Ryszard Horowitz

Urodził się 5 maja 1939 r. w Krakowie. Kiedy cztery miesiące później naziści zaatakowali Polskę, cała jego rodzina została rozesłana do różnych obozów koncentracyjnych. Ryszard jest jedną z najmłodszych znanych osób, które przetrwały obóz w Oświęcimiu.


Fot. Marta Wojtal

Ukończył liceum plastyczne, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1956 r., podczas krótkiej odwilży politycznej i kulturalnej w Polsce, rząd przyznał dotacje mające zachęcać do tworzenia nowych i oryginalnych form artystycznych. Kraków stał się nagle centrum awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i sztuki filmowej. Ryszard, który miał wtedy 17 lat, zafascynował się amerykańską fotografią. W 1959 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapisał się do słynnego Pratt Institute w Brooklynie. Jeszcze jako student otrzymał stypendium na odbycie stażu u Aleksieja Brodowicza, jednej z najbardziej wpływowych postaci świata grafiki i fotografii w tym czasie. Po uzyskaniu dyplomu w Pratt Institute w 1963 r. Ryszard pracował dla wielu firm zajmujących się filmem i grafiką. Był też dyrektorem artystycznym Grey Advertising.

W listopadzie 1967 r. otworzył własne studio, a fotografia stała się jego pasją. Przez cztery kolejne dekady prace Ryszarda były wystawiane, publikowane i kolekcjonowane na całym świecie, a ich autora nagrodzono wieloma wyróżnieniami, w tym Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, przyznanym przez ministra kultury Rzeczpospolitej Polskiej. Nadano mu również tytuł doktora honoris causa warszawskiej i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Ryszard Horowitz jest uznawany za pioniera efektów specjalnych w fotografii przed powstaniem obrazów cyfrowych.

  

  

Czytaj także

 • Coś twórczego wkrótce się wydarzy

  O trudach tworzenia filmu, szczerości malarstwa, polskim akcencie Jeremy’ego Ironsa i pułapkach czyhających w Kalifornii z Jerzym Skolimowskim rozmawiają...

  WIĘCEJ
 • Moja sztuka służy poprawianiu świata

  O inspiracji, reakcji społecznej i o warsztacie twórczym z Martą Frej rozmawia Kamil Broszko.

  WIĘCEJ
 • Małgorzata Lazarek

  Absolwentka krakowskiej ASP, Wydziału Grafiki w Katowicach (1987). Uhonorowana medalem Akademii za całokształt pracy twórczej.

  WIĘCEJ
 • Okładka w nagrodę

  Żarówkę „świecącą polskością” przedstawia zwycięska praca autorstwa Beaty Świerczyńskiej, wyłoniona w pilotażowej edycji konkursu dla studentów uczelni artystycznych...

   

  WIĘCEJ