Szczyty, sztuka, niepodległość

Fot. Ewa Maria Romaniak
Fot. Ewa Maria Romaniak

Malarstwo Wolności jest projektem artystycznym podejmującym dialog pomiędzy pasją twórczą a górską. Inspiracją było przedsięwzięcie Wojciecha Szatkowskiego – Narciarstwo Wolności. W rezultacie koleżeńskich rozmów zaproponowałam swój wkład w uczczenie 100-lecia niepodległości, mianowicie stworzenie cyklu malarskich miniatur. Prace prezentują 100 szczytów polskich gór – ujętych również w projekcie narciarskim – znajdujących się w Tatrach, Bieszczadach, Karkonoszach, Gorcach i Beskidach. Wśród obrazów są „portrety” poszczególnych gór, panoramy całych pasm, a także portrety ludzi gór. Prace zostały wykonane techniką autorską łączącą tradycyjne malarstwo olejne z gratażem na płytkach gipsowo-kartonowych. Wystawa będzie prezentowana w Zakopanem, Lądku-Zdroju i w Krakowie.


Fot. Ewa Maria Romaniak


Ewa Maria Romaniak 

urodzona w Krakowie, wychowała się w Rabce-Zdroju. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (kierunek scenografia). Dyplom ze scenografii obroniła w 2014 r. pod kierunkiem prof. Małgorzaty Komorowskiej. Aneks malarski wykonała w pracowni prof. Teresy Rzepickiej-Kotkowskiej. Stypendystka wymian zagranicznych (VIA University College w Danii oraz TEC de Monterrey, Campus Queretaro w Meksyku). Obecnie jest doktorantką na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

W pracach artystycznych porusza tematykę cyklu życia, odnosząc się do osobistych przeżyć, oraz tematykę górską, czerpiąc inspiracje z własnych doświadczeń wysokogórskich. Założycielka grupy artystycznej M37A, członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich, Związku Polskich Artystów Plastyków i Klubu Wysokogórskiego Zakopane.

Jej prace znajdują się w zbiorach: Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Galerii Sztuki Współczesnej w Trościańcu na Ukrainie oraz Stowarzyszenia Art Passion w Makowie Podhalańskim.

Czytaj także