W najbliższą sobotę ujrzymy Czarny Deszcz

  • Jerzy Skolimowski fot.Kamil Broszko
    Jerzy Skolimowski fot.Kamil Broszko

18 grudnia br. w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej nastąpi otwarcie wystawy „Czarny deszcz”, składającej się z najnowszych obrazów Jerzego Skolimowskiego.


Poprzednia wystawa zorganizowana została w ramach obchodów osiemdziesiątych urodzin reżysera i malarza. Tym razem pokazujemy głównie najnowsze prace artysty, powstałe od początku pandemii. Zagrożenia współczesnego świata, zmiany klimatyczne, środowisko, ekologia to tematy, którymi obecnie zajmuje się artysta.


To jest wystawa na temat zagłady naszego świata, zagłady ekologicznej przede wszystkim, ale też zagłady moralnej i etycznej – mówi Jerzy Skolimowski o swoich pracach malarskich.


 

 

Na wystawie pokazany będzie również film zrealizowany przez Jerzego Skolimowskiego i Ewę Piaskowską w ramach stworzonego przez HBO cyklu W domu, będącego zestawieniem dziesięciominutowych etiud filmowych wykonanych przez wybitnych polskich artystów na początku lockdownu. Film Jerzego Skolimowskiego powstał na Sycylii, gdzie artystę zastała pandemia.

18 grudnia br. w godzinach 15.00-17.00 na zwiedzających czekać będzie sam artysta. Wystawa potrwa do 13 lutego 2021 r.

 

Jerzy Skolimowski wyreżyserował ponad 20 filmów, m.in.: Start (The Departure; 1967 – zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie), Krzyk (The Shout; 1978 – nagroda specjalna jury w Cannes), Fucha (Moonlighting; 1982 – nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes), Latarniowiec (The Lightship; 1985 – nagroda dla najlepszego reżysera na MFF w Wenecji), Cztery noce z Anną (doceniony w 2008 roku w Cannes), Essential Killing (Grand Prix jury na Festiwalu w Wenecji w 2010; nagroda za najlepszy film na Festiwalu w Mar del Plata oraz nagrody za najlepszy film i dla najlepszego reżysera na Festiwalu w Gdyni).

Jest również cenionym malarzem. Brał udział w Biennale w Wenecji, swoje prace wystawiał w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
 

W 2018 roku Jerzy Skolimowski został wyróżniony przez Fundację „Teraz Polska” tytułem „Wybitny Polak”, przyznawanym tym rodakom, którzy swoją działalnością oraz licznymi sukcesami promują wizerunek Polski i Polaków na świecie. Statuetkę odebrał wraz z Kamilem Stochem i  ks. prof. Michałem Hellerem.Od lewej: Michał Heller, Kamil Stoch i Jerzy Skolimowski podczas uroczystości wręczenia statuetek "Wybitny Polak", która odbyła się w czerwcu 2018 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie.


Przeczytaj wywiad z Jerzym Skolimowskim

 

Źródło Teatr Wielki - Opera Narodowa

 
 
 
 
 

 

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.