Muzeum Narodowe w Warszawie otwarte!

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie

Po dwóch miesiącach społecznej kwarantanny MNW znów będzie otwarte dla zwiedzających. Od 12 maja 2020 roku zapraszamy do Gmachu Głównego w Alejach Jerozolimskich 3. Oddziały MNW, z wyłączeniem parków i ogrodów, pozostają na razie zamknięte.

Zasady bezpieczeństwa
Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych. Na terenie MNW – w galeriach, holach, parkach i ogrodach oraz na dziedzińcach – obowiązuje zakaz zgromadzeń. Należy zachować odstęp minimum dwóch metrów od innych osób (wyjątkiem są opiekunowie z dziećmi lub z osobami niepełnosprawnymi). Na terenie MNW mogą przebywać wyłącznie zwiedzający w maseczkach, a przed wejściem należy zdezynfekować ręce. Wprowadzono również ograniczenia w liczbie osób jednocześnie zwiedzających wystawy, a także w korzystaniu z muzealnej szatni, księgarni i wind. Muzeum zachęca do zakupu biletów online oraz płatności bezgotówkowych. Wszystkie materiały edukacyjne oraz audioprzewodniki udostępniono nieodpłatnie na stronie internetowej MNW – druki i zestawy stacjonarne nie będą dostępne.

Edukacja i wydarzenia
Ze względów bezpieczeństwa w nadchodzących tygodniach działalność edukacyjna MNW będzie prowadzona wyłącznie online, w ramach akcji #niebawemwMNW. Wszystkie stacjonarne lekcje muzealne, oprowadzania i warsztaty, a także imprezy masowe (koncerty, konferencje, wernisaże i spotkania autorskie) zostały odwołane.
Czy istnieją obrazy, które opowiadają o polskości? Możesz o tym przeczytać w magazynie „Teraz Polska”

Godziny otwarcia
Ekspozycje będzie można oglądać od wtorku do niedzieli, w godzinach od 10.00 do 16.00. W poniedziałki muzeum pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Zostanie wprowadzony rotacyjny harmonogram otwarcia wystaw. W środę i sobotę będzie można oglądać zbiory galerii stałych znajdujących się na parterze (Galeria Faras i Galeria Sztuki Średniowiecznej), a w czwartek, piątek i niedzielę wyłącznie ekspozycje na pierwszym i drugim piętrze (Galeria Sztuki Dawnej, Galeria Sztuki XIX Wieku i Galeria Wzornictwa Polskiego). We wtorki galerie będą otwarte naprzemiennie. 12 i 19 maja oraz 9 i 16 czerwca można zwiedzić wyłącznie 2 galerie znajdujące się na parterze. Pozostałe galerie, umiejscowione na pierwszym i drugim piętrze, będą otwarte 26 maja oraz 2, 23 i 30 czerwca. Aktualne informacje na temat otwarcia poszczególnych galerii znajdują się w regulaminie zwiedzania i na stronie internetowej MNW.

Nowy bilet
W związku z powyższymi zmianami zwiedzającym zaproponowano nowy bilet wstępu, który upoważnia posiadacza do dwóch wizyt w muzeum w ciągu tygodnia. Zwyczajowo, w każdy wtorek bilet wstępu na galerie stałe jest bezpłatny. W celu zapewnienia osobom korzystającym z bezpłatnych biletów dostępu do wszystkich galerii wprowadzony został naprzemienny harmonogram otwarcia we wtorki.

Plan wystaw
Koniecznością stała się także aktualizacja planu wystaw czasowych MNW. Jako pierwsza – w sierpniu – zostanie otwarta wystawa reporterska „Fotorelacje. Wojna 1920”. To opowieść wojenna udokumentowana zdjęciami zarówno zawodowych fotoreporterów, jak amatorów, świadków wojny polsko-bolszewickiej. Ekspozycja arcydzieł malarstwa polskiego „Polska. Siła obrazu” została przesunięta na wrzesień.

Rozmowa z Iwoną Danielewicz i Wojciechem Głowackim o niezwykłej wystawie, która w oryginalny sposób prezentowała Europie najważniejsze dzieła polskiego malarstwa. Rozmowę przeczytaj TUTAJ

Wydarzeniem roku będzie grudniowe otwarcie Galerii Sztuki Starożytnej w nowej odsłonie. Realizacja innych zaplanowanych na rok 2020 wystaw została odsunięta w czasie. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest jednak zmienna, możliwe są więc zarówno dalsze korekty harmonogramu, jak i całkowita rezygnacja z niektórych ekspozycji. – Prezentacja dzieł Anny Bilińskiej, wystawa chopinowska i wystawy czasowe w Oddziałach MNW to projekty, w które włożyliśmy bardzo dużo pracy. Uwzględniając realia, będziemy dążyli do ich realizacji w przyszłości. Dzieła sztuki przetrwały już epidemie starożytności i średniowiecza, wojenną pożogę i rabunki. Niezmiennie cierpliwie na nas czekają i nadal zachwycają swoim pozaczasowym pięknem – podkreśla Łukasz Gaweł, p.o. dyrektora MNW.

 

Czytaj także

Najbardziej aktualne informacje o nowościach i promocjach
w naszym sklepie wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.