Zagadka pięknej Polki ze zdjęcia rozwiązana
Instytut Pamięci Narodowej w swoich mediach społecznościowych ogłosił, że dzięki poszukiwaniom internautów, można ustalić tożsamość Polki ze zdjęcia. To Maria Barr, żona brytyjskiego pilota (dowódcy 107. Dywizjonu RAF) Philipa Rexa Barra, który zginął w 1942 roku nad Holandią (według Dziennika Polskiego nr 896 z 11 czerwca 1943 roku). Na fotografii 22 letnia Pani Maria trzyma w dłoniach pośmiertnie odznaczenie męża - D.F.C. (Distinguished Flying Cross), które odebrała osobiście z rąk króla Jerzego VI w 1943 roku.
Maria Barr, z domu Chłusewicz, pochodziła z Kresów Wschodnich. Jak sama wspomina, urodziła się w rodzinie wojskowej w Grodnie a studia podjęła w Wilnie. Niestety wybuch wojny przeszkodził jej w dalszej nauce. Na emigracji poślubiła w 1941 roku Philipa, który rok później zginął śmiercią lotnika, pozostawiając młodą żonę. Maria wyszła powtórnie za mąż kilka lat później, tym razem za lotnika - Polaka. Od 1943 roku pracowała w Polskim Czerwonym Krzyżu w Edynburgu.
Ciekawe, czy internautom uda się dotrzeć do jej potomków?
EDIT: Internauta Adam A. Pszczółkowski ustalił, że 11 grudnia 1941 r. w Glasgow Maria Chłusewicz wyszła za mąż za Philipa Rexa Barra-Barcińskiego, który zginął 7 listopada 1942 r. w wyniku zestrzelenia jego bombowca przez niemiecką artylerię. Pochowany został w mogile wojskowej w Wevelgem w Belgii.
Dowódca 107 dywizjonu RAF P. H. Dutton nie był w stanie powiadomić bezpośrednio młodej Marii Barr o losach męża. Dlatego pismo datowane na 22 listopada 1942 r. skierował do jej ojca, pułkownika Benedykta Chłusewicza. Tłumaczył w nim, iż w trakcie wypadków lotniczych zdarzają się cuda, jednakże prosił, aby córkę przygotować na najgorsze.
W kolejnym liście z dnia 28 listopada 1942 r. Dutton poinformował pułkownika Chłusewicza, że król Jerzy VI podjął decyzję o uhonorowaniu Rexa odznaczeniem Distinguished Flying Cross za dzielną służbę. W czerwcu 1943 r. Maria Barr została zaproszona do Pałacu Buckingham w Londynie, gdzie z rąk króla odebrała odznaczenie nadane jej mężowi.
Źródło FB IPN, FB II wojna światowa w kolorze, FB Tomasz M Muskus, FB Adam A. Pszczolkowski
zdjęcie kolorował Mateusz Pietruszkiewicz