Rafał Olbiński – jedynym artystą z Polski na wystawie „Duch Europy” w Chinach
W dniach od 9 stycznia do 1 marca 2022 roku w Pekinie odbędzie się 9. Biennale Sztuki organizowane przez Narodowe Muzeum Sztuki w Chinach. Kuratorem wystawy „Duch Europy” w Pawilonie Unii Europejskiej jest Lucia Sollinger.
Jedynym polskim artystą zaproszonym na tę wystawę jest Rafał Olbiński – światowej sławy malarz, grafik, rzeźbiarz i plakacista, doceniony na całym świecie laureat ponad 150 nagród, w tym tytułu „Wybitny Polak”, przyznanego przez Fundację „Teraz Polska”.
Sztuka jest potężnym narzędziem, które może zmienić sposób w jaki myślimy i działamy. Dlatego ta wystawa próbuje dać odpowiedź na szereg pytań. Czy sztuka może pomóc nam myśleć i działać jako obywatele Europy? Czy uda się zdefiniować nas jako odrębny byt kulturowy? Czy wspólna wystawa w Chinach może pomóc w dążeniu do jedności? Jednym słowem – czy istnieje „duch Europy”.
Po raz pierwszy prace artystów z Unii Europejskiej zostały zebrane na wspólnej wystawie na międzynarodowym biennale sztuki. Dobór dzieł sztuki ma ukazać publiczności szeroki zakres europejskiej kreatywności: od wyimaginowanej wycieczki rowerowej po Muzeum El Prado, przez surrealistyczny portret kultury i magiczne miraże Europy Wschodniej, symbol małej śródziemnomorskiej wyspy, silną więź z naturą kraju bałtyckiego, potęgę wielkich malarzy europejskich z przeszłości, buntowniczą twórczość serca kontynentu, germańską solidność i elegancję, aż po fascynację mitologiami artysty skandynawskiego. Wystawa odbędzie w Chinach, zatem jest to pasja do Wschodu widziana z Europy.
Rafał Olbiński (ur. 1943 r. w Kielcach) – malarz, grafik i twórca plakatów. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Był dyrektorem artystycznym magazynu „Jazz Forum”. W 1981 r. wyemigrował do USA; wykładał na Temple University w Filadelfii i w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Zdobył uznanie na całym świecie, a jego prace zdobiły okładki czasopism: „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „Der Spigel”, „Stern”. Jest twórcą z ogromnym dorobkiem. Stworzył liczne plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera), a także scenografię operową do przedstawienia „Don Giovanni” w Filadelfii. W Polsce regularnie tworzył okładki dla miesięcznika „Charaktery”. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji, Niemczech, Włoszech, Meksyku, Chile, Tajlandii i w Polsce. Można znaleźć je m.in. w kolekcjach tak prestiżowych instytucji, jak The National Arts CIub w Nowym Jorku, Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz Towarzystwo Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. W 2006 r. nagrodzony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2012 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i światowej. W 2013 r. otrzymał tytuł Wybitnego Polaka, przyznawany przez Fundację „Teraz Polska”.
Źródło Rafał Olbiński