Skolimowski zdobywa Cannes filmem „EO” i dziękuje ze sceny swoim osiołkom
Najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „EO” otrzymał Nagrodę Jury tegorocznego festiwalu w Cannes!
Dzieło Skolimowskiego to jego wariacja nt. filmu „Na los szczęścia, Balazarze” Roberta Bressona. Polski reżyser wielokrotnie podkreślał, że wzrusza go ten francuski klasyk. Współscenarzystką i współproducentką filmu jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek (część z nich zrealizowali Michał Englert i Paweł Edelman), za muzykę – Paweł Mykietyn, a za montaż – Agnieszka Glińska.
Statuetkę ex aequo otrzymał obraz „Le otto montagne” w reżyserii Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch.
„EO” to wstrząsający protest przeciwko niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt, zabijaniu, niszczeniu przyrody. Historia jest filmową alegorią, opowiadającą o losach prostego osiołka w coraz bardziej zawiłej współczesności. Pozbawiony kontroli nad własnym losem podróżuje z kraju do kraju. Stosunek ludzi do zwierząt (zachowanie silnych wobec słabych) stanie się tu symbolicznym - ale dyskretnym - komentarzem na temat dzisiejszej etyki i moralności. Tytuł filmu „EO” (w wersji polskiej „IO”) nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.
— Chciałbym podziękować swoim osiołkom... Wszystkim sześciu. „IO" jest koprodukcją polsko-włoską. Duża część tego filmu była kręcona w Polsce, ale byłem wystarczająco inteligentny, żeby wybrać pewien włoski rodzaj osła, który ma krzyż na plecach, a takich osłów mamy w Polsce tylko dwa — mówił ze sceny Skolimowski, podając imiona osłów.
JUz w 2018 roku w wywiadzie dla Magazynu Teraz Polska Skolimowski, zapowiadał, że wkrótce coś twórczego się wydarzy.
Kliknij i przeczytaj WYWIAD Z JERZYM SKOLIMOWSKIM
Jerzy Skolimowski urodził się w 1938 roku w Łodzi. W 1963 roku ukończył reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi, robiąc dyplom pod kierunkiem Andrzeja Munka w formie pełnometrażowego filmu „Rysopis”. Jest autorem takich filmów jak "Walkower", "Bariera" "Ręce do góry", "Cztery noce z Anną" i "Essential Killing". Jest uznawany za czołowego przedstawiciela polskiego kina nowej fali. W swoim dorobku artystycznym ma prawie 30 filmów fabularnych, liczne scenariusze, sztuki teatralne, role filmowe, dzieła malarskie, a także dwa tomiki poetyckie. Jest Laureat prestiżowych nagród, między innymi Złotego Niedźwiedzia za belgijski film Start, Nagrody Specjalnej Jury w Cannes za Wrzask (1978) i za scenariusz Fuchy (1982) oraz Nagrody Specjalnej Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za Latarniowiec. W 2016 roku uhonorowany Złotym Lwem w Wenecji za całokształt twórczości. W 2016 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa łódzkiej ASP przy okazji 70-lecia uczelni.
W 2018 roku Jerzy Skolimowski został uhonorowany tytułem „Wybitny Polak”, ustanowionym przez Kapitułę Godła „Teraz Polska”.
Oto, co mówił Jerzy Skolimowski na konferencji prasowej uroczystości „Wybitny Polak”