Polacy - pionierzy himalaizmu zimowego

  • Fot. Wikipedia
    Fot. Wikipedia
41 lat temu 17 lutego Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy wbili biało-czerwoną flagę na szczycie Mount Everestu. Jako pierwsi na świecie zdobyli najwyższą górę świata i pierwszy ośmiotysięcznik zimą. To przełom w historii himalaizmu, który dał początek wielkim wyprawom zimowym.

17 lutego 1980 roku o 14:25 czasu nepalskiego polscy himalaiści jako 100. i 101. człowiek postawili stopę na szczycie najwyżej góry świata (8848m.). Odnieśli podwójny sukces, ponieważ nikt wcześniej nie zdobył żadnego ośmiotysięcznika zimą, a oni jako pierwsi sięgnęli od razu po najwyższy z nich. Cała ekspedycja liczyła 20 osób, a kierował nią Andrzej Zawada. Co ciekawe, Krzysztof Wielicki nie znalazł się pierwotnie w gronie uczestników i pojechał na wyprawę z listy rezerwowej, a z powodu braku specjalistycznego sprzętu nosił okulary spawalnicze zamiast profesjonalnych gogli.

Na szczycie Wielicki i Cichy zostawili różaniec od papieża, drewniany krzyżyk i termometr, który zarejestrował temperatury minimalne. Dewocjonalia zostały złożone w hołdzie dla Stanisława Latałły, operatora filmowego, który zginął podczas wyprawy na Lhotse w 1974 roku. Andrzej Zawada wysłał telegram z wiadomością o zdobyciu szczytu do papieża Jana Pawła II i Edwarda Gierka. Poinformowanie Stolicy Apostolskiej i pozostawienie krzyża na szczycie nie spodobało się władzom komunistycznym. W efekcie podczas oficjalnego przywitania na lotnisku w Warszawie pierwszy sekretarz nie podał ręki kierownikowi wyprawy.

- Cała Europa i świat kojarzą, że to Polacy zdobyli Everest zimą. To zadecydowało później o wielkiej eksploracji zimowej. Przyłożyliśmy kamyczek do budowania tej niezapisanej karty zimowego wspinania w Himalajach – wspominał Krzysztof Wielicki w wywiadzie dla Polsat Sport. Od tego dokonania minęło ponad 40 lat, a na Mount Evereście zimą dotychczas stanęło tylko 5 himalaistów. Polacy od wielu dekad należą do światowej czołówki. Zdobyli Koronę Himalajów czyli 14 ośmiotysięczników Himalajów i Karakorum i Koronę Ziemi czyli najwyższe szczyty na poszczególnych kontynentach, a także niejednokrotnie wytyczali nowe szlaki. Ich osiągnięcia, upór i determinacja są znane i podziwiane przez miłośników wspinaczki na całym świecie.

Źródło: Wikipedia i Polsat Sport

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.