Polka podejmuje próbę zimowego wejścia na K2, wspiera ją InPost

Magdalena Gorzkowska, była zawodowa lekkoatletka, a obecnie alpinistka i himalaistka zmierzy się z wyzwaniem, któremu dotychczas nikt nie podołał – podejmie próbę zimowego wejścia na K2 w ramach wyprawy InPost K2 Winter 2020-2021.

K2 jest jedynym niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem, największym wyzwaniem himalaizmu ostatnich dekad, a tym samym jednym z największych eksploracyjnych wyzwań ludzkości w obecnym czasie. Mierzący 8611m, ostatni niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik, położony jest w Pakistanie. To drugi pod względem wysokości szczyt na Ziemi – do tej pory bezskutecznie mierzyli się z nim zimą najlepsi wspinacze na świecie, w tym trzy polskie wyprawy. Temperatury poniżej -40 stopni Celsjusza, wiatr wiejący z prędkością 200 kilometrów na godzinę i twardy jak skała lód – to tylko część trudności, z jakimi trzeba się zmierzyć chcąc wejść na szczyt. Himalaistka wyruszy do Pakistanu 18 grudnia.

Pierwszym etapem wyprawy będzie przelot z Islamabadu do Skardu, dalej przejazd do Askole i 100 kilometrów trekkingu do bazy pod K2 (5000 m n.p.m.). Akcja górska powinna rozpocząć się na początku stycznia – Magdalena Gorzkowska wraz towarzyszącymi jej Szerpami będzie aklimatyzować się i sukcesywnie zakładać obozy. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, atak szczytowy zostanie przeprowadzony w połowie lutego. Zakończenie akcji i powrót do Polski planowane są pod koniec lutego.

REKLAMA

­– Wyprawa na K2 to ogromna przedsięwzięcie sportowe, ale też logistyczne. Moje dotychczasowe ekspedycje kończyły się sukcesem, lecz wiem, że czeka mnie zupełnie nowe wyzwanie, łączące elementy wspinaczki wysokogórskiej i zimowej eksploracji  – mówi Magdalena Gorzkowska. – Jestem przygotowana jak nigdy wcześniej i mam dopracowany każdy szczegół ekwipunku, tak by był przystosowany do ekstremalnie niskich temperatur. Mój wylot do Pakistanu poprzedziły miesiące ciężkich treningów. Pracowałam nad wydolnością, wytrzymałością, odpornością na zimno, ale też siłą ogólną i techniką wspinaczkową – dodaje.

– Jako InPost zawsze stawialiśmy przed sobą cele przez innych uznawane za niemożliwe do realizacji. Zimowe wejście na K2 to ogromne wyzwanie, dlatego wspieramy Magdę. Chcemy, aby ten sukces przypadł Polakom. A Magda Gorzkowska jest świetnie przygotowana i ma wielkie szanse, by udowodnić, że można pokonać K2 zimą. Wszyscy trzymamy za nią kciuki  – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost.

REKLAMA

K2 (8611 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Karakorum i drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi. Pozostaje niezdobyty zimą, choć mierzyli się z nim już najlepsi światowi wspinacze.

Magdalena Gorzkowska (ur. 30 kwietnia 1992 roku w Bytomiu) przed rozpoczęciem kariery himalaistki była uznaną lekkoatletką i sprinterką. Kilkukrotna Mistrzyni Polski w biegu na 400m, w 2011 roku zdobyła srebro na mistrzostwach Europy juniorów, a w 2013 roku była Mistrzynią Europy U23 w sztafecie 4x 400m. Uczestniczyła w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012. W marcu 2016 roku weszła w skład polskiej sztafety 4 × 400 metrów, która zdobyła srebrny medal halowych mistrzostw świata w Portland. Obecnie Magdalena Gorzkowska realizuje projekt zdobycia Korony Himalajów i Karakorum. Na swoim koncie ma trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Makalu i Manaslu. Dwa ostatnie zdobyła bez wspomagania tlenem. Również podczas najbliższej wyprawy planuje działać bez tlenu.

Himalaizm zimowy polskim dziedzictwem kulturowym

Dokonania Polaków w himalaizmie zimowym są częścią naszego dziedzictwa kulturowego – uważają członkowie Polskiego Związku Alpinizmu. Janusz Majer, Grzegorz Benke i  Marek Wierzbowski, uważają, że „himalaizm zimowy jest polską specjalnością”. Jak zauważyli, osiągnięcia Polaków w tej dziedzinie są powszechnie znane i komentowane na świecie. Świadczy o tym również fakt, że do polskich alpinistów przylgnęła nazwa „Lodowi Wojownicy”.

-------------------

REKLAMA

Jeśli chcesz, by Twoja firma mogła oznaczyć produkty i usługi Godłem „Teraz Polska”, weź udział w Konkursie „Teraz Polska”. Skontaktuj się z organizatorem! (tel. 22 826 01 91, e-mail: konkurs@terazpolska.pl)

-------------------

Trzynaście szczytów ośmiotysięcznych Ziemi zostało już zdobytych zimą. Na dziesięć z nich pierwszego zimowego wejścia dokonali Polacy, jedenasty zdobył zespół polsko-włoski. Narodowa Wyprawa Andrzeja Zawady otworzyła sezon zimowy w Himalajach w 1980 roku. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie Mt. Everestu.

Niezależne wejście Gorzkowskiej

Planowana wyprawa himalaistki ma charakter niezależny, nie jest związana z Polskim Związkiem Alpinizmu i programem „Polski Himalaizm Zimowy”. W czerwcu władze związku ogłosiły, że tej zimy oficjalna wyprawa się nie odbędzie. Głównym powodem jej odwołania są aktualne ograniczenia w ruchu międzynarodowym i brak pewności co do możliwości dotarcia do bazy pod K2 w grudniu 2020 roku. – Wyprawa na K2 to ogromne wyzwanie sportowe, ale też logistyczne. Od powrotu z ekspedycji na Baturę Sar bacznie obserwujemy rozwój sytuacji i analizowaliśmy różne możliwe scenariusze, ale na tym etapie nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie będą epidemiologiczne uwarunkowania na świecie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Nie możemy też sobie pozwolić na narażanie zdrowia potencjalnych uczestników. Dlatego jedyną słuszną i racjonalną decyzją wydaje nam się przełożenie próby zimowego zdobycia K2 na dalszy czas – mówił w czerwcu Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. – Głównym celem pozostaje oczywiście zimowe K2, ale mamy świadomość wyzwań, które stoją aktualnie przed każdym z nas i ogromnego wysiłku, który w walkę z pandemią wkładają codziennie rzesze ludzi. Nasz szczyt może poczekać  – twierdził kierownik programu.

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.