Paweł Orłowski prezentuje swoje rzeźby na wystawie w Galerii van Rij
W postindustrialnych halach zaprezentowany został dorobek ponad 20 lat pracy twórczej Pawła Orłowskiego, który jest związany z krakowską ASP, gdzie prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Wzornictwa.
Tematem prac Orłowskiego są ludzkie sylwetki, jednak nie są to studia idealnych proporcji czy harmonii, lecz zainteresowanie redukcją, geometryzacją. Jednym z bohaterów sztuki Orłowskiego stały się boty. Zdają się być złożone z różnego kształtu brył, są hybrydą harmonijnego ludzkiego ciała i zautomatyzowanej maszyny. W ten sposób, za pomocą botów, artysta reinterpretuje klasyczne, znane historii sztuki tematy. Balansując pomiędzy tradycją renesansowych mistrzów a nowoczesnością twórca stawia w centrum swojej sztuki człowieka i jego miejsce w świecie.
W kontekście futurystycznej aranżacji wystawy w Galerii van Rij miłośnicy sztuki mogą obejrzeć blisko 100 obiektów, od niewielkich form z brązu do niemal 4 metrowych zgeometryzowanych przedstawień koni i postaci ludzkich.
Tworzywem rzeźbiarskim dla Orłowskiego jest brąz, stal lub beton, często eksponuje niedoskonałości tych materiałów. Niektóre z jego dzieł osiągają kilka metrów wysokości. Nieregularne i geometryczne formy rzeźbiarskie kontrastują ze szlachetnością brązu zaś płaszczyzny metalowych blach oraz spawy nadają pracą Orłowskiego surowości.
Tytuł wystawy „Linia i płaszczyzna” odnosi się do sposobu kształtowania bryły rzeźbiarskiej przez Orłowskiego, pokazując jednocześnie drogę jaką przebył artysta w swoich formalnych poszukiwaniach. Paweł Orłowski od lat cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów i krytyków sztuki. Prezentował swoje prace m.in. w Muzeum Bolesława Biegasa, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, a w 2019 roku zachwycił międzynarodową publiczność na targach Miami Art Basel w Stanach Zjednoczonych.
Wystawa w Galerii van Rij potrwa do kwietnia 2021 roku i jest połączona ze sprzedażą prac.