Nasza królowa Paryża! Czwarte zwycięstwo Igi Świątek w turnieju French Open
Jest to 22. zwycięstwo Igi Świątek w turniejach WTA w grze pojedynczej, w tym piąte w turnieju wielkoszlemowym. Poprzednio wygrała turnieje French Open w Paryżu w 2020, 2022 i 2023 oraz w Nowym Jorku podczas US Open 2022.
Od kwietnia 2022 jest pierwszą rakietą świata według rankingu singlowego WTA. W 2023 roku Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego nagrodziła ją tytułem „Wybitnej Polki".
8 czerwca w finale wielkoszlemowego turnieju na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu Iga wygrała pewnie 2:0 (6:2; 6:1) z Włoszką polskiego pochodzenia Jasmine Paolini. Od poniedziałku 10 czerwca rozpocznie 107. tydzień jako liderka rankingu WTA, plasując się na 9. miejscu w rankingu wszech czasów dziesięciu tenisistek klasyfikowanych jako numer 1 wg liczby tygodni.
Aktualne notowanie WTA w grze pojedynczej po turnieju RG:
- Iga Świątek 11695 pkt
- Coco Gauff 7988 pkt
- Aryna Sabalenka 7788 pkt
- Jelena Rybakina 5973 pkt
- Marketa Vondrousova 4503 pkt
- Jessica Pegula 4420 pkt
- Jasmine Paolini 4063
- Qinwen Zheng 4005 pkt
- Maria Sakkari 3980 pkt
- Ons Jabeur 3748 pkt
29 maja 2023 r. podczas Gali „Teraz Polska” w Filharmonii Narodowej w Warszawie Iga Świątek otrzymała tytuł „Wybitnej Polki”. W jej imieniu statuetkę odebrał tata, Tomasz Świątek, który powiedział ze sceny: „Jestem dumny z osiągnięć Igi i zawsze ją wspieram. Chciałbym podkreślić, że sukcesy te narodziły się na polskiej ziemi, bowiem Iga zawsze korzystała z polskiej myśli trenerskiej i od dzieciństwa trenowała pod domem, w Raszynie.”
Iga urodziła się 31 maja 2001 roku w Warszawie, w rodzinie o silnych sportowych tradycjach – jej ojciec jest byłym reprezentantem Polski w wioślarstwie, biorącym udział w wielu międzynarodowych zawodach sportowych, w tym letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku. Iga rozpoczęła treningi tenisowe w wieku pięciu lat i szybko zaczęła odnosić pierwsze sukcesy na szczeblu juniorskim, osiągając najwyższe w karierze, piąte miejsce, w światowym rankingu ITF World Tennis Tour Juniors. W 2016 roku była jedną z zawodniczek tworzących drużynę, która po raz drugi w historii polskiego tenisa, wygrała juniorską edycję Pucharu Federacji – Junior Fed Cup.
W tym samym roku wygrała także swój pierwszy profesjonalny turniej rangi ITF, który odbywał się w Sztokholmie. W 2018 roku, w wieku 17 lat, Iga wygrała rywalizację juniorek w wielkoszlemowym Wimbledonie w grze pojedynczej dziewcząt, tytuł w deblu dziewcząt podczas juniorskiego turnieju French Open oraz złoty medal na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich odbywających się w Buenos Aires. Pierwszym wielkoszlemowym turniejem seniorskim, w którym uczestniczyła Iga, był Australian Open, jednak przełomem okazał się występ w Lugano, gdzie osiągnęła swój pierwszy finał turnieju rangi WTA.
W tym samym roku Iga awansowała do trzeciej rundy Rogers Cup w Toronto oraz czwartej rundy French Open. W kolejnym sezonie, podczas Australian Open, Iga powtórzyła swój najlepszy wynik osiągnięty w turniejach Wielkiego Szlema. Pierwszy globalny sukces Iga osiągnęła w Paryżu, w październiku 2020 roku, kiedy w wieku 19 lat zwyciężyła w French Open, w grze pojedynczej. Jej wygrana na kortach Roland Garros była jednocześnie pierwszym w historii tryumfem polskich tenisistek i tenisistów w turnieju Wielkiego Szlema. W 2021 roku Iga wygrała dwa turnieje rangi WTA w Adelajdzie i w Rzymie.
Rok 2022 był dotychczas najlepszym w jej karierze. To w tym roku powtórzyła wielkoszlemowy sukces wygrywając Roland Garros po raz drugi. Był to jednocześnie szósty turniej z rzędu wygrany przez Igę - po Qatar Open, BNP Paribas Open, Miami Open, Porshe Tennis Grand Prix i Internazionali BNL d’Italia. Wygranymi w tych turniejach osiągnęła jednocześnie passę 35 wygranych meczów z rzędu. Dzisiaj Iga wygrała swój czwarty tytuł wielkoszlemowy (trzeci z rzędu) – podczas French Open na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. Na koncie ma obecnie 22 wygrane turnieje w tourze WTA, z czego w tym roku wygrała 5 turniejów: w Dosze, Indiana Wells , Madrycie, Rzymie oraz Paryżu.
Prywatnie Iga kocha koty, lubi czytać powieści autorstwa Kena Folletta oraz słuchać muzyki. Przed meczami rockowej – głównie legendarnych zespołów, takich jak Pearl Jam, Pink Floyd, Red Hot Chilli Peppers oraz AC / DC, a w wolnym czasie muzyki alternatywnej, jazzu, soulu i czasami popu. Od początku dorosłej kariery tenisowej angażuje się charytatywnie i społecznie.
W 2021 roku przekazała 200 tysięcy złotych na rzecz fundacji działających w obszarze zdrowia psychicznego dzieci, a w kolejnym roku 300 tysięcy. Angażowała się w pomoc rodzinom potrzebującym w Szlachetnej Paczce, a także poprzez aukcje charytatywne w działania WOŚP - dzięki aukcjom Igi udało się zebrać dla fundacji przeszło 600 tysięcy złotych. Wydarzenie „Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy” było pierwszym dużym autorskim projektem pomocowym Igi i jej zespołu, w ramach którego zebrano ponad 2,5 mln złotych dla dzieci dotkniętych wojną.
W 2023 roku została uznana przez Magazyn Times za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, a ma zaledwie 23 lata.
Inspirującym Igę cytatem jest „You did not wake up to be ordinary”.