Paweł Orłowski prezentuje swoje rzeźby na wystawie w Galerii van Rij

  • Fot. Galeria van Rij
    Fot. Galeria van Rij
  • Fot. Galeria van Rij
    Fot. Galeria van Rij
Zapraszamy na pierwszą retrospektywną wystawę rzeźby Pawła Orłowskiego, zorganizowaną przez Galerię van Rij w Ćmielowie pod kuratorskim okiem Katarzyny Rij oraz wsparciu Fundacji Art and Design LT.

W postindustrialnych halach zaprezentowany został dorobek ponad 20 lat pracy twórczej Pawła Orłowskiego, który jest związany z krakowską ASP, gdzie prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Wzornictwa.

Tematem prac Orłowskiego są ludzkie sylwetki, jednak nie są to studia idealnych proporcji czy harmonii, lecz zainteresowanie redukcją, geometryzacją. Jednym z bohaterów sztuki Orłowskiego stały się boty. Zdają się być złożone z różnego kształtu brył, są hybrydą harmonijnego ludzkiego ciała i zautomatyzowanej maszyny. W ten sposób, za pomocą botów, artysta reinterpretuje klasyczne, znane historii sztuki tematy. Balansując pomiędzy tradycją renesansowych mistrzów a nowoczesnością twórca stawia w centrum swojej sztuki człowieka i jego miejsce w świecie. 

W kontekście futurystycznej aranżacji wystawy w Galerii van Rij miłośnicy sztuki mogą obejrzeć blisko 100 obiektów, od niewielkich form z brązu do niemal 4 metrowych zgeometryzowanych przedstawień koni i postaci ludzkich.

Tworzywem rzeźbiarskim dla Orłowskiego jest brąz, stal lub beton, często eksponuje niedoskonałości tych materiałów. Niektóre z jego dzieł osiągają kilka metrów wysokości. Nieregularne i geometryczne formy rzeźbiarskie kontrastują ze szlachetnością brązu zaś płaszczyzny metalowych blach oraz spawy nadają pracą Orłowskiego surowości. 

Tytuł wystawy „Linia i płaszczyzna” odnosi się do sposobu kształtowania bryły rzeźbiarskiej przez Orłowskiego, pokazując jednocześnie drogę jaką przebył artysta w swoich formalnych poszukiwaniach. Paweł Orłowski od lat cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów i krytyków sztuki. Prezentował swoje prace m.in. w Muzeum Bolesława Biegasa, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, a w 2019 roku zachwycił międzynarodową publiczność na targach Miami Art Basel w Stanach Zjednoczonych.

Wystawa w Galerii van Rij potrwa do kwietnia 2021 roku i jest połączona ze sprzedażą prac.

 

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.