Szczyty, sztuka, niepodległość

  • Fot. Ewa Maria Romaniak
    Fot. Ewa Maria Romaniak

Malarstwo Wolności jest projektem artystycznym podejmującym dialog pomiędzy pasją twórczą a górską. Inspiracją było przedsięwzięcie Wojciecha Szatkowskiego – Narciarstwo Wolności. W rezultacie koleżeńskich rozmów zaproponowałam swój wkład w uczczenie 100-lecia niepodległości, mianowicie stworzenie cyklu malarskich miniatur. Prace prezentują 100 szczytów polskich gór – ujętych również w projekcie narciarskim – znajdujących się w Tatrach, Bieszczadach, Karkonoszach, Gorcach i Beskidach. Wśród obrazów są „portrety” poszczególnych gór, panoramy całych pasm, a także portrety ludzi gór. Prace zostały wykonane techniką autorską łączącą tradycyjne malarstwo olejne z gratażem na płytkach gipsowo-kartonowych. Wystawa będzie prezentowana w Zakopanem, Lądku-Zdroju i w Krakowie.


Fot. Ewa Maria Romaniak


Ewa Maria Romaniak 

urodzona w Krakowie, wychowała się w Rabce-Zdroju. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (kierunek scenografia). Dyplom ze scenografii obroniła w 2014 r. pod kierunkiem prof. Małgorzaty Komorowskiej. Aneks malarski wykonała w pracowni prof. Teresy Rzepickiej-Kotkowskiej. Stypendystka wymian zagranicznych (VIA University College w Danii oraz TEC de Monterrey, Campus Queretaro w Meksyku). Obecnie jest doktorantką na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

W pracach artystycznych porusza tematykę cyklu życia, odnosząc się do osobistych przeżyć, oraz tematykę górską, czerpiąc inspiracje z własnych doświadczeń wysokogórskich. Założycielka grupy artystycznej M37A, członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich, Związku Polskich Artystów Plastyków i Klubu Wysokogórskiego Zakopane.

Jej prace znajdują się w zbiorach: Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Galerii Sztuki Współczesnej w Trościańcu na Ukrainie oraz Stowarzyszenia Art Passion w Makowie Podhalańskim.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.