Po świąteczne zakupy do polskich rzemieślników i wytwórców

  • Fot. Pixabay
    Fot. Pixabay
Artur Kurasiński, ekspert z zakresu nowych technologii i bloger, stworzył spis polskich wytwórców, który może być inspiracją dla zakupów i prezentów.

Jak podaje GUS, inflacja w Polsce w listopadzie 2021 r. wyniosła 7,7%. Tak wysokiego przyrostu cen nie było od grudnia 2000 r., czyli od 21 lat. Przez drożejącą ropę oraz słabego złotego mocno wzrosły paliwa. Przyspieszyły też podwyżki cen żywności. Według prognoz w grudniu 2021 r. inflacja może dojść nawet do 8%. Najsilniej wzrosną ceny warzyw (13% r/r), olejów i tłuszczów (9% r/r) oraz napojów bezalkoholowych (7% r/r) oraz cukru, przetworów owocowych, słodyczy i wyrobów cukierniczych – ze względu na wprowadzony podatek cukrowy. Siln wzrost cen obserwujemy także w przypadku pieczywa i produktów zbożowych, mięsa, ryb oraz produktów mlecznych.

Ile Polacy wydadzą na święta Bożego Narodzenia?

Według sondażu Deloitte pt. „Zakupy świąteczne 2021”, Polacy wydadzą na tegoroczne święta o 200 zł więcej niż w roku ubiegłym. Na prezenty, żywność, podróże oraz spotkania z najbliższymi planujemy przeznaczyć średnio 2 129 zł, czyli o 11%  więcej niż w 2020 r.  Zakupów dokonamy zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, w których wydamy blisko 47% budżetu, głównie na  produkty związane z podróżami, spędzaniem wolnego czasu oraz na sprzęt elektroniczny i książki, bo w żywność i napoje zdecydowanie wolimy zaopatrywać się stacjonarnie.

Według sondażu zleconego przez CBRE, 60% Polaków przeznaczy 100 zł na prezent dla jednej osoby. Droższe prezenty chcemy wręczyć najbliższym  - tak deklaruje 41% badanych, z czego 26% wyda na jeden prezent od 101 do 200 zł, a 15% - ponad 200 zł.

Powstał spis polskich rzemieślników

W Europie może zabraknąć wielu towarów z powodu zakłóceń globalnych łańcuchów produkcji i dostaw, związanych z pandemią koronawirusa. Stąd bardzo ciekawa jest inicjatywa Artura Kurasińskiego, który stworzył „Bardzo pobieżny i wybiórczy spis polskich rzemieślników i producentów, który może stać się inspiracją dla zakupów i prezentów na różne okazje”. Pomysłodawca zaprasza na listę jedynie małych, polskich i lokalnych twórców. - Dużym podmiotom, ogromnym sklepom oraz platformom czy katalogom dziękuję, to nie jest miejsce dla was. Kurasiński podkreśla, że nie pobiera żadnych opłat, ani nie odnosi z tego tytułu żadnych korzyści.

Artur Kurasiński jest przedsiębiorcą zajmującym się wspieraniem i inwestowaniem w projekty technologiczne, blogerem oraz komentatorem branżowym. Jest też autorem komiksu edukacyjnego "Róża, a co chcesz wiedzieć".

Kliknij, aby zobaczyć lub wpisać się na listę polskich wytwórców

 

Źródło PortalSpożywczy.pl, Kurasiński.com

.

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.