowane przez publiczną służbę zdrowia. Dlatego GeneMe wykonuje także badania odpłatnie na zlecenie osób prywatnych, które mogą się w tym celu kontaktować za pośrednictwem strony Kontrakoronawirus.pl. Wpłaty zasilają akcję #KontraKoronaWirus Fundacji CEL, która zbiera środki na walkę z następstwami pandemii wśród społeczności lokalnych.


Dr inż. Dawid Nidzworski

naukowiec i przedsiębiorca, wynalazca czujnika grypy. Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej (IBMM), współzałożyciel spółki SensDx, służącej komercjalizacji badań naukowych. W 2015 r. wyróżniony przez Fundację „Teraz Polska” tytułem VIPI – Very Important Polish Innovator. Zdobywca tytułu Os

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.