Drony w nowych zastosowaniach
Droniada to konkurs dla studenckich zespołów wykonujących misje poszukiwawczo-ratownicze z wykorzystaniem dronów i systemów analizy informacji. Tegoroczna edycja obejmowała trzy konkurencje: prezentację bezzałogowego systemu latającego, wykrywanie intruza w Korytarzu Życia oraz identyfikację obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin - Trzy kolory. Nagrodami podzielili się studenci z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Śląskiej.
W pierwszej konkurencji wygrał zespół WUThrust (Politechnika Warszawska). W drugiej - High Flyers – Academic Scientific Association (Politechnika Śląska). W trzeciej zaś zespół Koła Naukowego Avioniki MelAvio (Politechnika Warszawska).
Studenci MelAvio z Politechniki Warszawskiej wygrali konkurencję Trzy kolory, a w Korytarzu życia i Prezentacji zajęli drugie miejsce. Tym samym okazali się najlepsi w klasyfikacji generalnej.
– W trakcie naszego pobytu w Katowicach odbyły się dwie próby terenowe – opowiadają. – Pierwsza polegała na analizowaniu sytuacji drogowej z lotu ptaka i określeniu wzajemnego położenia karetki oraz znajdującego się w korytarzu życia intruza. W drugiej o nazwie „Trzy kolory” należało wykryć ogniska chorób roślin: mączniaka rzekomego kapustowatych, fytoftorozę oraz mączniaka prawdziwego. Wyróżniają się one odpowiednią barwą RGB, przyporządkowaną figurą geometryczną i wielkością zajętej powierzchni. W Droniadzie KNA MelAvio reprezentował zespół w składzie: Małgorzata Sikora, Dominik Przybysz, Michał Włodarczyk, Tymoteusz Kazubski, Adam Rydzewski i Tymoteusz Uzarczyk.
Szczególnie pasjonujące okazały się zawody w wykrywaniu intruza w korytarzu życia. Zainscenizowano następującą sytuację. Na autostradzie doszło do wypadku. Straż i inne służby ruszyły do akcji, lecz ich drogę w powstałym korytarzu życia zatarasował kierowca samochodu osobowego, który jechał pod prąd. Jednak straż i inne służby ratownictwa wiedziały jak ten zator ominąć. To dzięki dronowi, który monitorował zawczasu okolicę i przekazywał służbom informacje o intruzie. W tej konkurencji latające roboty miały za zadanie ustalić sprawcę wykroczenia, zdobyć dowody i przekazać niezwłocznie raport policji. Prawdopodobnie od 2021 r. policja zacznie wykorzystywać bezzałogowce do monitorowania autostrad. W symulowanej akcji wzięły udział: Ochotnicza Straż Pożarna Dąbrówka Mała (Katowice), Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, Straż Miejska Miasta Katowice oraz firma Ratownik Ambulanse. Natomiast intruzami byli członkowie Komitetu Organizacyjnego Droniadę.
Konkurencję Korytarz Życia wygrał zespół High Flyers z Politechniki Śląskiej. Zdobył tym samym Nagrodę Specjalną Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa w wysokości 2,5 tys. zł, a w klasyfikacji generalnej zdobył II miejsce. Do High Flyers należą osoby zainteresowane wiedzą m.in. z zakresu elektroniki, mechaniki, modelarstwa, projektowania.
– Jesteśmy pasjonatami. Każdy z nas ma jakąś ideę, jeśli chodzi o bezzałogowe statki latające. Część z nas chce je programować, część chce budować. Mamy w naszym zapleczu dwa statki VTOL (Vertical Take OFF and Landing). Jeden jest zrobiony z włókna węglowego – mówi Jacek Grzybowski, przewodniczący KN High Flyers. – Oprócz tego zajmujemy się programowaniem, własnymi systemami komunikacji. Poznajemy te elementy, projektujemy układy oparte na różnych mikroprocesorach oraz przygotowujemy inne rzeczy, które drony mogą dla nas zrobić.
Celem Droniady jest popularyzacja systemów bezzałogowych i autonomicznych. Uczestnicy mają możliwość przetestowania rozwiązań w realnych warunkach, a także nawiązania współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. – W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest stworzony Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów, który jest miejscem, gdzie tego typu rozwiązania są testowane. Jest on odpowiedzią na ciągle rosnący rynek dronów i zapotrzebowanie zarówno usługobiorców, jak i usługodawców – wyjaśnia dr inż. hab. Roman Czyba, prof. Politechniki Śląskiej. – Studenci mają możliwości przedstawienia pomysłów bezpośrednio firmom i w obecności potencjalnych przyszłych pracodawców, a więc jest to dobry moment, żeby zaprezentować się z jak najlepszej strony. Rozwiązania te będą wdrażane komercyjnie – dodaje.
Zastosowanie dronów jest znacznie szersze. Oprócz obszarów związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego czy ochroną środowiska, obejmuje także inne sfery nauki i życia codziennego. – To również kontrola instalacji naziemnych, linii energetycznych, inspekcja trakcji kolejowych, kontrola stanu technicznego obiektów różnego typu, dźwigów budowlanych, mostów. To przede wszystkim również bezpieczeństwo – a więc wsparcie dla różnego typu służb mundurowych – policji, straży pożarnej, straży miejskiej – mówi dr inż. hab. Roman Czyba, prof. PŚ, opiekun KN „High Flyers”, podkreślając także sposób użycia drona w czasie epidemii. – Wykorzystanie w tym wypadku platform latających do dezynfekcji, ogłaszania informacji z powietrza pokazuje możliwości zastosowania tego typu rozwiązań.
VII edycja Droniady 2020 odbyła od 1 do 4 lipca na terenie Aeroklubu Śląskiego w Katowicach. 1-4.07.2020. Została zorganizowana przez Instytut Mikromakro, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Źródło: Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, 5zywiolow.pl.