Międzyzdroje Morze atrakcji

  • Fot. Międzyzdroje
    Fot. Międzyzdroje

Szum morza, ciepły piasek, barwne zachody słońca, piękno przyrody – to Międzyzdroje, położony na wyspie Wolin nadmorski kurort, który co roku gości tysiące turystów z całego świata.
 

Wszyscy odwiedzający Międzyzdroje pierwsze kroki kierują w stronę pięknej, piaszczystej plaży, z której w głąb morza wychodzi molo o długości 395 m (z przystanią białej floty). Statki oferują rejsy na wyspę Uznam, do cesarskich kurortów niemieckich (Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin), a także wycieczki turystyczne po Bałtyku. Z molo roztacza się wyjątkowa panorama na Zatokę Pomorską. Ku zachodowi ciągnie się nizinna Mierzeja Przytorska, wieczorami widać w oddali światła latarni morskiej w Świnoujściu. Po stronie wschodniej znajduje się Kawcza Góra o wysokości 61 m n.p.m. (u jej podnóży mieści się baza rybacka) oraz Gosań – najwyższe klifowe wzniesienie na polskim wybrzeżu, liczące 95 m n.p.m. Nazwa wzniesienia pochodzi od prapolskiej nazwy „gozd”, co znaczy ‘cienisty las’. Jest to najbardziej charakterystyczne miejsce wyspy Wolin i polskiego wybrzeża.

Międzyzdrojska promenada, przy której podziwiać można odrestaurowane kamieniczki z XIX i XX w., jest wyjątkowo lubianym szlakiem spacerowym. Dzięki przeprowadzonej modernizacji zyskała nowe, współczesne oblicze. Wśród elementów małej architektury na wyróżnienie zasługują szklane wodospady, na tle których chętnie fotografują się turyści. Nie brak miejsc dających ochłodę w słoneczne, upalne dni. Promenada jako główny deptak miasta tętni życiem przez całą dobę. Gabinet Figur Woskowych zaprasza na spotkanie z postaciami świata filmu, teatru, polityki. W tym samym budynku mieści się nowoczesne planetarium. Punktem, którego nie można pominąć na długiej liście międzyzdrojskich atrakcji, jest Aleja Gwiazd z odciskami dłoni ponad 150 polskich artystów. Tutaj można odpocząć na ławeczce Gustawa Holoubka lub dosiąść się do stolika Krzysztofa Kolbergera.

Ławeczka Gustawa Holoubka przy Alei Gwiazd

Ozdobą promenady jest klasycystyczna willa, w której mieści się Międzynarodowy Dom Kultury (miejsce licznych koncertów, wystaw, wydarzeń kulturalnych). Nieco poniżej znajduje się park Chopina, a w nim urokliwa zieleń – cisy, platany, dęby. Podczas zwiedzania Międzyzdrojów warto udać się na Królewskie Wzniesienie, aby zobaczyć kościół parafialny pw. św. Piotra Apostoła. Fundatorem kościoła był król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Przy ulicy Krótkiej w centrum miasta mieści się zabytkowa kaplica Stella Matutina, w której nieprzerwanie od ponad 100 lat swoją posługę świadczą siostry boromeuszki.

Gmina Międzyzdroje to idealne miejsce do uprawiania sportów, turystyki kwalifikowanej i aktywnego wypoczynku. Z myślą o pasjonatach sportów wodnych oddano do użytku port jachtowy w Wapnicy, usytuowany na wschodnim brzegu jeziora Wicko Wielkie, w północnej zatoce Zalewu Szczecińskiego. Park Linowy Bluszcz, położony w pobliżu dworca PKP, zaprasza wszystkich lubiących adrenalinę – zarówno najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Na chodzenie po drzewach nigdy nie jest za późno!

   

Czyste wody Zatoki Pomorskiej, dzika przyroda, leczniczy mikroklimat, malownicze krajobrazy są magnesem dla tysięcy turystów. Szukających ciszy i wytchnienia zapraszamy na szlaki Wolińskiego Parku Narodowego i przyrodnicze ścieżki edukacyjne. Warto odwiedzić punkty widokowe Gosań i Zielonka (z przepiękną panoramą na Deltę Świny), Zagrodę Pokazową Żubrów, muzeum, a także wybrać się nad Jezioro Turkusowe i Jezioro Czajcze. Na Kawczą Górę prowadzą najdłuższe na polskim wybrzeżu schody. Kto podejmie wysiłek wspinaczki, ujrzy imponujące widoki. Piesze szlaki poprowadzono przez najatrakcyjniejsze tereny parku: szlak czerwony – brzegiem morza, niebieski – przez bukowo-sosnowe lasy nad Jezioro Turkusowe i dalej na wybrzeże Zalewu Szczecińskiego, szlak zielony – nad urokliwe jeziora położone w okolicy Warnowa. Niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się podwodnemu światu zapewnia oceanarium położone przy promenadzie. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć egzotyczne ryby i inne morskie organizmy, które zazwyczaj można obejrzeć jedynie w telewizji. W oceanarium podziwiać można ryby we wszystkich możliwych kolorach i rozmiarach, także te niebezpieczne, jak rekiny, płaszczki czy mureny.

Miłośnicy zabytków mogą odbyć swoistą podróż dookoła morza, na którą zaprasza Bałtycki Park Miniatur. Przewodnicy opowiadają tam o zabytkach państw leżących nad Bałtykiem. Na fanów historii czeka szczególna atrakcja – Grodzisko w Lubinie z X–XII w. Badania archeologiczne prowadzone w ostatnich latach pod kierunkiem prof. dra hab. Mariana Rębkowskiego wzbogaciły informacje o miejscowości i potwierdziły, że w Lubinie funkcjonował jeden z ważniejszych ośrodków grodowych Pomorza Zachodniego. Stanowisko broni V-3 w Zalesiu to jedyna w Polsce ekspozycja tego tajnego niemieckiego oręża z okresu II wojny światowej.

Ekspozycja umiejscowiona jest w bunkrze, gdzie były składowane pociski. W pobliżu znajdują się betonowe podstawy, pozostałości po działach dalekiego zasięgu.

Letnia oferta miasta wzbogacana jest o wydarzenia kulturalne i sportowe. Najstarszym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej, który odbywa się w Międzyzdrojach w drugiej połowie czerwca nieprzerwanie od 1965 r. Najważniejszym wydarzeniem wakacji jest organizowany w pierwszych dniach lipca Festiwal Gwiazd. Już od 20 lat impreza przyciąga do Międzyzdrojów artystów polskiego ekranu i sceny. W Alei Gwiazd każdego lata pojawiają się nowe odciski dłoni polskich aktorów i twórców filmowych. W Międzyzdrojach odbywają się także liczne imprezy sportowe, m.in. Bieg Śniadaniowy, Mityng Lekkoatletyczny im. Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego, gala boksu zawodowego Międzyzdroje Seaside Boxing Show. Bogaty program wydarzeń kulturalnych, muzycznych i sportowych powoduje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie przez cały rok.


Urząd Miejski w Międzyzdrojach

 


 

 

 

 

Czytaj także

Najciekawsze artykuły i wywiady wprost na Twoją skrzynkę pocztową!

Administratorem Państwa danych osobowych jest Fundacja Best Place Europejski Instytut Marketingu Miejsc z siedzibą w Warszawie (00-033), przy ul. Górskiego 1. Z administratorem danych można się skontaktować poprzez adres e-mail: bestplace@bestplaceinstitute.org, telefonicznie pod numerem +48 22 201 26 94 lub pisemnie na adres Fundacji.

Państwa dane są i będą przetwarzane w celu wysyłki newslettera, na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. Uzasadnionymi interesami administratora jest prowadzenie newslettera i informowanie osób zainteresowanych o działaniach Fundacji.

Dane osobowe będą udostępniane do wglądu dostawcom usług IT w zakresie niezbędnym do utrzymania infrastruktury IT.

Państwa dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres istnienia prawnie uzasadnionego interesu administratora, chyba że wyrażą Państwo sprzeciw wobec przetwarzania danych w wymienionym celu.

Uprzejmie informujemy, iż przysługuje Państwu prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, do ich sprostowania, do usunięcia, prawo do ograniczenia przetwarzania, do sprzeciwu na przetwarzanie a także prawo do przenoszenia danych (o ile będzie to technicznie możliwe). Przysługuje Państwu także możliwość skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub do właściwego sądu.

Podanie danych jest niezbędne do subskrypcji newslettera, niepodanie danych uniemożliwi wysyłkę.