Darlington – miasto otwarte na ludzi

  • Darlington (Fot. Łukasz Samek)
    Darlington (Fot. Łukasz Samek)

Istnieją na świecie miejsca, w których człowiek czuje się swobodnie. Gdzie można się spotkać ze zwyczajną ludzką życzliwością, tolerancją i uśmiechem. Niewątpliwie do takich miejsc należy położone w północno-wschodniej Anglii miasto Darlington. Znane z tolerancji i otwartości, jest przykładem na to, jak można rozwijać i pielęgnować relacje między mieszkańcami różnych krajów.

 

Początki miasta sięgają VII w., kiedy to pojawiają się pierwsze wzmianki o Darlington, nazywanym pierwotnie Dearthingtin lub Dearnington. Przez długi okres czasu miasto było ośrodkiem rolniczym i punktem postoju dyliżansów kursujących na Wielkiej Drodze Północnej. Tutaj właśnie zatrzymali się mnisi wiozący z Ripon do Durham ciało św. Cuthberta (ur. 636 r., zm. 20 marca 687 r.), który był anglosaskim mnichem i biskupem, a po śmierci stał się jednym z najważniejszych średniowiecznych świętych w Anglii i patronem Nortumbrii. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w centrum miasta wznosi się okazały kościół św. Cuthberta. Na szczególną uwagę zasługuje muzeum Head of Steam, gromadzące w swoich zbiorach cenne eksponaty upamiętniające historię kolejnictwa. Obok niezliczonych i jedynych w swoim rodzaju przedmiotów największą dumą muzeum jest zbudowany w Newcastle parowóz Locomotion. 27 września 1825 r. maszyna należąca do George’a Stephensona wyruszyła ze Stockton-on-Tees do pobliskiego Darlington. Przed nią jechali jeźdźcy z chorągwiami, ostrzegając przechodniów przed pociągiem nadjeżdżającym z „zawrotną” prędkością 24 km na godzinę. Nowy środek lokomocji bardzo szybko zyskał popularność, o czym świadczyła ciągle wzrastająca liczba pasażerów kursujących pierwszą na świecie pasażerską linią kolejową. Przedsięwzięcie spowodowało, że Darlington stało się wkrótce ośrodkiem produkcji sprzętu kolejowego i ugruntowało swoje miejsce w historii przemysłu.

Obecnie w mieście żyje około 100 tys. mieszkańców, bardzo przyjaźnie nastawionych do dużej społeczności polonijnej, która właśnie w Darlington znalazła swój drugi dom. Według szacunków lokalnej policji w mieście i jego najbliższych okolicach mieszka obecnie około 6 tys. naszych rodaków.

Przyjazny charakter miasta przejawia się w licznych przedsięwzięciach, których beneficjentami są również Polacy. Redakcja „The Northern Echo”, największej gazety ukazującej się w regionie, postanowiła także zaangażować się w ułatwianie asymilacji Polakom. Od stycznia 2007 r. aż do 2012 r. w dzienniku co tydzień ukazywała się kolumna redagowana w naszym ojczystym języku. W mieście znajdują się polskie sklepy, w których bez problemu można zaopatrzyć się w tradycyjny chleb i wiele innych produktów spożywczych nawiązujących do ojczystych smaków.


Zawodnicy KS Dąb na spotkaniu z burmistrz Darlington Jan Taylor (Fot. Łukasz Samek)

Darlington współpracuje z dwoma miastami bliźniaczymi – francuskim Amiens i niemieckim Mülheim an der Ruhr. Ze względu na fakt, że miastem bliźniaczym tego ostatniego jest Opole, władze Darlington traktują stolicę polskiej piosenki jak swoistego kuzyna i ciągle zacieśniają współpracę. W jej ramach drużyna reprezentująca Opole została zaproszona do udziału w Międzynarodowym Młodzieżowym Turnieju Piłki Nożnej (International Youth Football Tournament) o puchar The Oval Trophy. W dniach 11–12 sierpnia 2007 r. w obiektach Eastbourne Sports Complex w Darlington odbyły się zawody, w których udział wzięło siedem drużyn – z Anglii, Finlandii, Niemiec i Polski. W skład drużyny z Opola weszli głównie zawodnicy Odry Opole, z roczników 1993–94. Zespół reprezentujący biało-czerwone barwy nie dał żadnych szans rywalom i wygrał turniej – jego zawodnicy strzelili konkurentom 28 goli, a sami stracili zaledwie jedną bramkę.

W ubiegłego roku Darlington rozpoczęło współpracę z podkrakowskimi Niepołomicami. Jej symbolicznym przypieczętowaniem była wizyta przedstawicieli Darlington Town Twinning & International Association w Polsce. W sierpniu 2017 r. grupa 21 brytyjskich gości zwiedziła Kraków, Niepołomice, Opole i Oświęcim. W trakcie wizyty doszło do wielu spotkań (m.in. z prezydentem Opola i burmistrzem Niepołomic), które zaowocowały kolejnym zaproszeniem.

W dniach 2–7 maja br. młodzi zawodnicy Klubu Sportowego Dąb Zabierzów Bocheński uczestniczyli w obozie sportowym w Darlington. Szczegóły wyjazdu uzgodniono podczas wizyty przedstawicieli Darlington Town Twinning & International Association, którzy w sierpniu ubiegłego roku odwiedzili Niepołomice i Zabierzów Bocheński. Wtedy to doszło do spotkania władz KS Dąb z byłymi burmistrzami Darlington, Tomem Nuttem i Geraldem Lee. Drugiego maja 23-osobowa grupa młodych zawodników i opiekunów odleciała z Pyrzowic do Doncaster. Podczas pobytu w Anglii zawodnicy z Zabierzowa zmierzyli się z reprezentacją Carmel College. Była to doskonała okazja, żeby zweryfikować sportowe umiejętności i dowiedzieć się, na czym w praktyce polega angielski futbol. Kolejnym punktem wizyty był turniej, w którym polscy piłkarze zmierzyli się z drużynami Middleton Rangers, Tibs FC, Hamilton Panthers i Boldon. Mieli również możliwość uczestniczenia w treningu futsalu, który przeprowadził Damon Shaw, jeden z najbardziej uznanych trenerów tej dyscypliny sportu. Niewątpliwie najbardziej ekscytującym punktem całej wyprawy był mecz, w którym zespół Sunderland AFC zmierzył się z Wolverhampton Wanderers. Wielkie wrażenie wywarła również wycieczka do Newcastle i zwiedzanie stadionu St. James’ Park. Współpraca między Darlington i Polską nie byłaby możliwa bez olbrzymiego zaangażowania radnego, a zarazem przewodniczącego Darlington Town Twinning & International Association – Toma Nutta.


Muzeum Head of Steam (Fot. Łukasz Samek)

Klub piłkarski Darlington FC też ma wiele związków z Polską. W przeszłości występowali w nim Polacy: obrońca Dariusz Kubicki (3 występy), napastnik Paweł Abbott (42 występy, 17 bramek) i bramkarz Przemysław Kazimierczak (9 występów). Od kilku lat nieodłącznym elementem Darlington Carnival – największej imprezy organizowanej dla mieszkańców – jest polskie stoisko.

Gmina Darlington, witając gości spoza Anglii, organizuje różnego rodzaju spotkania z przedstawicielami samorządu, policji, związków zawodowych itp. Władzom zależy, aby przybywający z różnych stron świata i osiedlający się w Darlington czuli się bezpiecznie, komfortowo i umieli korzystać z przysługujących im praw. Tuż po otwarciu granic w Darlington zorganizowano spotkanie Polaków z lokalnymi władzami, przedstawicielami organizacji i ówczesnym posłem do Parlamentu Europejskiego, Stephenem Hughesem.

Darlington jest miejscem niezwykle urokliwym, naznaczonym wielowiekową historią, ale też z wielkim rozmachem wkraczającym w nowoczesność i otwartym na imigrantów. Warto je odwiedzić, żeby poznać charakter tradycyjnej Anglii, która krocząc z postępem cywilizacyjnym, stała się jednym z najbardziej rozwiniętych państw świata. Znakiem rozpoznawczym Darlington są tutejsi mieszkańcy, niezwykle przyjaźni ludzie, darzący Polaków szczególną sympatią. Miasto podejmowanymi działaniami ugruntowuje pogląd, że jest doskonałym miejscem, w którym można znaleźć wsparcie, przyjazne otoczenie oraz szansę na rozwój i realizację planów.


Łukasz Samek

Wybitny Polak 2015 w kategorii Młody Polak. Autor licznych publikacji w mediach polonijnych, czynny działacz Round Table, Darlington Town Twinning & International Association i Arthur Wharton Foundation, zaangażowany w akcje charytatywne i promocję kultury polskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.