Ryszard Horowitz

  • Fot. Marta Wojtal
    Fot. Marta Wojtal

Urodził się 5 maja 1939 r. w Krakowie. Kiedy cztery miesiące później naziści zaatakowali Polskę, cała jego rodzina została rozesłana do różnych obozów koncentracyjnych. Ryszard jest jedną z najmłodszych znanych osób, które przetrwały obóz w Oświęcimiu.

Ukończył liceum plastyczne, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1956 r., podczas krótkiej odwilży politycznej i kulturalnej w Polsce, rząd przyznał dotacje mające zachęcać do tworzenia nowych i oryginalnych form artystycznych. Kraków stał się nagle centrum awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i sztuki filmowej. Ryszard, który miał wtedy 17 lat, zafascynował się amerykańską fotografią. W 1959 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapisał się do słynnego Pratt Institute w Brooklynie. Jeszcze jako student otrzymał stypendium na odbycie stażu u Aleksieja Brodowicza, jednej z najbardziej wpływowych postaci świata grafiki i fotografii w tym czasie. Po uzyskaniu dyplomu w Pratt Institute w 1963 r. Ryszard pracował dla wielu firm zajmujących się filmem i grafiką. Był też dyrektorem artystycznym Grey Advertising.

W listopadzie 1967 r. otworzył własne studio, a fotografia stała się jego pasją. Przez cztery kolejne dekady prace Ryszarda były wystawiane, publikowane i kolekcjonowane na całym świecie, a ich autora nagrodzono wieloma wyróżnieniami, w tym Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, przyznanym przez ministra kultury Rzeczpospolitej Polskiej. Nadano mu również tytuł doktora honoris causa warszawskiej i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Ryszard Horowitz jest uznawany za pioniera efektów specjalnych w fotografii przed powstaniem obrazów cyfrowych.

  

  

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.