Brainly pędzi jak impuls po synapsie! Polski edutech jest globalnym liderem

W listopadzie 2020 roku Brainly ogłosiło, że ma 350 milionów użytkowników miesięcznie, co czyni go najpopularniejszą aplikacją edukacyjną na świecie. Właśnie zgarnął 80 milionów dolarów od inwestorów.

Brainly to polska firma zajmująca się technologiami edukacyjnymi. Ma główne siedziby w Krakowie i w Nowym Jorku. Zapewnia platformę edukacyjną do uczenia się dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Umożliwia zadawanie zadań domowych i odpowiadanie na pytania. Platforma posiada elementy grywalizacji w postaci punktów motywacyjnych i rang. Zachęca użytkowników do angażowania się w społeczność internetową, odpowiadając na pytania innych użytkowników. Jej ogromna popularność  wzrosła jeszcze bardziej w związku z pandemią koronawirusa. Nauka zdalna z dnia na dzień stała się obowiązującym paradygmatem edukacji na całym świecie.

– Nie ma prostych pytań, ale zawsze są dobre odpowiedzi. Kiedy utkniesz podczas nauki do matury lub sprawdzianu - chodź na Brainly! Nasza społeczność to uczniowie, studenci, nauczyciele i inni eksperci. Zawsze są gotowi wytłumaczyć najbardziej złożone problemy. Najwięcej możemy nauczyć się od siebie nawzajem. Pomaganie innym pozwala zrozumieć więcej – zachęcają użytkowników przedstawiciele Brainly.

Brainly otrzymało właśnie 80 milionów dolarów finansowania. Wartość tę wnieśli dotychczasowi inwestorzy: Learn Capital oraz Prosus Ventures,  Runa Capital,  MantaRay i General Catalyst Partner. Polski startup pozyskał dotychczas od inwestorów finansowanie w wysokości 150 mln dolarów.

REKLAMA

Firma została założona w 2009 roku w Polsce przez Michała Borkowskiego (obecnego prezesa), Tomasza Krausa i Łukasza Halucha. Pierwszy milion unikalnych użytkowników miesięcznie został osiągnięty w ciągu 6 miesięcy od premiery.
W styczniu 2011 roku firma założyła Znanija.com, pierwszy międzynarodowy projekt skierowany do osób posługujących się językiem rosyjskim. Kilka innych wersji w wielu językach dla następujących rynków obejmowało Turcję (eodev.com), Amerykę Łacińską i Hiszpanię (brainly.lat) oraz Brazylię (brainly.com.br). W grudniu 2013 r. wydano siedem nowych wersji językowych Brainly, w tym angielską (brainly.com), indonezyjską (brainly.co.id), indyjską (brainly.in), filipińską (brainly.ph), rumuńską (brainly.ro) i włoskie (brainly.it) strony. Firma Brainly była początkowo finansowana przez współzałożycieli, ale potem zebrała fundusze od Point Nine Capital.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

"Jeżeli chcemy mieć dobrą firmę, szybko rosnącą, z ogromnym potencjałem, z możliwościami rozrostu do poziomu globalnego, to trzeba skorzystać z ekosystemu innego niż polski. Patriotą można być, ale ja mogę konkurować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy mam odpowiednią ilość dolarów na koncie, a to zapewni jedynie inwestor ze Stanów albo Europy Zachodniej". WYWIAD Z ARTUREM KURASIŃSKIM  GURU BIZNESU INTERNETOWEGO DLA "MAGAZYNU TERAZ POLSKA"

W październiku 2014 roku firma ogłosiła, że pozyskała finansowanie od General Catalyst Partners, Runa Capital i innych firm venture capital. Całkowita kwota inwestycji wyniosła 9 milionów dolarów i pozwoliła na dalszy rozwój produktu, a także otwarcie amerykańskiej siedziby w Nowym Jorku. W maju 2016 r. odbyła się kolejna runda finansowania w wysokości 18 milionów dolarów połączonego długu i kapitału. W czerwcu 2016 roku polska spółka nabyła amerykańską firmę OpenStudy.
W marcu lub kwietniu 2017 zadane.pl zmieniło się na Brainly.

REKLAMA

-------------------

Jeśli chcesz, by Twoja firma mogła oznaczyć produkty i usługi Godłem „Teraz Polska”, weź udział w Konkursie „Teraz Polska”. Skontaktuj się z organizatorem! (tel. 22 826 01 91, e-mail: konkurs@terazpolska.pl)

-------------------

W październiku 2017 Brainly zebrał 14 milionów dolarów finansowania od Kulczyk Investments. W styczniu 2018 roku firma Brainly ogłosiła, że przejęła start-up zajmujący się edukacją wideo, Bask, w celu wprowadzenia technologii wideo na platformę Brainly. W lipcu 2019 roku Brainly zebrał 30 milionów dolarów w rundzie finansowania prowadzonej przez Naspers, przy udziale Runa Capital i Manta Ray.

 CZYTAJ RÓWNIEŻ:

"Wydawać by się mogło, że oczywistym sukcesem jest samo pozyskanie środków. Tymczasem w rzeczywistości jest to początek pracy, może zalążek sukcesu, o którym można mówić wtedy, gdy zbuduje się wartość dla akcjonariuszy i użytkowników. Dopiero dojście do tego etapu można nazwać sukcesem". WYWIAD Z MARCINEM BEME, ZAŁOŻYCIELEM AUDIOTEKI, DLA "MAGAZYNU TERAZ POLSKA".

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.