IPN poszukuje polskiej żołnierki ze zdjęcia

  • Fot. FB IPN
    Fot. FB IPN

W mediach społecznościowych Instytutu Pamięci Narodowej zamieszczono zdjęcie z Archiwum Instytutu z prośbą o pomoc w ustaleniu tożsamości nieznajomej dziewczyny, gdyż pomimo przeprowadzonej kwerendy nadal nie wiadomo kim jest bohaterka ze zdjęcia, a może żyją jej potomkowie. Fotografia mogła zostać wykonana w Londynie, Edynburgu, Glasgow, St. Andrews a pochodzi z teczki zatytułowanej "Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie" i została przekazane do zasobu archiwalnego IPN z WSI w Warszawie.

 

IPN zwraca się za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror.”

Jeden z obserwatorów zauważył, że żołnierka na zdjęciu trzyma w rękach pudełko odznaczenia Distinguished Flying Cross przyznawane lotnikom. Jedynie około dwustu Polaków zostało nim odznaczonych za zasługi w czasie II wojny światowej, zatem być może to jest trop pomocny w ustaleniu tożsamości bohaterki.

Polskie Siły Zbrojne  na Zachodzie zostały utworzone 1939 roku poza granicami kraju na podstawie międzysojuszniczych umów podpisanych z Francją i Wielką Brytanią, gdzie powstał I Korpus Polski który miał za zadanie obronę wschodniego wybrzeża Szkocji. Polscy lotnicy uczestniczyli w powietrznej obronie Wielkiej Brytanii oraz nalotach na miasta III Rzeszy Natomiast Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w 787 konwojach, w walkach o Atlantyk oraz operacjach na Morzu Śródziemnym. Polskie Siły Zbrojne zostały rozwiązane przez Brytyjczyków w 1947 roku.

Źródło FB IPN

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.