IPN poszukuje polskiej żołnierki ze zdjęcia
W mediach społecznościowych Instytutu Pamięci Narodowej zamieszczono zdjęcie z Archiwum Instytutu z prośbą o pomoc w ustaleniu tożsamości nieznajomej dziewczyny, gdyż pomimo przeprowadzonej kwerendy nadal nie wiadomo kim jest bohaterka ze zdjęcia, a może żyją jej potomkowie. Fotografia mogła zostać wykonana w Londynie, Edynburgu, Glasgow, St. Andrews a pochodzi z teczki zatytułowanej "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie" i została przekazane do zasobu archiwalnego IPN z WSI w Warszawie.
IPN zwraca się za pośrednictwem mediów społecznościowych:
„Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror.”
Jeden z obserwatorów zauważył, że żołnierka na zdjęciu trzyma w rękach pudełko odznaczenia Distinguished Flying Cross przyznawane lotnikom. Jedynie około dwustu Polaków zostało nim odznaczonych za zasługi w czasie II wojny światowej, zatem być może to jest trop pomocny w ustaleniu tożsamości bohaterki.
Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie zostały utworzone 1939 roku poza granicami kraju na podstawie międzysojuszniczych umów podpisanych z Francją i Wielką Brytanią, gdzie powstał I Korpus Polski który miał za zadanie obronę wschodniego wybrzeża Szkocji. Polscy lotnicy uczestniczyli w powietrznej obronie Wielkiej Brytanii oraz nalotach na miasta III Rzeszy Natomiast Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w 787 konwojach, w walkach o Atlantyk oraz operacjach na Morzu Śródziemnym. Polskie Siły Zbrojne zostały rozwiązane przez Brytyjczyków w 1947 roku.
Źródło FB IPN