Muzeum Książąt Czartoryskich z Grand Prix Sybilla 2019

  • Nagrody Sybilla Fot. Danuta Matloch
    Nagrody Sybilla Fot. Danuta Matloch
W tym roku odbyła się 40. edycja Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. To najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie. Konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku z powodu pandemii po raz pierwszy wyniki konkursu ogłoszone zostały on-line. Nagrody przyznano w sześciu kategoriach.

W tym roku Grand Prix Sybilla oraz nagrodę w kategorii Wystawy stałe zdobyło Muzeum Narodowe w Krakowie za wystawę w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Jury konkursu doceniło światowy wymiar kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich, a także szybki postęp prac, który doprowadził do otwarcia wystawy w 2019 roku, w zaledwie trzy lata od przekazania zbiorów i nieruchomości Muzeum Narodowemu w Krakowie. Prezentowane są eksponaty ze zbiorów książąt Czartoryskich, jednej z najcenniejszych kolekcji muzealnych w Polsce, a także w Europie. To nie tylko arcydzieła światowego malarstwa – jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta, lecz także bezcenne pamiątki historyczne, świadectwa dawnej kultury polskiej i europejskiej. Stała wystawa nie mogłaby zostać zaprezentowana, gdyby nie gruntowny remont Pałacu Książąt Czartoryskich. Dzięki niemu nie tylko powiększono przestrzeń ekspozycyjną, ale także uzupełniono infrastrukturę budynku między innymi o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

 

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O HISTORII KOLEKCJI  KSIĄŻĄT CZARTORYSKICH  I DAMY  Z GRONOSTAJEM

 

         

Portret Izabeli z Flemmingów ks. Czartoryskiej (1746–1835), Kazimierz Wojniakowski, 1796 r.
„Dama z gronostajem – portret Cecylii Gallerani”, Leonardo da Vinci (1452–1519), Mediolan, ok. 1490 r.

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.