Najnowsze badanie PwC: Wizja prezesów na czas po pandemii
ODBICIE PO PANDEMII
Wyniki badania PwC są jednoznaczne - mimo globalnej recesji rekordowa liczba prezesów na świecie uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nastąpi odbicie w gospodarce. Takie przekonanie wyraziło aż 76 proc. badanych. Dla porównania we wcześniejszych latach, odpowiedzi nie były takie optymistyczne (patrz: grafika poniżej). W poprzednich badaniach przyśpieszenia gospodarki spodziewało się najwięcej 57 proc. ankietowanych (2018 rok). Jak czytamy w raporcie, tegoroczny wynik jest najwyższy spośród wszystkich przeprowadzonych badań na przestrzeni 24 lat. Eksperci PwC wyjaśniają, że bardzo wysoki optymizm prezesów to efekt zapowiadanego przez ekonomistów odbicia po pandemii.
W naszym regionie czyli w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i w samej Polsce prezesi firm są zdecydowanie mniej optymistyczni. Odbicia spodziewa się kolejno 63 proc. i 53 proc. ankietowanych. Jednocześnie zdecydowana większość prezesów spodziewa się wzrostu przychodów. Taką pewność w perspektywie 12 miesięcy wyraziło 76 proc. polskich liderów biznesu, a w perspektywie 3 lat aż 86 proc. W skali globalnej, takich odpowiedzi udzieliło odpowiednio 85 proc. i 88 proc. respondentów.
RYZYKA NA HORYZONCIE
Mimo, że w ostatnich 12 miesiącach to pandemia wydawała się największym zagrożeniem dla biznesu, prezesi firm pytani o ryzyka wskazali w pierwszej kolejności na cyberzagrożenia (85proc.) i niepewny wzrost gospodarczy (83 proc.). Pandemia i inne kryzysy zdrowotne uplasowały się na trzeciej pozycji (81 proc.). Jeśli chodzi o odpowiedzi polskich liderów biznesu, to aż 90 proc. ankietowanych odczuwa niepewność związaną z regulacjami podatkowymi. Na kolejnym miejscu jest niepewny wzrost gospodarczy (88 proc.), a na trzecim ex eaquo: pandemia i inne kryzysy zdrowotne, przeregulowanie rynku i wzrost obciążeń podatkowych (86 proc.). Warte podkreślenia jest to, że w zestawieniu TOP 15 ryzyk i wyzwań wskazywanych przez polskich biznesmenów, w przeciwieństwie do zestawienia ogólnoświatowego, nie znalazły się ani ryzyka związane z dostępnością pracowników z kluczowymi umiejętnościami, ani dezinformacją wywołaną falą fake newsów.
OCHRONA MIEJSC PRACY
Najważniejszym priorytetem w czasie pandemii dla rządów państw i liderów biznesu było i jest utrzymanie miejsc pracy. Przeprowadzone badanie wykazało, że 43 proc. polskich przedsiębiorstw nie zmieniło poziomu zatrudnienia w ostatnich 12 miesiącach. Ponadto, ponad 1/5 firm przyznała, że zwiększyła liczbę pracowników (22 proc.). Perspektywa kolejnych miesięcy i lat zapowiada się obiecująco (patrz: grafika poniżej). 43 proc. polskich firm zadeklarowało, że zamierza zwiększyć zatrudnienie w tym roku, a w ciągu 3 lat takie plany ma aż 78 proc. badanych. Tylko 10 proc. przedsiębiorstw w Polsce spodziewa się spadku liczby zatrudnionych w swoich organizacjach w tym roku. Dla porównania - na świecie 21 proc., a w regionie CEE 18 proc.
INWESTYCJE POST-COVIDOWE
W najbliższych 12 miesiącach najważniejszym priorytetem firm będzie wzmacnianie efektywności operacyjnej - takiej odpowiedzi udzieliło 69 proc. ankietowanych z Polski oraz 77 proc. ogólnie na świecie. Kolejne priorytety to dążenie do wzrostu organicznego oraz wprowadzenie nowego produktu lub usługi (patrz: grafika poniżej).
Jeśli chodzi o plany inwestycyjne polskich prezesów w perspektywie 3 lat, to jako priorytety wskazano zwiększenie nakładów na: inicjatywy wspomagające osiąganie efektywności kosztowej (82 proc.), transformację cyfrową (73 proc.) oraz cyberbezpieczeństwo (57 proc.). Co ciekawe, w porównaniu do liderów biznesu na świecie i w regionie CEE, ankietowani z Polski zamierzają przeznaczyć dużo mniejsze środki na zrównoważony wzrost i inicjatywy ESG (25 proc. różnicy względem średniej globalnej) , przywództwo i rozwój talentów (18 proc. różnicy), cyberbezpieczeństwo (15 proc. różnicy) i transformację cyfrową (10 proc. różnicy).
WIĘKSZY NACISK NA ESG
Według ekspertów PwC, pandemia wymusiła redefinicję celu organizacyjnego przedsiębiorstw. Dodatkowo, spowodowała również wzrost znaczenia inicjatyw ESG, czyli działań skupionych wokół troski o środowisko, społeczną odpowiedzialność biznesu i ład korporacyjny.
- W ciągu ostatniego roku zaobserwować można globalnie znaczne przyspieszenie działań w obszarze ESG, zwłaszcza w zakresie zmian klimatu. Martwić może jednak fakt, że polskie spółki wydają się nie traktować tych kwestii z wystarczającą powagą. 35 proc. firm z Polski przyznaje, że powinna robić więcej w kwestii mierzenia i raportowania kwestii wpływu na środowisko (globalnie odpowiednio 39 proc. i 43 proc.). Mimo to, zaledwie 22 proc. liderów biznesu w Polsce przyznaje, że zmiany klimatu i szkody środowiskowe znalazły się w ich strategii zarządzania ryzykiem (40 proc. globalnie) – mówi Piotr Rówiński, partner w PwC, lider zespołu ds. zarządzania ryzykiem.
Źródło: PwC’s 24th CEO Survey, edycja polska