Nasza królowa Paryża! Czwarte zwycięstwo Igi Świątek w turnieju French Open

 • fot. Archiwum Igi Świątek
  fot. Archiwum Igi Świątek

Jest to 22. zwycięstwo Igi Świątek w turniejach WTA w grze pojedynczej, w tym piąte w turnieju wielkoszlemowym. Poprzednio wygrała turnieje French Open w Paryżu w 2020, 2022 i 2023 oraz w Nowym Jorku podczas US Open 2022.

Od kwietnia 2022 jest pierwszą rakietą świata według rankingu singlowego WTA. W 2023 roku Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego nagrodziła ją tytułem Wybitnej Polki".

8 czerwca w finale wielkoszlemowego turnieju na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu Iga wygrała pewnie 2:0 (6:2; 6:1) z Włoszką polskiego pochodzenia Jasmine Paolini. Od poniedziałku 10 czerwca rozpocznie 107. tydzień jako liderka rankingu WTA, plasując się na 9. miejscu  w rankingu wszech czasów dziesięciu tenisistek klasyfikowanych jako numer 1 wg liczby tygodni.

Aktualne notowanie WTA w grze pojedynczej po turnieju RG:

 1. Iga Świątek 11695 pkt
 2. Coco Gauff 7988 pkt
 3. Aryna Sabalenka 7788 pkt
 4. Jelena Rybakina 5973 pkt
 5. Marketa Vondrousova 4503 pkt
 6. Jessica Pegula 4420 pkt
 7. Jasmine Paolini 4063
 8. Qinwen Zheng 4005 pkt
 9. Maria Sakkari 3980 pkt
 10. Ons Jabeur 3748 pkt

 

  

29 maja 2023 r. podczas Gali „Teraz Polska” w Filharmonii Narodowej w Warszawie Iga Świątek otrzymała tytuł „Wybitnej Polki”. W jej imieniu statuetkę odebrał tata, Tomasz Świątek, który powiedział ze sceny: „Jestem dumny z osiągnięć Igi i zawsze ją wspieram. Chciałbym podkreślić, że sukcesy te narodziły się na polskiej ziemi, bowiem Iga zawsze korzystała z polskiej myśli trenerskiej i od dzieciństwa trenowała pod domem, w Raszynie.”

 

Iga urodziła się 31 maja 2001 roku w Warszawie, w rodzinie o silnych sportowych tradycjach – jej ojciec jest byłym reprezentantem Polski w wioślarstwie, biorącym udział w wielu międzynarodowych zawodach sportowych, w tym letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Iga rozpoczęła treningi tenisowe w wieku pięciu lat i szybko zaczęła odnosić pierwsze sukcesy na szczeblu juniorskim, osiągając najwyższe w karierze, piąte miejsce, w światowym rankingu ITF World Tennis Tour Juniors. W 2016 roku była jedną z zawodniczek tworzących drużynę, która po raz drugi w historii polskiego tenisa, wygrała juniorską edycję Pucharu Federacji – Junior Fed Cup.

W tym samym roku wygrała także swój pierwszy profesjonalny turniej rangi ITF, który odbywał się w Sztokholmie. W 2018 roku, w wieku 17 lat, Iga wygrała rywalizację juniorek w wielkoszlemowym Wimbledonie w grze pojedynczej dziewcząt, tytuł w deblu dziewcząt podczas juniorskiego turnieju French Open oraz złoty medal na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich odbywających się w Buenos Aires. Pierwszym wielkoszlemowym turniejem seniorskim, w którym uczestniczyła Iga, był Australian Open, jednak przełomem okazał się występ w Lugano, gdzie osiągnęła swój pierwszy finał turnieju rangi WTA.

W tym samym roku Iga awansowała do trzeciej rundy Rogers Cup w Toronto oraz czwartej rundy French Open. W kolejnym sezonie, podczas Australian Open, Iga powtórzyła swój najlepszy wynik osiągnięty w turniejach Wielkiego Szlema. Pierwszy globalny sukces Iga osiągnęła w Paryżu, w październiku 2020 roku, kiedy w wieku 19 lat zwyciężyła w French Open, w grze pojedynczej. Jej wygrana na kortach Roland Garros była jednocześnie pierwszym w historii tryumfem polskich tenisistek i tenisistów w turnieju Wielkiego Szlema. W 2021 roku Iga wygrała dwa turnieje rangi WTA w Adelajdzie i w Rzymie.

Rok 2022 był dotychczas najlepszym w jej karierze. To w tym roku powtórzyła wielkoszlemowy sukces wygrywając Roland Garros po raz drugi. Był to jednocześnie szósty turniej z rzędu wygrany przez Igę - po Qatar Open, BNP Paribas Open, Miami Open, Porshe Tennis Grand Prix i Internazionali BNL d’Italia. Wygranymi w tych turniejach osiągnęła jednocześnie passę 35 wygranych meczów z rzędu. Dzisiaj Iga wygrała swój czwarty tytuł wielkoszlemowy (trzeci z rzędu) – podczas French Open na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Na koncie ma obecnie 22 wygrane turnieje w tourze WTA, z czego  w tym roku wygrała  5 turniejów: w Dosze, Indiana Wells , Madrycie, Rzymie  oraz Paryżu.

Prywatnie Iga kocha koty, lubi czytać powieści autorstwa Kena Folletta oraz słuchać muzyki. Przed meczami rockowej – głównie legendarnych zespołów, takich jak Pearl Jam, Pink Floyd, Red Hot Chilli Peppers oraz AC / DC, a w wolnym czasie muzyki alternatywnej, jazzu, soulu i czasami popu. Od początku dorosłej kariery tenisowej angażuje się charytatywnie i społecznie.

W 2021 roku przekazała 200 tysięcy złotych na rzecz fundacji działających w obszarze zdrowia psychicznego dzieci, a w kolejnym roku 300 tysięcy. Angażowała się w pomoc rodzinom potrzebującym w Szlachetnej Paczce, a także poprzez aukcje charytatywne w działania WOŚP - dzięki aukcjom Igi udało się zebrać dla fundacji przeszło 600 tysięcy złotych. Wydarzenie „Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy” było pierwszym dużym autorskim projektem pomocowym Igi i jej zespołu, w ramach którego zebrano ponad 2,5 mln złotych dla dzieci dotkniętych wojną.

W 2023 roku została uznana przez Magazyn Times za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, a ma zaledwie 23 lata.

Inspirującym Igę cytatem jest „You did not wake up to be ordinary”.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.