Lockdown w całej Polsce coraz bardziej prawdopodobny. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

  • Fot. Pixabay
    Fot. Pixabay

–  Prawdopodobnie możemy się spodziewać wprowadzenia restrykcji na obszarze całego kraju; sytuacja jest zła i zapanowanie nad nią ma dziś znaczenie fundamentalne –  powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania przedstawicielami Sił Zbrojnych.

– Jestem bardzo dumny z Państwa służby, z tych zadań, które zostały w czasie pandemii wykonane. Ale niestety muszę też powiedzieć, że sytuacja w tej chwili się pogarsza, trzecia fala pandemii koronawirusa jest absolutnie ewidentna – mówił Andrzej Duda. Wskazał, że z tym wielkim zagrożeniem musimy się zmierzyć w taki sposób, by system ochrony zdrowia, także ten, za który odpowiadają Siły Zbrojne wytrzymał „ten straszliwy napór pandemii, a w związku z tym ogromny wzrost liczby osób hospitalizowanych”.

– Wiadomo, że najważniejszym naszym zadaniem jest niedopuszczenie do sytuacji głęboko kryzysowej. Za sytuację głęboko kryzysową, za sytuację, w której tracimy kontrolę nad przebiegiem pandemii, uważam sytuację, w której następuje załamanie się systemu ochrony zdrowia, nie ma miejsc w szpitalach, nie ma gdzie przyjmować chorych, nie ma respiratorów – powiedział. Prezydent mówił też, że prawdopodobnie możemy się spodziewać wprowadzenia na obszarze całego kraju restrykcji.

Ludzie z pierwszej linii w pałacu

To kolejne z cyklu spotkań, które prezydent Andrzej Duda odbył ze środowiskami walczącymi z pandemią. Wcześniej w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in. pracownicy personelu medycznego, służb ratowniczych, sanitarnych oraz diagnostów laboratoryjnych. Jak zaznaczył Andrzej Duda, w Polsce nie doszło do sytuacji, by dla potrzebujących nie starczyło w szpitalach miejsc. – Na szczęście nasi lekarze nie musieli wybierać, komu dać środki ochrony zdrowia, środki ratujące życie takie, jak choćby respirator, a komu nie – mówił.

– Zapewniam, że przez najbliższe lata, kiedy będę nadal sprawował urząd prezydenta, w Pałacu Prezydenckim będzie trwała nieprzerwana debata na temat ochrony zdrowia i tego, jak ją uczynić jeszcze lepszą – podkreślił.

Nowa rejestracja na testy na COVID-19 - poprzez formularz online

Od kilku dniu można zapisać się na test online. Wystarczy, wypełnić formularz dostępny na stronie gov.pl/dom. – Zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Na podstawie przekazanych przez Ciebie danych system określi, czy kwalifikujesz się do testu. Jak to działa? Wejdź na stronę gov.pl/dom i kliknij w przycisk „Formularz”. Odpowiedz na pytania w ankiecie. Jeśli system zakwalifikuje Cię na test, skontaktuje się z tobą konsultant z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej. Otrzymasz zlecenie na test z systemu eKolejka – mówią przedstawiciele rządu.

Ostatnie dni to wzrost zakażeń i zgonów na Covid-19. W okresie od 9 do 15 marca odnotowano o 30% zachorowań i blisko o 25% zgonów więcej niż w poprzednim tygodniu. – To niepokojące wyniki. Mamy dynamiczny wzrost, zdecydowane przyspieszenie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach – informuje minister zdrowia Adam Niedzielski. – Będziemy uważnie się przyglądali, co będzie działo się dalej. Kolejne nasze kroki będą podyktowane dynamiką wzrostu zakażeń w ciągu kilku najbliższych dni  – dodaje minister Niedzielski.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.