Rafał Olbiński – jedynym artystą z Polski na wystawie „Duch Europy” w Chinach

  • Europa zjednoczona, Rafał Olbiński
    Europa zjednoczona, Rafał Olbiński

W  dniach od 9 stycznia do 1 marca 2022 roku w Pekinie odbędzie się 9. Biennale Sztuki organizowane przez Narodowe Muzeum Sztuki w Chinach. Kuratorem wystawy „Duch Europy” w Pawilonie Unii Europejskiej jest Lucia Sollinger.

 

Jedynym polskim artystą zaproszonym na tę wystawę jest Rafał Olbiński – światowej sławy malarz, grafik, rzeźbiarz i plakacista, doceniony na całym świecie laureat ponad 150 nagród, w tym tytułu „Wybitny Polak”, przyznanego przez Fundację „Teraz Polska”.

Sztuka jest potężnym narzędziem, które może zmienić sposób w jaki myślimy i działamy. Dlatego ta wystawa próbuje dać odpowiedź na szereg pytań. Czy sztuka może pomóc nam myśleć i działać jako obywatele Europy? Czy uda się zdefiniować nas jako odrębny byt kulturowy?  Czy  wspólna wystawa w Chinach może pomóc w dążeniu do jedności? Jednym słowem – czy istnieje „duch Europy”.

  

Po raz pierwszy prace artystów z Unii Europejskiej zostały zebrane na wspólnej wystawie na międzynarodowym biennale sztuki. Dobór dzieł sztuki ma ukazać publiczności szeroki zakres europejskiej kreatywności: od wyimaginowanej wycieczki rowerowej po Muzeum El Prado, przez surrealistyczny portret kultury i magiczne miraże Europy Wschodniej, symbol małej śródziemnomorskiej wyspy, silną więź z naturą kraju bałtyckiego, potęgę wielkich malarzy europejskich z przeszłości, buntowniczą twórczość serca kontynentu, germańską solidność i  elegancję, aż po fascynację mitologiami artysty skandynawskiego. Wystawa odbędzie  w Chinach, zatem jest to pasja do Wschodu widziana z Europy.

 

Rafał Olbiński (ur. 1943 r. w Kielcach) – malarz, grafik i twórca plakatów. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Był dyrektorem artystycznym magazynu „Jazz Forum”. W 1981 r. wyemigrował do USA; wykładał na Temple University w Filadelfii i w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Zdobył uznanie na całym świecie, a jego prace zdobiły okładki czasopism: „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „Der Spigel”, „Stern”. Jest twórcą z ogromnym dorobkiem. Stworzył liczne plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera), a także scenografię operową do przedstawienia „Don Giovanni” w Filadelfii. W Polsce regularnie tworzył okładki dla miesięcznika „Charaktery”. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji, Niemczech, Włoszech, Meksyku, Chile, Tajlandii i w Polsce. Można znaleźć je m.in. w kolekcjach tak prestiżowych instytucji, jak The National Arts CIub w Nowym Jorku, Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz Towarzystwo Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 2006 r. nagrodzony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2012 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i światowej. W 2013 r. otrzymał tytuł Wybitnego Polaka, przyznawany przez Fundację „Teraz Polska”.

 

Źródło Rafał Olbiński

 

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.