Jan Olbrycht z tytułem „Promotor Polski ze Śląska”
8 maja 2024 r. europoseł, dr Jan Olbrycht otrzymał tytuł Promotora Polski ze Śląska.
Uroczystość została zorganizowana przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, z udziałem europosła prof. Jerzego Buzka, prezesa PTWP SA Wojciecha Kuśpika oraz prezesa Fundacji Krzysztofa Przybyła.
Po odebraniu statuetki laureat powiedział: - Otrzymanie tytułu Promotora Polski to jest ogromny zaszczyt, bo w środowisku politycznym zwykle politycy robią promocję samych siebie. Bardzo się cieszę, że uznali Państwo, że przyczyniłem się do promocji Polski, do pokazania jej w sposób prawdziwy i warty zauważenia. Promujemy Polskę, bo jesteśmy z niej dumni, a nagroda ta, to ukoronowanie mojej pracy w Parlamencie Europejskim, i za to raz jeszcze dziękuję.
Rozmowę z dr Janem Olbrychtem przeprowadził dyrektor Konkursu „Teraz Polska” Michał Lipiński w kongresowym studio ISBNews.
Michał Lipiński: Jesteśmy tuż po uroczystości wręczenia panu statuetki Promotora Polski. Czym jest dla pana ten tytuł?
Jan Olbrycht: Już sam fakt, że wiąże się on z marką „Teraz Polska” ma dla mnie bardzo duże znaczenie, bo jest to znak uznawany od wielu lat za wyróżnik jakości. Jeżeli ktoś, kto zajmuje się sprawami publicznymi i polityką, tak jak ja, dostaje nagrodę, która wiąże się z jakością, to oznacza, że jest skuteczny w promowaniu Polski. Własnym zaangażowaniem, działaniem i codzienną pracą pokazujemy skąd jesteśmy. Z Polski! Rzetelna praca to najlepsza promocja kraju.
ML: Przez 20 lat pracował pan jako polski poseł w Parlamencie Europejskim. Jak na przestrzeni lat zmieniała się Unia Europejska i rola Polski w UE?
JO: Rzeczywiście, dzisiaj Unia Europejska jest zupełnie inna niż w 2004 r., kiedy Polska do niej wstępowała. Wtedy przed członkami UE były zupełnie inne wyzwania. Dominowały kwestie gospodarcze oraz pojawiający się na horyzoncie kryzys klimatyczny. Dziś mamy dodatkowe problemy, z którymi musimy sobie radzić: wojna w Ukrainie, walka z pandemią i przeciwdziałania zagrożeniom z niej wynikającym, kryzys migracyjny. Co oznacza, że dzisiejsza UE musi odpowiedzieć na zupełnie inne wyzwania niż ta sprzed 20 lat – bo jest to organizacja „żywa”, która się zmienia i która musi reagować.
Co do Polski, to przychodziliśmy do Unii z doświadczeniem walki o demokrację pod szyldem „Solidarności”. Mieliśmy wysokie oczekiwania, chcieliśmy się zmieniać wraz z Unią, iść ku nowoczesności. I tak się działo przez długi czas, kiedy graliśmy w „głównym zespole”. Niestety wraz ze zmianą ekipy rządzącej, Polska przyjęła kurs na osłabienie Unii. Teraz znów się to zmienia i znów mamy szansę znaleźć się w jądrze, które decyduje o losach Unii. A już wcześniej była szansa na to, aby zająć miejsce Brytyjczyków po brexicie.
ML: Jak będzie wyglądać Europa za następne 20 lat?
JO: To trudne pytanie, bo jest wiele niewiadomych. Jak zakończy się kryzys w Ukrainie i w jakim stanie Unia go przetrwa? Nie jest tajemnicą, że Rosja codziennie stara się Unię rozbić albo osłabić. Mam nadzieję, że nurt pozytywny zwycięży.
ML: Czy jest szansa na wzrost roli Polski w UE?
JO: Polska zawsze pretendowała do tego, żeby być reprezentantem Europy Środkowo-Wschodniej ze względu na historię i wspólne doświadczenia z niej wynikające. Myślę, że rola Polski może być znacząca, a nawet kluczowa w pewnych kwestiach, pod warunkiem, że polski rząd będzie pozytywnie (co nie oznacza bezkrytycznie) nastawiony do procesu integracji. Silna pozycja Polski wynika choćby z naszego położenia geograficznego między Wschodem i Zachodem, liczebności i wielkości państwa, znaczącego potencjału gospodarczego. Musimy w sposób konstruktywny prowadzić politykę zagraniczną, aby być nie tylko realizatorem przyjętych postanowień, ale także stawiać nasze projekty na agendzie europejskiej.
Dr Jan Olbrycht
Urodzony 21 września 1952 roku w Rybniku. Doktor socjologii, nauczyciel akademicki, ekspert, polityk i działacz społeczny.
W latach 1990-1998 Burmistrz Cieszyna, współzałożyciel Euroregionu Śląsk Cieszyński-Tesinske Slezsko. W latach 1993-1998 wiceprezes Związku Miast Polskich odpowiedzialny za kontakty z europejskimi organizacjami samorządowymi. Wiceprzewodniczący Rady Gmin i Regionów Europy w latach 1995-2001. Przewodniczący polskiej delegacji do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy w latach 1990-1998. W latach 1998-2002 Marszałek Województwa Śląskiego i inicjator Konwentu Marszałków. W latach 2002-2004 Członek Zarządu Zgromadzenia Regionów Europy oraz Rady Polityki Regionalnej Państwa.
Od 1979 wykładowca na Uniwersytecie Śląskim, potem na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.
Od 2004 roku poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej (Frakcja Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim). Skarbnik i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, odpowiedzialny za dialog międzykulturowy i międzyreligijny. W latach 2004-2009 wiceprzewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego, sprawozdawca Parlamentu w sprawie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej. W kadencji 2009-2014 członek Komisji Rozwoju Regionalnego, Komisji ds. Budżetu, Komisji ds. Kontroli Budżetowej, oraz wiceprzewodniczący specjalnej Komisji ds. Wyzwań Politycznych. Sprawozdawca Parlamentu w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Członek Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw stosunków z Bośnią, Hercegowiną, Serbią, Czarnogórą i Kosowem oraz członek Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.
W obecnej, dziewiątej kadencji Parlamentu Europejskiego (2019-2024), Jan Olbrycht sprawuje funkcję członka komisji ds. budżetu, członka – zastępcy w komisji ds. rozwoju regionalnego i komisji ds. kontroli budżetowej. Ponadto, Jan Olbrycht jest wicekoordynatorem w komisji ds. budżetu z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPL/EPP) oraz stałym sprawozdawcą Parlamentu Europejskiego do spraw wieloletnich ram finansowych (WRF/ MFF).
Podobnie jak w zeszłej kadencji (2014-2019) Jan Olbrycht jest współprzewodniczącym grupy roboczej Europejskiej Partii Ludowej ds. dialogu międzykulturowego i religijnego oraz przewodniczącym Intergrupy URBAN, która działa w Parlamencie nieprzerwanie od 2005 roku.
W kadencji 2019- 2024, Jan Olbrycht jest członkiem Delegacji do spraw stosunków z Kanadą oraz członkiem zastępcą w Delegacji do Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE-Macedonia Północna.
Jan Olbrycht jest także wiceprzewodniczącym Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.
W kadencji 2014- 2019 członek Komisji Budżetowej oraz Komisji Rozwoju Regionalnego. Koordynator Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Komisji Budżetowej. Stały sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. wieloletnich ram finansowych (WRF). Przewodniczący Intergrupy URBAN. Współprzewodniczacy grupy roboczej Europejskiej Partii Ludowej ds. dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego. Członek delegacji do spraw stosunków z państwami Azji Południowo-Wschodniej i Stowarzyszeniem Państw Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz delegacji do Parlamentarnego Komitetu Stabilizacji i Stowarzyszenia UE-Czarnogóra.
Zaangażowany w działania Parlamentu Europejskiego w ramach europejskiego dialogu z kościołami. Od 2015 roku przewodniczący grupy roboczej ds. dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego w ramach Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Członek Zarządu Fundacji Roberta Schumana dla rozwoju współpracy pomiędzy chrześcijańskimi demokratami w Europie oraz Przewodniczący grupy roboczej „Wartości i wolności” Sieci Idei Europejskich, która jest think tankiem Europejskiej Partii Ludowej.
Współzałożyciel i przewodniczący parlamentarnej Intergrupy URBAN, zrzeszającej polityków, interesariuszy oraz osoby cywilne zainteresowane tematyką miejską. To obecnie jedna z 28 intergrup działających w Parlamencie Europejskim, skupia ponad 100 partnerów i 86 europosłów.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2000 roku i orderem National du Mérite Francji w 2002. Laureat Europejskiej Nagrody Cesarza Maksymiliana za wkład w tworzenie polityki lokalnej i regionalnej w Europie w 2005. Ponadto uhonorowany nagrodą The Parliament Magazine „Europoseł Roku 2007″ w kategorii polityka regionalna oraz „Europoseł Roku 2013″ w kategorii zrównoważone środowisko zurbanizowane, a także nagrodą rządu węgierskiego im. Istvána Pálfi za szczególne zasługi w rozwoju współpracy regionalnej.