Popandemiczny plan Marshalla to już nie mrzonki, a konieczność

  • Fot. Archiwum Autora
    Fot. Archiwum Autora

Koronawirus już mocno przeorał światową gospodarkę, ale dla rozważań na temat świata po pandemii kluczowy jest czas jej trwania. Jeśli uda się wirusa okiełznać w ciągu kilku miesięcy, to  z grubsza można założyć, że wszystko w mniejszym lub większym stopniu wróci do normalności. Bez wątpienia już staliśmy się bardziej cyfrowi, bo pierwszy lockdown na wielu firmach wymusił przeniesienie ogromnej części procesów ze świata offline do online. Z dużym powodzeniem zresztą. Branża rozrywkowa  i gastronomiczna ledwo zipie, ale – przy założeniu racjonalnych zachowań państwa  i właściwej pomocy – i tak się odrodzi, bo tam, gdzie jest popyt, jest podaż. Osobiście brakuje mi nowych hollywoodzkich produkcji, bo chociaż kultowy inżynier Mamoń miał rację, twierdząc, że ludzie lubią piosenki (a więc i filmy), które znają, to ile razy można oglądać Hana Solo i Luke’a Skywalkera w tej samej akcji? Popatrzmy jednak, jakie mogą być efekty pandemii, jeśli sprawdzą się liczne prognozy mówiące, że musimy się przyzwyczaić do życia z koronawirusem w tle do końca 2022 r.

REKLAMA

Zapewne niektórzy uznają porównanie za niestosowne lub nieadekwatne, ale bądźmy szczerzy – przy założeniu kolejnych kilku lat pandemicznej dewastacji gospodarki efekty będą porównywalne do II wojny światowej. Dokonała ona ogromnych spustoszeń, jednak w istotny sposób przyspieszyła rozwój technologii i w ogóle gospodarki w wielu dziedzinach. Już kilka miesięcy wiosennego lockdownu przeniosło wiele biznesów ze świata komunikacji bezpośredniej do online. Oczywiście nie da się wyprodukować np. płynu dezynfekującego online, ale zarządzanie produkcją, logistyką i łańcuchem dostaw śmiało może przejść w sferę działań zdalnych. Stąd tylko krok do pełnej automatyzacji i robotyzacji procesów, co oznacza jeszcze bardziej przyspieszony rozwój Internetu rzeczy. Porównując dane czysto ekonomiczne, nie sposób nie zauważyć, że chińska gospodarka już odrabia straty, i to w imponującym tempie, podczas gdy reszta świata nadal dusi się w maseczkach i uczy higieny osobistej. Za kolejne dwa lata dystans między tymi ekosferami może się okazać nie tylko gigantyczny, ale wręcz już nie do odrobienia. Bo w przeciwieństwie do zachodniej hemisfery Chińczycy zajmują się gospodarką, a nie politykierstwem i licznymi tematami zastępczymi. Jak widać – słusznie. Gdy w latach 90. Samuel Huntington pisał o zderzeniu cywilizacji, zapewne nie sądził, że temat wróci, ale w jakże innym kontekście i formie. O II wojnie światowej wspomniałam nie bez powodu – bez drugiego planu Marshalla, czyli  skoordynowanego na poziomie paneuropejskim i nie tylko, ogromnego, ale i dobrze przemyślanego kierunkowo zastrzyku finansowego dla gospodarek, po prostu się nie obejdzie. Optymalizacja kosztów i automatyzacja procesów przyspieszą też inne zjawisko, już dotyczące niektórych państw, mianowicie kurczenie się rynku pracy, co wywoła problemy i napięcia społeczne. Ale to już temat na kolejny felieton – pod hasłem „witamy w nowym świecie”.


Grażyna Piotrowska-Oliwa

Menedżerka  i przedsiębiorca

-------------------

REKLAMA

Jeśli chcesz, by Twoja firma mogła oznaczyć produkty i usługi Godłem „Teraz Polska”, weź udział w Konkursie „Teraz Polska”. Skontaktuj się z organizatorem! (tel. 22 826 01 91, e-mail: konkurs@terazpolska.pl)

-------------------

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.