Teatr Wielki - Opera Narodowa odwołuje premierę Borysa Godunowa!

Przeżywamy wojnę na Ukrainie, a także cierpienia ukraińskiej ludności - mówi dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Waldemar Dąbrowski.

- Jesteśmy Operą Narodową, polską Operą Narodową. Nasza siedziba mieści się w Warszawie, mieście, w którym wciąż żywa jest pamięć historyczna pierwszych bomb spadających podczas II Wojny Światowej - mówi Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatr Wielkiego - Opery Narodowej - Przeżywamy wojnę na Ukrainie, a także cierpienia ukraińskiej ludności. Wyrażamy podziw dla heroizmu Ukraińców walczących w obronie swojej Ojczyzny. W związku z tym odwołujemy premierę Borysa Godunowa 8 kwietnia, a także wszystkie pozostałe spektakle – 10, 12 oraz 14 kwietnia. Wierzymy, że będziemy mogli wrócić do realizacji tego dzieła w czasie pokoju - kończy Dąbrowski.

- 24 lutego 2022 rozpoczęła się inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, doprowadzając trwającą tam od 2014 roku wojnę do niewyobrażalnej eskalacji. Chcę wyrazić solidarność z narodem ukraińskim, bohatersko przelewającym krew w obronie Ojczyzny. Wojna jest nonsensem, powrotem do reguł barbarzyńskich, z tą różnicą, że zamiast kamieni, wyszkolone armie wykorzystują zdobycze technologii, by zabijać ludzi, niszczyć dorobek pokoleń i obiekty kultury. Ja, moi współpracownicy, przyjaciele, tak jak wszyscy rodacy, jesteśmy wstrząśnięci tą katastrofą. Ludzie, których znam, z obu krajów, z którymi wielokrotnie pracowaliśmy, wspólnie tworząc dzieła operowe w międzynarodowym gronie artystów, zostali nagle postawieni po dwóch stronach barykady. Wielkomocarstwowa mitomania i arogancja rządzących Rosją zwróciła przeciw sobie dwa bliskie narody. To zło w najczystszej postaci i tak zostanie osądzone przez historię. Opera milknie w takich momentach. Wspólnie z zespołem i dyrekcją Teatru Wielkiego - Opery Narodowej postanowiliśmy odwołać nadchodzącą premierę Borysa Godunowa. Niech to milczenie będzie głosem solidarności z narodem Ukrainy - Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny TW-ON, reżyser.

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.