Skolimowski zdobywa Cannes filmem „EO” i dziękuje ze sceny swoim osiołkom

  • Jerzy Skolimowski odbiera statuetkę Wybitnego Polaka 2018, Gala Teraz Polska, fot. Kamil Broszko
    Jerzy Skolimowski odbiera statuetkę Wybitnego Polaka 2018, Gala Teraz Polska, fot. Kamil Broszko

Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „EO” otrzymał Nagrodę Jury tegorocznego festiwalu w Cannes!

Dzieło Skolimowskiego to jego wariacja nt. filmu „Na los szczęścia, Balazarze” Roberta Bressona. Polski reżyser wielokrotnie podkreślał, że wzrusza go ten francuski klasyk. Współscenarzystką i współproducentką filmu jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek (część z nich zrealizowali Michał Englert i Paweł Edelman), za muzykę – Paweł Mykietyn, a za montaż – Agnieszka Glińska.

Statuetkę ex aequo otrzymał obraz „Le otto montagne” w reżyserii Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch.

„EO” to wstrząsający protest przeciwko niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt, zabijaniu, niszczeniu przyrody. Historia jest filmową alegorią, opowiadającą o losach prostego osiołka w coraz bardziej zawiłej współczesności. Pozbawiony kontroli nad własnym losem podróżuje z kraju do kraju. Stosunek ludzi do zwierząt (zachowanie silnych wobec słabych) stanie się tu symbolicznym - ale dyskretnym - komentarzem na temat dzisiejszej etyki i moralności. Tytuł filmu „EO” (w wersji polskiej „IO”) nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.

Chciałbym podziękować swoim osiołkom... Wszystkim sześciu. „IO" jest koprodukcją polsko-włoską. Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach, a takich osłów mamy w Polsce tylko dwa — mówił ze sceny Skolimowski, podając imiona osłów.

JUz w 2018 roku w wywiadzie dla Magazynu Teraz Polska Skolimowski, zapowiadał, że wkrótce coś twórczego się wydarzy.

Kliknij i przeczytaj  WYWIAD Z JERZYM SKOLIMOWSKIM

Jerzy Skolimowski urodził się w 1938 roku w Łodzi. W 1963 roku ukończył  reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi, robiąc dyplom pod kierunkiem Andrzeja Munka w formie pełnometrażowego filmu „Rysopis”. Jest autorem takich filmów jak "Walkower", "Bariera" "Ręce do góry", "Cztery noce z Anną" i "Essential Killing". Jest uznawany za czołowego przedstawiciela polskiego kina nowej fali.  W swoim dorobku artystycznym ma prawie 30 filmów fabularnych, liczne scenariusze, sztuki teatralne, role filmowe, dzieła malarskie, a także dwa tomiki poetyckie. Jest Laureat prestiżowych nagród, między innymi Złotego Niedźwiedzia za belgijski film Start, Nagrody Specjalnej Jury w Cannes za Wrzask (1978) i za scenariusz Fuchy (1982) oraz Nagrody Specjalnej Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za Latarniowiec. W 2016 roku uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości. W 2016 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa łódzkiej ASP przy okazji 70-lecia uczelni.

W 2018 roku Jerzy Skolimowski został uhonorowany tytułem „Wybitny Polak”, ustanowionym przez Kapitułę Godła „Teraz Polska”.

Oto, co mówił Jerzy Skolimowski na konferencji prasowej uroczystości „Wybitny Polak”

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.