Darlington – miasto otwarte na ludzi

Darlington (Fot. Łukasz Samek)
Darlington (Fot. Łukasz Samek)

Istnieją na świecie miejsca, w których człowiek czuje się swobodnie. Gdzie można się spotkać ze zwyczajną ludzką życzliwością, tolerancją i uśmiechem. Niewątpliwie do takich miejsc należy położone w północno-wschodniej Anglii miasto Darlington. Znane z tolerancji i otwartości, jest przykładem na to, jak można rozwijać i pielęgnować relacje między mieszkańcami różnych krajów.

 

Początki miasta sięgają VII w., kiedy to pojawiają się pierwsze wzmianki o Darlington, nazywanym pierwotnie Dearthingtin lub Dearnington. Przez długi okres czasu miasto było ośrodkiem rolniczym i punktem postoju dyliżansów kursujących na Wielkiej Drodze Północnej. Tutaj właśnie zatrzymali się mnisi wiozący z Ripon do Durham ciało św. Cuthberta (ur. 636 r., zm. 20 marca 687 r.), który był anglosaskim mnichem i biskupem, a po śmierci stał się jednym z najważniejszych średniowiecznych świętych w Anglii i patronem Nortumbrii. Na pamiątkę tamtych wydarzeń w centrum miasta wznosi się okazały kościół św. Cuthberta. Na szczególną uwagę zasługuje muzeum Head of Steam, gromadzące w swoich zbiorach cenne eksponaty upamiętniające historię kolejnictwa. Obok niezliczonych i jedynych w swoim rodzaju przedmiotów największą dumą muzeum jest zbudowany w Newcastle parowóz Locomotion. 27 września 1825 r. maszyna należąca do George’a Stephensona wyruszyła ze Stockton-on-Tees do pobliskiego Darlington. Przed nią jechali jeźdźcy z chorągwiami, ostrzegając przechodniów przed pociągiem nadjeżdżającym z „zawrotną” prędkością 24 km na godzinę. Nowy środek lokomocji bardzo szybko zyskał popularność, o czym świadczyła ciągle wzrastająca liczba pasażerów kursujących pierwszą na świecie pasażerską linią kolejową. Przedsięwzięcie spowodowało, że Darlington stało się wkrótce ośrodkiem produkcji sprzętu kolejowego i ugruntowało swoje miejsce w historii przemysłu.

Obecnie w mieście żyje około 100 tys. mieszkańców, bardzo przyjaźnie nastawionych do dużej społeczności polonijnej, która właśnie w Darlington znalazła swój drugi dom. Według szacunków lokalnej policji w mieście i jego najbliższych okolicach mieszka obecnie około 6 tys. naszych rodaków.

Przyjazny charakter miasta przejawia się w licznych przedsięwzięciach, których beneficjentami są również Polacy. Redakcja „The Northern Echo”, największej gazety ukazującej się w regionie, postanowiła także zaangażować się w ułatwianie asymilacji Polakom. Od stycznia 2007 r. aż do 2012 r. w dzienniku co tydzień ukazywała się kolumna redagowana w naszym ojczystym języku. W mieście znajdują się polskie sklepy, w których bez problemu można zaopatrzyć się w tradycyjny chleb i wiele innych produktów spożywczych nawiązujących do ojczystych smaków.


Zawodnicy KS Dąb na spotkaniu z burmistrz Darlington Jan Taylor (Fot. Łukasz Samek)

Darlington współpracuje z dwoma miastami bliźniaczymi – francuskim Amiens i niemieckim Mülheim an der Ruhr. Ze względu na fakt, że miastem bliźniaczym tego ostatniego jest Opole, władze Darlington traktują stolicę polskiej piosenki jak swoistego kuzyna i ciągle zacieśniają współpracę. W jej ramach drużyna reprezentująca Opole została zaproszona do udziału w Międzynarodowym Młodzieżowym Turnieju Piłki Nożnej (International Youth Football Tournament) o puchar The Oval Trophy. W dniach 11–12 sierpnia 2007 r. w obiektach Eastbourne Sports Complex w Darlington odbyły się zawody, w których udział wzięło siedem drużyn – z Anglii, Finlandii, Niemiec i Polski. W skład drużyny z Opola weszli głównie zawodnicy Odry Opole, z roczników 1993–94. Zespół reprezentujący biało-czerwone barwy nie dał żadnych szans rywalom i wygrał turniej – jego zawodnicy strzelili konkurentom 28 goli, a sami stracili zaledwie jedną bramkę.

W ubiegłego roku Darlington rozpoczęło współpracę z podkrakowskimi Niepołomicami. Jej symbolicznym przypieczętowaniem była wizyta przedstawicieli Darlington Town Twinning & International Association w Polsce. W sierpniu 2017 r. grupa 21 brytyjskich gości zwiedziła Kraków, Niepołomice, Opole i Oświęcim. W trakcie wizyty doszło do wielu spotkań (m.in. z prezydentem Opola i burmistrzem Niepołomic), które zaowocowały kolejnym zaproszeniem.

W dniach 2–7 maja br. młodzi zawodnicy Klubu Sportowego Dąb Zabierzów Bocheński uczestniczyli w obozie sportowym w Darlington. Szczegóły wyjazdu uzgodniono podczas wizyty przedstawicieli Darlington Town Twinning & International Association, którzy w sierpniu ubiegłego roku odwiedzili Niepołomice i Zabierzów Bocheński. Wtedy to doszło do spotkania władz KS Dąb z byłymi burmistrzami Darlington, Tomem Nuttem i Geraldem Lee. Drugiego maja 23-osobowa grupa młodych zawodników i opiekunów odleciała z Pyrzowic do Doncaster. Podczas pobytu w Anglii zawodnicy z Zabierzowa zmierzyli się z reprezentacją Carmel College. Była to doskonała okazja, żeby zweryfikować sportowe umiejętności i dowiedzieć się, na czym w praktyce polega angielski futbol. Kolejnym punktem wizyty był turniej, w którym polscy piłkarze zmierzyli się z drużynami Middleton Rangers, Tibs FC, Hamilton Panthers i Boldon. Mieli również możliwość uczestniczenia w treningu futsalu, który przeprowadził Damon Shaw, jeden z najbardziej uznanych trenerów tej dyscypliny sportu. Niewątpliwie najbardziej ekscytującym punktem całej wyprawy był mecz, w którym zespół Sunderland AFC zmierzył się z Wolverhampton Wanderers. Wielkie wrażenie wywarła również wycieczka do Newcastle i zwiedzanie stadionu St. James’ Park. Współpraca między Darlington i Polską nie byłaby możliwa bez olbrzymiego zaangażowania radnego, a zarazem przewodniczącego Darlington Town Twinning & International Association – Toma Nutta.


Muzeum Head of Steam (Fot. Łukasz Samek)

Klub piłkarski Darlington FC też ma wiele związków z Polską. W przeszłości występowali w nim Polacy: obrońca Dariusz Kubicki (3 występy), napastnik Paweł Abbott (42 występy, 17 bramek) i bramkarz Przemysław Kazimierczak (9 występów). Od kilku lat nieodłącznym elementem Darlington Carnival – największej imprezy organizowanej dla mieszkańców – jest polskie stoisko.

Gmina Darlington, witając gości spoza Anglii, organizuje różnego rodzaju spotkania z przedstawicielami samorządu, policji, związków zawodowych itp. Władzom zależy, aby przybywający z różnych stron świata i osiedlający się w Darlington czuli się bezpiecznie, komfortowo i umieli korzystać z przysługujących im praw. Tuż po otwarciu granic w Darlington zorganizowano spotkanie Polaków z lokalnymi władzami, przedstawicielami organizacji i ówczesnym posłem do Parlamentu Europejskiego, Stephenem Hughesem.

Darlington jest miejscem niezwykle urokliwym, naznaczonym wielowiekową historią, ale też z wielkim rozmachem wkraczającym w nowoczesność i otwartym na imigrantów. Warto je odwiedzić, żeby poznać charakter tradycyjnej Anglii, która krocząc z postępem cywilizacyjnym, stała się jednym z najbardziej rozwiniętych państw świata. Znakiem rozpoznawczym Darlington są tutejsi mieszkańcy, niezwykle przyjaźni ludzie, darzący Polaków szczególną sympatią. Miasto podejmowanymi działaniami ugruntowuje pogląd, że jest doskonałym miejscem, w którym można znaleźć wsparcie, przyjazne otoczenie oraz szansę na rozwój i realizację planów.


Łukasz Samek

Wybitny Polak 2015 w kategorii Młody Polak. Autor licznych publikacji w mediach polonijnych, czynny działacz Round Table, Darlington Town Twinning & International Association i Arthur Wharton Foundation, zaangażowany w akcje charytatywne i promocję kultury polskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj także