Kolejne osobistości z zaszczytnym tytułem Promotora Polski

  • Fot. Kamil Broszko
    Fot. Kamil Broszko
  • Fot. Kamil Broszko
    Fot. Kamil Broszko
  • Fot. Kamil Broszko
    Fot. Kamil Broszko
  • Fot. Andrzej Czernek
    Fot. Andrzej Czernek

Polska ma wspaniałych promotorów, a ich rola w kształtowaniu obrazu kraju wewnętrznie i na arenie międzynarodowej jest nawet ważniejsza od aktywności służb dyplomatycznych czy specjalnych rządowych agend. W 2020 r. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego uhonorowała Promotorów Polski ze Śląska, Małopolski, Pomorza i Kujaw.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 30 lat jest organizatorem Konkursu „Teraz Polska”, którego celem jest wskazywanie najlepszych produktów i usług, wyróżniających się swoimi walorami jakościowymi. Projekt Promotor Polski został zainaugurowany w 2017 r. Od tego czasu Fundacja utrwaliła swoją obecność na regionalnych kongresach gospodarczych, m.in. w Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Świnoujściu i Warszawie, a tytułem zostało uhonorowanych już ponad 30 osób. W tym roku po raz pierwszy wręczyła w Krakowie statuetki Promotorom z Małopolski. –Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

– Wizerunek Polski to nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie. Warto wyróżniać tych Polaków, którzy poprzez swoje dokonania i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania oraz umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju. Wśród dotychczas wyróżnionych Promotorów Polski są znakomici przedstawiciele wielu dziedzin, m.in. prof. Marian Zembala, prof. Marek Harat, prof. Arkadiusz Mężyk, Joanna Wnuk-Nazarowa, Katarzyna Bonda, Rafał Blechacz czy Artur Rojek – mówi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

26 września br. w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyło się uroczyste wręczenie statuetek Promotora Polski. Prestiżowy tytuł otrzymali: Elżbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia im. Beethovena, promotor polskiej kultury; dr Krzysztof Pawłowski, prezydent pierwszej w Polsce prywatnej Wyższej Szkoły Biznesu; Ryszard Florek, prezes Fakro SA, światowego wicelidera produkcji okien dachowych; prof. Jerzy Hausner, ekonomista, organizator kongresu Open Eyes Economy Summit; prof. Jacek Majchrowski, wieloletni prezydent Krakowa. Statuetki wręczali: Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, i Wiesław Jopek, prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. – Ze wzruszeniem przyjmuję to wyróżnienie, tak ważne, bo przyznane w moim rodzinnym mieście, które było drogie mojemu mężowi śp. Krzysztofowi Pendereckiemu. Mimo że podróżowaliśmy po całym świecie, zawsze wracaliśmy do Krakowa. Krzysztof Penderecki uważał, że najważniejsze to znać miejsce, gdzie ma się swoje korzenie, również te artystyczne, a jego korzenie były w Krakowie. Moje również, bo tutaj się urodziłam, tutaj rozpoczęłam pracę społeczną w 1996 r. – mówi Elżbieta Penderecka.

REKLAMA

– Kieruję Krakowem od 18 lat. Jest to miasto specyficzne, jedyne w swoim rodzaju poprzez swoją historię. W Krakowie już w czasach zaborów mieliśmy do czynienia z tzw. turystyką historyczną, bo tutaj rodzice przywozili dzieci, aby zobaczyły Wawel i groby królów polskich. Trzydzieści lat temu przeprowadzono reformę samorządową uważaną za najbardziej udaną ze wszystkich reform, jakie zostały zrealizowane w tym czasie w naszym kraju. Stanowiła ona znaczący krok ku rozwojowi regionów i miast. Kraków rozwinął się w tym czasie pod każdym względem – twierdzi prof. Jacek Majchrowski.

– Dziękuję Kapitule Godła „Teraz Polska”, że dostrzegła, jak ważna jest gospodarka w promocji naszego kraju. Przyjmuję tytuł Promotora Polski jako dowód uznania nie tylko dla mojej osoby, ale dla całego zespołu Fakro. Przy tej okazji chciałbym wyrazić podziękowanie klientom za wybór naszych produktów, dzięki czemu dali naszej firmie szansę na rozwój i eksport, co sprawiło, że marka Fakro jest znana na całym świecie – mówi Ryszard Florek.
– Ze wzruszeniem przyjmuję statuetkę Promotora Polski. Uważam, że moją największą chlubą jest ponad 12 tys. absolwentów Wyższej Szkoły Biznesu, z których bardzo wielu pracuje w firmach międzynarodowych, a liczni wyjechali w świat. Ale nawet jeśli pracują poza granicami naszego kraju, są dumni z tego, że są Polakami, a ich ojczyzna prężnie się rozwija – mówi dr Krzysztof Pawłowski.

Kujawy i Pomorze również mają znakomitych Promotorów

Podczas Welconomy Forum w Toruniu nagrodzono Promotorów Polski z Kujaw i Pomorza, których osiągnięcia budują wizerunek naszej marki narodowej. Uhonorowani zostali prof. Andrzej Tretyn i Krzysztof Herdzin. Wyróżniono także Grzegorza Borka i Aleksandra Wasilewskiego. Uroczystość przyznania tytułów Promotora Polski odbyła się w Dworze Artusa. Statuetki wręczyli: prof. Jerzy Buzek, były premier, europoseł; prof. Michał Kleiber, były prezes PAN, przewodniczący Kapituły Konkursu „Teraz Polska”; dr Jacek Janiszewski, organizator Forum Welconomy, oraz Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
– Słowa podziękowania chciałbym skierować przede wszystkim pod adresem prezesa dra Jacka Janiszewskiego, organizatora Forum Welconomy, który podchwycił naszą ideę nagradzania Promotorów Polski z regionu Kujaw i Pomorza – mówi Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Andrzej Tretyn jest profesorem nauk biologicznych, specjalistą w zakresie biologii komórki, cytofizjologii, elektrofizjologii i fotomorfogenezy roślin, a także w biotechnologii medycznej i molekularnej cytofizjologii roślin. Od wielu lat jest związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2012–2020 był rektorem tej uczelni. Drugim tegorocznym laureatem tytułu Promotora Polski jest dr Krzysztof Herdzin – wybitny polski pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny, wykładowca związany z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, autor jazzowych interpretacji utworów Fryderyka Chopina. Jest autorem orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”.

Śląscy Promotorzy też z honorami

3 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach nagrodzono Promotorów Polski ze Śląska. Wydarzenie odbyło się w ramach XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC 2020). Laureatami tytułu zostali: Sonia Draga, prof. Arkadiusz Mężyk i Piotr Uszok. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego; prof. Jerzy Buzek, europoseł, były premier RP; Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic; oraz Wojciech Kuśpik, gospodarz Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– Tegoroczni laureaci tytułu Promotora Polski są prawdziwą chlubą Śląska. Sonia Draga stworzyła fantastyczne wydawnictwo już 30 lat temu. Wszyscy kochamy ją za hasło „Śląskie czyta”, które propagowała z wielką pasją. Profesor Arkadiusz Mężyk po raz drugi został rektorem Politechniki Śląskiej, co świadczy o tym, jak bardzo przysłużył się jej rozwojowi. Piotra Uszoka nazywam królem Śląska i nie jest to miano na wyrost. Jako wieloletni prezydent Katowic miał siłę i odwagę podjąć się trudnych i długotrwałych projektów modernizacji ukochanego miasta – charakteryzuje laureatów prof. Jerzy Buzek.

– Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego wyróżnia nie tylko firmy, ale także osoby, przyznając im tytuł Promotora Polski. Cieszę się, że dziś są to promotorzy Śląska, którzy zawsze służą naszemu regionowi, również w trudnym czasie pandemii – twierdzi Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego. – Wszystkich tegorocznych laureatów tytułu Promotora Polski charakteryzują trzy pojęcia. Po pierwsze jakość, czyli dotychczasowy dorobek. Po drugie zaufanie, wynikające z etycznego podejścia do pracy i wysokich wartości moralnych, co powoduje, że mogą być mentorami dla innych. Trzecia cecha to potencjał – zauważa Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic. – Chciałbym przekazać wszystkim laureatom serdeczne gratulacje. Organizując tegoroczny kongres pomimo przeciwności, chcieliśmy pokazać, że bardzo potrzebujemy wrócić do normalności, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego – podsumowuje Wojciech Kuśpik, organizator XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– Czuję się podwójnie szczęśliwa, bowiem przyznanie tej nagrody zbiega się z 30-leciem mojej firmy. Branża wydawnicza jest dla pasjonatów kultury, którzy są gotowi zmagać się z różnymi nieprzewidywalnymi problemami każdego dnia. Cieszę się, że nasze starania są zauważane i doceniane – mówi Sonia Draga, prezes wydawnictwa Sonia Draga. – Dziękuję kapitule za dostrzeżenie mojej osoby, co odbieram jako wyraz uznania dla wspólnoty akademickiej i dokonań Politechniki Śląskiej, która w ostatnich latach miała wiele sukcesów. Mam nadzieję, że jest to jej etap rozwojowy – mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. – Otrzymanie tytułu Promotora Polski jest dla mnie szczególnym wydarzeniem. Pełniąc funkcję prezydenta miasta, otrzymywałem różnego rodzaju nagrody. Teraz, gdy od prawie sześciu lat tej funkcji już nie pełnię, wyróżnienie to ma dla mnie szczególną wartość. Nie zawsze odchodzący prezydenci pozostają w pamięci – stwierdza Piotr Uszok, były prezydent Katowice.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.